18 Citatele restante ale lui Henry Ford sunt viata

18 Citatele restante ale lui Henry Ford sunt viata

Henry Ford este un industriaș american, unul dintre fondatorii industriei auto din SUA. El a creat prima mașină cu un motor cu combustie internă în 4 timpi. În 1903 a fondat Ford Motor, care a devenit ulterior una dintre cele mai mari companii de automobile din lume. La fabricile sale a introdus pe scară largă standardizarea și a introdus un ansamblu transportor.







Ideile sale despre organizarea muncii și producției au fost prezentate în lucrările "Viața și munca mea", "Azi și mâine", "Mișcarea înainte".

  1. O persoană moare când se oprește din schimbare și o înmormântare este doar o formalitate.
  2. Mulți oameni s-au predat mai mult decât ratați.
  3. Se pare că toată lumea căuta calea cea mai scurtă spre bani și, în același timp, evită cea mai directă - cea care duce prin muncă.
  4. Aerul este plin de idei. Ei bat constant pe cap. Trebuie doar să știi ce vrei, apoi să uiți și să faci chestia ta. Ideea va veni brusc. Așa a fost întotdeauna.
  5. Persoanele vechi recomandă întotdeauna tinerilor să economisească bani. Acesta este un sfat rău. Nu salvați coppers. Investește-te în tine. Nu am salvat un dolar în viața mea până când nu am împlinit vârsta de 40 de ani.
  6. Când se pare că întreaga lume este împotriva voastră, amintiți-vă că avionul se desprinde de vânt!
  7. Oamenii de succes vin cu ajutorul timpului pe care alții îl folosesc pentru nimic.
  8. Gândirea este cea mai grea slujbă; asta e probabil motivul pentru care atât de puțini o fac.
  9. Cel mai bun prieten este cel care ne va ajuta să arătăm cele mai bune lucruri din sufletul nostru ...
  10. Am încercat să-mi trăiesc viața așa cum mi-ar fi plăcut mama.
  11. O persoană are două motive de comportament - unul real și al doilea, care sună frumos.
  12. Timpul nu-i place să fi irosit.
  13. Eșecul este o oportunitate de a începe din nou, dar mai înțelept.
  14. Lăcomia la bani este cel mai sigur mijloc de a nu obține bani. Dar dacă serviți din motive de slujire în sine, din motive de satisfacție, care este dată de conștiința dreptății problemei, banii în sine apar în exces.
  15. Sunt peste tot - acești oameni ciudați care nu știu că ieri era ieri și care se trezesc în fiecare dimineață cu gândurile de anul trecut în capul meu.
  16. Dacă aș face doar ceea ce vreau oamenii de la mine, ei ar merge în continuare pe căruțe.
  17. Calitatea este de a face ceva corect, chiar și atunci când nimeni nu se uită.
  18. O afacere care nu produce decât bani - o afacere proastă






Îi plăcea? Împărtășește-l cu prietenii tăi!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: