16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Recolta de vară aduce întotdeauna bucurie. Și vreau atât de mult ca coșul cu fructe proaspete să stea mereu pe masă. Cu toate acestea, majoritatea produselor au un termen de valabilitate destul de scurt.







Pentru dvs., sfaturi utile care vă vor ajuta cât mai mult timp să vă bucurați de fructe de padure proaspete, brânză și alte delicatețe preferate.

1. Bomboane + oțet + apă

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Se amestecă otetul de cidru de mere cu apă (1:10), se clătesc zmeură, afine sau alte fructe de padure în apă de oțet, se toarnă pe o sită, se pune într-un recipient căptușit cu hârtie, se pune în frigider. Soluția este foarte slabă, astfel încât oțetul nu este simțit, iar boabele vor dura mai mult.

2. Țelină, broccoli, salată + folie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Totul este foarte simplu. Îndepărtați broccoli, telina și salată în folie de alimente, de preferință complet. Apoi, acestea vor fi păstrate mai mult timp și vor rămâne crocante timp de 2-3 săptămâni sau mai mult.

3. Brânză + pergament

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Brânza va fi mai bine conservată dacă nu o înfășurați în folie de alimente, ci în pergament și o puneți într-o ceramică sau ceramică din sticlă. Puteți să-l puneți într-un recipient din plastic, dar nu îl închideți complet. Păstrați brânza în partea caldă a frigiderului.

4. Caise + celule

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Pentru depozitare, luăm caise ușor imature, fără pete și alte defecte. Dacă sunt multe fructe, puneți-le într-o cutie, înfășurați fiecare pergament. Sau utilizați un recipient celular curat, cum ar fi tăvi de ouă sau corex din cutia de bomboane. Caisele se coace la o temperatură de 10-15 ° C. În frigider puteți stoca numai fructe coapte într-o pungă de hârtie.

5. Câinii + zahăr sau sare

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Deschideți pachetul de brânză de vaci sau un produs vărsat într-un vas de alimentare, din sticlă sau în vopsea cu un capac. Când depozitați în frigider, puneți 2-3 bucăți de zahăr rafinat pe partea superioară. Puteți salva brânza de vaci fără frigider: turnați un strat de sare mare într-un recipient sterilizat, puneți brânza de vaci, acoperiți-o cu o cârpă și în partea de sus - opresiune. Apropo, brânza de vaci cu conținut scăzut de grăsimi este stocată mai mult timp.

6. Struguri + frânghie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Cel mai bun loc în frigider este aproape de peretele din spate. Alegeți soiuri târzii și stivă astfel încât fructele să se atingă minim. Puteți stoca fascinele pentru o perioadă lungă de timp în formă suspendată într-un loc uscat, rece, întunecat și aerisit. Grădinarii sporesc termenul de valabilitate al fructelor de padure, ajungând la udarea cu 1,5 luni înainte de recoltare.

7. Ghimbir + apă fiartă sau pergament

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut






Dacă nu vă pasă de pierderea proprietăților utile ale produsului și este necesar doar un gust, atunci depozitarea în congelator vă va potrivi. Dar dacă doriți să păstrați mai mult ghimbirul într-o stare proaspătă, uscați-l puțin în soare, înfășurați-l în pergament și puneți-l într-un loc răcoros. Există un alt mod: rădăcina este turnată cu apă fiartă și pusă în frigider. Așa că este stocat destul de mult.

8. Carne + urzici + marinate

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

În natură, puteți păstra carne proaspătă timp de 4-6 zile fără frigider. Acoperiți-l cu urzici (frunze de hrean, pelin, nuc), înfășurați într-o cârpă impregnată cu oțet, plasați într-o cratiță sau într-o cutie de lemn. Închideți bine și îngropați-o pentru a acoperi 20 cm. Înainte de a găti, clătiți produsul în apă. Carnea în congelator este mai bine să se păstreze în folie.

9. Ceapă verde + sticlă + congelator

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Acest mod simplu de înghețare va mulțumi tuturor. Ceapa verde verde tăiat și se toarnă într-un recipient sau o sticlă de plastic. Înainte de expedierea la congelator, este important ca ceapa tocată să fie uscată, fără umiditate. Dacă faceți totul bine, puteți transforma instantaneu gustul diferitelor feluri de mâncare în timpul iernii.

10. Tomate + butași în sus sau în jos

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Roșiile roșii sunt depozitate în bucăți într-o pungă de hârtie sau într-un strat într-o cutie într-un loc răcoros până când devin roșii. Dacă există fructe în apropiere, eliberarea de etilenă va accelera maturarea. Dar roșiile coapte trebuie depozitate la temperatura camerei cu un mâner în sus. Este de dorit ca fructele să nu se atingă reciproc.

11. Peste + gheață

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

O condiție importantă este manevrarea corespunzătoare după captura. Peștele nu trebuie transportat viu într-o pungă de plastic goală, acest lucru este permis numai după curățare. Frigiderele noastre nu asigură temperatura optimă (0-2 ° C) pentru stocarea peștelui proaspăt. Dar puteți rezolva cu ușurință problema dacă o puneți într-un recipient plin cu cuburi de gheață. Aceasta va prelungi perioada de depozitare cu 2-3 zile.

12. Verdeață + apă + pachet

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Cea mai ușoară cale este păstrarea plantelor proaspete, folosind un obiect gadget special. Dar o puteți înlocui cu ușurință prin plasarea capetelor fasciculului într-un recipient de apă și acoperind-o cu un plic dens. Gata! Am pus un loc răcoros.

13. Mere + hârtie + cutie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

În timp, colectați fructele și protejați acoperirea de ceară, care le protejează de ciuperci. Trimiteți merele la "carantină" într-un loc răcoros și după 2 săptămâni "răsturnați" fructele deteriorate și împachetați cu atenție în hârtie sau în hârtie de urmărire (nu în ziar). Dacă există multe, puteți acoperi fiecare strat cu hârtie. Țineți-i sus într-un colț întunecat și rece cât mai mult posibil de cartofi.

14. Ciuperci + cutie, castron sau sac de hârtie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Cea mai bună opțiune sunt ciupercile tinere. Curățați-le de pe sol, clătiți, dar nu pentru mult timp: carnea absoarbe apa. Puteți pune ciupercile într-un castron cu apă sărată pentru a elimina insectele. Apoi puneți-le pe un prosop de hârtie și tăiați pagubele. Ciupercile uscate se păstrează în frigider într-o pungă de hârtie, într-o cutie de lemn sau se folosesc un bol cu ​​șervețele.

15. Pepene verde + cenușă, plasă, lut, mușchi sau paie

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Pepene verde pentru Anul Nou? Este real. Cel mai bun loc este în pivniță (până la 2 ° C). Înveliți pepeni verzi cu o cârpă naturală și atârnați într-o grătare sau pe rafturi, înfășurate în paie. Puteți acoperi fructele cu lut sau ceară. Și încă două moduri: în cenușă (într-un butoi) sau în mușchi uscat. Pepenii de pepene sunt depozitați mai mult timp în colțuri întunecate și răcoroase (pe balconul tăiat etc.). Păstrați-le pe o căptușeală moale și întoarceți frecvent.

16. Unt și cuptor

16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut
16 Produse care pot fi stocate mai mult decât am crezut

Această metodă de lungă durată ajută la pregătirea untului pentru utilizare ulterioară timp de 1-3 ani. Puneți borcanele sterilizate pe foaia de copt și împrăștiați untul. Trimiteți-l timp de 15-20 de minute la cuptor (110 ° C). Apoi adăugați din nou uleiul în cutii, strângeți capacul și puneți-l pe cuptor timp de încă 45 de minute. Uleiul util este gata! Se răcește și se pune în dulap.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: