20 de ani cu "bâzâi" pentru aniversarea seriei spunem cine a inventat-o, prin Rusia

Fanii lui Buffy, legendarul ucigaș vampir, celebrează astăzi cea de-a 20-a aniversare a lansării primului episod al serialului. Gail Berman, producătorul serialului, vorbește despre modul în care a venit cu ideea fată de a transforma filmul despre Buffy în serie și despre ce era planificat inițial.







Cum au discutat despre adaptarea lui Buffy pentru televiziune în primele etape?

20 de ani cu

Cât de dificil a fost să găsești actori pentru rolurile lui Buffy și Angel?

Directorul de casting a fost Marcia Shulman. Credeți sau nu, când l-am văzut pe Sarah Michelle Gellar, am crezut că va fi o excelentă Cordelia! (râde) Am văzut o mulțime de fete pentru rolul lui Buffy. Și, din întâmplare, am văzut probele lui Sara pentru acest rol - și am realizat că era perfectă. Apoi turnarea a continuat și l-am găsit pe David Boreanaz. Era un alt actor care voia să preia rolul îngerului, dar nu credeam că va veni. El, întâmplător, este încă în industrie - așa că nu voi spune cine este, dar cu siguranță nu a fost bun pentru Înger. Marcia și cu mine ne-am certat în mod direct despre această problemă. Doar când a venit David - a fost atât de tânăr, destul de începător. Dar când a intrat în cameră, m-am gândit imediat: "Iată-l!"

Deci tu ești "Echipa Îngerului"?

Voi fi întotdeauna echipa "Buffy și Angel"! N-am mai fost niciodată în echipa "Spike"!

20 de ani cu

Când ți-ai dat seama că Buffy ar fi o lovitură? V-ați gândit că oamenii ar dori să iubească spectacolul după 20 de ani?

Nu! Apoi a fost un moment interesant, pentru că spectacolul a început să se transforme într-un element de cultură pop și nu sunt sigur că cineva a lucrat în mod deliberat la el - cu siguranță nu direcția lui 20th Century Fox Television sau Warner Bros. Atitudine față de acest lucru sunt doar câteva persoane care au fost în interiorul acestor companii și au ținut mâna pe puls. Principalul rol în acest proces au fost Susan, Jordan și Peter Roth, actualul președinte al Warner Bros. Televizor. care apoi a condus televiziunea 20th Century Fox. În general, când spectacolul tocmai a început, nimeni nu a crezut în ce se va întîmpla totul. Amintiți - pilotul nu a comandat nici măcar! Dar Susan și Jordan au decis să o facă în afara sezonului. Ei au realizat că facem ceva nou și tineresc. Vocea lui Joss a fost rostită de generație.

Cum a schimbat spectacolul cariera celor care au participat la ea?

Când seria ta se transformă într-un fenomen cultural - bineînțeles, viața participanților săi se schimbă. A trebuit să plec din Sandollar pentru a juca Buffy, apoi m-am mutat în Regency. Toate acestea au fost momente când începeți o viață nouă și nu vă uitați înapoi. Când se întâmplă acest lucru, pur și simplu nu te gândești la asta. Studiourile pe care le aveam la Santa Monica și studiourile nu arătau! Acestea erau depozite vechi cu șobolani. Nimeni nu sa gândit la succesul seriei, așa că am fost plasați în aceste ruine. Toată lumea era sigură că nu vom dura mult timp.







Ce credeți, de ce a făcut Buffy atât de bine - și în 20 de ani este încă relevant?

Joss a creat o limbă care este complet înțeleasă de tineri. A creat metafore pentru descrierea adolescenței. Și adolescenții și vampirii se confruntă cu aceleași probleme cu care se confruntă Buffy. Aceasta este opinia mea greu câștigată. Ideea de a reuni toate dificultățile timpului în destinele adolescenților, toate sentimentele lor, durerea lor, profunzimea experiențelor lor și a arăta aici atât de metaforic este încă aproape de oameni. Sunt constant informat despre asta pe Internet. Nu este supus timpului. Am avut noroc că eram în fruntea celor care au văzut nașterea lui Joss ca artist. Acesta este cel mai frumos lucru din istoria lui Buffy.

Despre "Buffy" se spune adesea că a schimbat imaginea femeilor la televizor. De aceea ați vrut să mutați povestea pe ecranul televizorului?

Și au existat alte povești și personaje, care sunt, de asemenea, importante pentru spectacol.

Willow, jucat de Alison Hannigan, a devenit unul dintre puținele personaje evreiești din acea perioadă! Mi sa cerut multe întrebări despre asta. O fată tânără evreiască la televizor a fost un fenomen rar. Și atât de multe fete adorau Willow pentru asta. Ea este un prieten bun, inteligent și credincios.

În același timp, cammingout-ul ei a ajutat la trecerea la televizor și alte personaje și relații LGBT, care erau neobișnuite pentru ecranele mici.

A fost doar o revoluție. Deși, în opinia mea, în seria noastră, în general, totul a fost revoluționar. Și totul sa întâmplat destul de natural. Adică, nimeni nu a intenționat să acopere în mod deliberat acest sau acel fenomen - și totuși, am vorbit despre toate fenomenele din lume în general.

20 de ani cu

Cum ți-au afectat personal povestile lui Joss?

Când am auzit povestea "fetiței invizibile" (sezonul 1, episodul 11 ​​- "Din vedere, din minte") - asta mi-a fost foarte clar. Aceasta este povestea mea preferată din seria timpurie, pentru că înțeleg complet o astfel de fată care se simte invizibilă și nimeni nu îi acordă atenție - atât de mult încât devine invizibilă. Această fată invizibilă a fost numită după asistentul meu, Marcy Ross, care este astăzi președintele Televiziunii Skydance. Marie și cu mine suntem, probabil, singurii care au acest episod - un favorit, dar avem motive reale pentru asta.

20 de ani cu

Gail Berman Cu puțin timp în urmă mi-ai spus că aștepți doar un cuvânt de la Joss - și spectacolul va fi reluat. Ce fel de cuvânt poate fi asta? Este posibil să reînvieți o astfel de serie?

(Râde) Mă bucur să primesc un telefon de la Joss. Desigur, am gândurile mele despre cum să revigorăm seria, dar nu contează. Totul va fi așa cum spune el. Și voi spune mereu că meritul lui Joss este totul. Da, l-am sprijinit și am făcut totul pentru asta, însă povestea în sine, direcția, scenariul și modul de narațiune sunt toate Joss.

Cum pot seria reînviată să se integreze într-o rețea de televiziune modernă?

Cum veți sărbători aniversarea - revizuirea seriei?

O să vorbesc cu fiica mea, care este cel mai mare fan al lui Buffy pe Pământ. A îmbrăcat-o pe Buffy pentru Halloween și a introdus prieteni la spectacol. Cred că ne vom întâlni și vom ridica un toast pentru draga noastră Buffy.







Trimiteți-le prietenilor: