2018) Săptămâna 6 De ce oamenii sunt înșelați cu material suplimentar - pregătire generală pentru slujire -

"Eu sunt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin mine "(Ioan 14: 6)

Înainte de a începe discuția pe această temă, aș vrea să spun o poveste din copilăria unei persoane.






"Ca băiat, am trăit în acea parte a Insulelor Britanice, care a fost constant percepută de bombardierele inamice. A fost un război, iar aceste avioane au zburat pentru a bombarda instalațiile militare din Anglia centrală și de nord. Prietenii mei și am învățat cum să distingem zgomotul bombardierelor inamice de zgomotul avioanelor noastre de luptă. Când am văzut un avion inamic iluminat de proiectori de pe cer, am intrat întotdeauna în mare emoție. Știam că bombardierul poate fi uneori lovit de arme de apărare aeriană din pământ sau că ar putea lupta cu aeronavele din aer.

Când avionul inamic a fost aliniat, era posibil ca unul dintre echipaj să poată scăpa. Pentru a face dificil ca acești piloți să-și găsească drumul înapoi și, eventual, să se întoarcă cu o nouă sursă de bombe, autoritățile au eliminat semnele rutiere de la toate punctele de trecere a drumurilor. Astfel, în acel moment pe drumuri, de fapt, nu existau semne rutiere.

Noi, băieții, am știut că nu departe de oraș, în pădure, mai era încă un semn de circulație uitat pe o intersecție foarte nesemnificativă. Când am dezvăluit semnul în așa fel încât a indicat direcția greșită, ne-am simțit contribuind la acest război. Ca și autoritățile locale, am vrut să confundăm orice invitat neinvitat care ar fi în regiunea noastră.

Desigur, dacă o astfel de persoană are o hartă fiabilă a acestei zone, absența semnelor rutiere nu ar fi o problemă gravă pentru el. Chiar și ideile noastre băietești, cu o întoarcere a unui semn, nu-l vor încurca pe inamic dacă nu ar urma decât direcțiile cărții sale.

Dumnezeu ne spune despre diferitele tipuri de oameni care, în căutarea lor pentru Dumnezeu, vor fi induși în eroare de indicii greșite.

Mai întâi de toate, fiecare persoană, ignorând în mod conștient faptul că însăși existența acestei lumi minunate îl indică pe Dumnezeu Creatorul, este obligată să eșueze!

Chemându-se înțelepți, au devenit nebuni. Și, așa cum nu le-a plăcut să aibă în minte pe Dumnezeu, Dumnezeu ia trădat mintea fără minte. (Romani 1:22, 23)

Mintea perversă se închină creației în locul Creatorului, în timp ce o persoană cu gândire clară se închină Creatorului. Pentru poet, dacă refuzați să credeți că Dumnezeu a creat universul, Dumnezeu vă va trăda într-o minte fără minte și vă va permite să credeți în tot felul de teorii incredibile despre originea acestei lumi.

De asemenea, Dumnezeu avertizează că oamenii care refuză să accepte Cuvântul lui Dumnezeu ca adevăr, urmează cu ușurință calea înșelăciunii și înșelăciunii, pe calea care duce în mod inevitabil la distrugere și distrugere. Fiecare persoană care respinge adevărul Cuvântului lui Dumnezeu este expusă unei opacități foarte mari.







Pentru că ei nu au acceptat dragostea adevărului pentru mântuirea lor. Pentru aceste lucruri Dumnezeu îi va trimite efectul de eroare, pentru ca ei să creadă minciuna. (2 Thess 2: 10,11)

O persoană care alege să ignore adevărul începe să creadă că se află cu ușurință.

Dumnezeu ne avertizează că, deoarece majoritatea oamenilor resping adevărul Cuvântului lui Dumnezeu, sfârșitul secolului actual de pe planeta Pământ va fi însoțit de o iluzie puternică care seamănă cu o ceață spirituală. Ucenicii lui Isus L-au întrebat: "Care este semnul venirii voastre și sfârșitul veacului?" Printre altele, El a răspuns:

Căci falsi Hristos și profeți mincinoși se vor scula și vor da semne și minuni mari pentru a înșela, dacă este posibil, pe cei aleși. (Matei 24:24)

În timpul nostru există mulți lideri "spirituali" care îndrumă oamenii în direcția greșită, care folosesc concepte și învățături creștine. Deși acești oameni pot chiar să citeze versete individuale din Biblie, în realitate ei iau aceste versete din context. Puteți defini întotdeauna învățături false, punându-i întrebarea: "Cine este Isus Hristos?" De aceea este atât de important să știți cine este El.

Dumnezeu vă avertizează în prealabil despre indicii greșite ale lui Satan, astfel încât să nu vă pierdeți calea. El vă avertizează, de asemenea, despre lumea în creștere a seducției care vă poate împiedica gândirea.

"Căci numai eu știu intențiile pe care le am pentru voi", declară Domnul, "intenții pentru bine, nu rău, pentru a da un viitor și speranță". Și veți chema pe mine și veți merge și vă rugați pentru mine, și vă voi asculta; și căutați-Mă și găsiți-mă, dacă aveți nevoie de Mine din toată inima voastră. Și vă voi găsi, zice Domnul "(Ieremia 29: 11-14)

  1. De ce există în lume atât de multe religii? Mai bine decât ceilalți?
    Este timpul să vorbim despre ce diferențiază biserica noastră de ceilalți, dar cel mai important lucru nu este acesta. Nu vă agățați de această problemă, ci traduceți întrebarea persoanei însuși, întrebându-i dacă el (a) crede în Dumnezeu ca Creator și Mântuitor. De fapt, o persoană își poate alege propria biserică, care va recunoaște divinitatea și jertfa mântuitoare a lui Hristos. Aceasta este baza mântuirii noastre.
  • Nu vreau să merg la biserică, pentru că există o mulțime de oameni înșelăciune și necinstiți / ipocriți. Eu însumi voi (a) cred în Dumnezeu.
    Aceasta este o opinie foarte populară în rândul oamenilor. Din păcate, oamenii au o idee proastă despre colul uterin, asociat cu en-grosul personal sau cu povestirile altor persoane. Dacă vorbim despre altă biserică, nu spuneți că biserica noastră este ridicolă și nu avem probleme. Trebuie să dăm o persoană să înțeleagă că biserica nu este o colecție de oameni ideali, ci oameni care se străduiesc să fie mai buni. În ciuda "imperfecțiunii", Dumnezeu îi cheamă pe urmașii Săi să fie în biserică și să se ajute reciproc. Dumnezeu nu acceptă concepțiile credincioșilor singuri (numai în anumite cazuri, în care nu există biserică în regiune). El vorbește despre puterea credincioșilor când sunt împreună.
  • Și de ce te duci la această biserică și nu la altul?
    Aici puteți spune deja despre credințele dvs., din nou, fără a uita linia. Dacă spui doar că motivul pentru care te duci la această biserică este doar că ai fost adus la ea de către părinți sau prieteni, nu sună convingător. Chiar alarmant. Ca și cum tocmai ați "procesat" și ați rămas în el. Spuneți-ne despre ceea ce faceți prin faptul că vă aflați în această biserică. Asemenea lucruri precum comunicarea în oameni care împărtășesc convingerile mele, sprijinul, ușurința în relație și acceptare și așa mai departe. Lasă-i pe tovarășul tău să înțeleagă că biserica este locul unde se poate simți confortabil.
  • Binecuvântări pentru voi și înțelepciunea lui Dumnezeu în mărturia voastră!







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: