10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

În timpul nostru, oamenii, indiferent de vârsta lor, sunt tratați în mod eteric cu eticheta de la masă. De ce stai la masă, dacă poți să mănânci pe canapea, sau chiar pe toate pe fugă, să prind o întâlnire la alta?







Anterior, manierele de la masă au fost extrem de importante pentru toată lumea, indiferent de vârstă.
Dacă comparăm manierele de astăzi cu standardele de ieri, este clar că nu atingem în mod vizibil standardele trecutului.

Credeți că trebuie să vă întoarceți maniere vechi sau vă place cum sunt lucrurile acum? Unele reguli de comportament la masă au foarte mult sens.

Nu beți niciodată cu gura plină

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Mulți probabil beau multă apă sau vin cu mâncare în gură. În trecut, înainte de a lua o gust, a fost necesar să vă asigurați că gura este goală, astfel încât produsele alimentare rămân să nu cadă pe marginea geamului.

Supa trebuie răcită singură

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Suflarea unei linguri cu supă este complet inacceptabilă. Trebuie doar să așteptați până când supa se răcește singură.

Puneți servetelele corect

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Când vă așezați la masă, întindeți servetele de prânz în poală. Al doilea șervețel îndoit în jumătate, umplut pe un genunchi. Când terminați să mâncați, lăsați întotdeauna un șervețel în partea dreaptă a plăcii.

Acum, de regulă, conversația continuă fără nimic. Și mai devreme, când era necesar să se respecte regulile de comportament la masă, conversația trebuia să fie menținută foarte curată și politicoasă.

Serviți corect feluri de mâncare altora

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

A fost acceptabil să primim un tip de furculiță, dar numai pentru tine. Treceți vasul la alte persoane necesare era în mod necesar un aparat curat.

Smooth ușor și liniștit

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Nimic nu curăță astfel nasul ca niște feluri de mâncare ascuțite. Dar nu este bine să vă aruncați nasul la masă, trebuie făcut cât mai tact posibil.

Toți astăzi, în timp ce mănâncă, își păstrează coatele pe masă, iar mai devreme acestea erau acceptabile numai în timpul unei pauze între mese.







Nu folosiți niciodată lingura pentru zahăr

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Și, de asemenea, cuțitul tău pentru unt sau gem. De obicei există dispozitive separate pentru acest lucru.

Mănâncă un fel de fel de fel de mâncare

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Aceasta înseamnă că nu trebuie să faceți o pastilă într-o farfurie, să adăugați ketchup sau alt sos. Aceasta este considerată o insultă pentru bucătarul-șef.

Spune mereu mulțumesc

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Indiferent de religia căreia îi aparțineți, nu uitați să le mulțumiți gazdele pentru mâncarea lor.

Adeseori respectați vechile norme de comportament la masă?

Veți fi, de asemenea, interesat

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Misterul săptămânii în care v-ați născut poate dezvălui secretele voastre profunde

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

10 greșeli tipice care ne fac să cheltuim mai mulți bani în supermarket

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Această femeie a arătat cum, în câteva secunde, să se umple pătura în capacul de duvet. E genial!

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Testați-vă nouă ochi: selectați imaginea care vă atrage cel mai mult și aflați ceva despre personalitatea dvs.

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Alegeți persoana cea mai nesăbuită din această imagine și aflați ceva despre personalitatea dvs.!

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

7 lucruri pe care înțelepții indieni păstrează insistent în secret

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

Toată viața ta a făcut "greșit"! Iată cum să faceți asta ...

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

9 trucuri matematice pe care nu le veți găsi în curriculumul școlar

10 Reguli importante de comportament la masă, despre care am uitat complet

14 reguli de etichetă, pe care fiecare femeie ar trebui să le cunoască







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: