10 întrebări despre modelarea în străinătate

10 întrebări despre modelarea în străinătate

Du-te pe paginile Cosmo sau defile pe podium în costume de lux de la Dior ... Un vis frumos. Cum să o apropii mai mult? Cum de a începe o carieră de model profesional - adevărul, pentru prima dată fără un prefix super?







10 întrebări despre modelarea în străinătate

Evgenia Mamaeva. Fotografie de Sasha Smolina

O oră de conversație cu Eugene într-unul din cafenelele din Irkutsk - și stereotipul pe care toate modelele sunt "manechine", este rupt.

1. "Modelul nu este prin pat". Numele excelent pentru pagina de jurnal "VKontakte". Vreți să arătați că afacerea de modelare nu este la fel de vulgară cum este desenată?

Mulți părinți sunt îngroziți când fiica lor în mod serios înseamnă planurile de viață: "Voi fi un model. Mă duc în străinătate. Mama mea a fost, de asemenea, șocată. La vârsta de 16 ani am auzit un "nu" decisiv: trebuie să termini școala, universitatea, să te gândești la "muncă serioasă". Fără sprijinul părinților, la acea vârstă, desigur, n-am putut merge nicăieri.

A continuat să joace rolul în Irkutsk. Am lucrat cu diferiți fotografi care au completat portofoliul. Pentru mine, o fetiță, a fost: "Wow, cool!". - dar despre orice lucrare de scară largă nu a mers. Deci, fotografiați pentru site-uri locale, cataloage, reviste. Când am văzut fotografii străine din modelele mele familiare și doar fete de pe Internet, m-am gândit: "De ce nu sunt acolo? Ar putea. Pot să o fac!

Pentru a face un pas îndrăzneț, am decis doar în al treilea an al universității. M-am dus la prima mea excursie de model la Shanghai. Sa dovedit că abordarea de a lucra acolo este fundamental diferită de ceea ce am văzut în Irkutsk. Avem modelare într-o stare "rudimentară". Nivelul de profesionalism din Asia (să nu mai vorbim de Europa și America) este mult mai mare. Și taxele sunt complet diferite.

"Nu există o afacere reală în Irkutsk. Fetele uneori plătesc suplimentar pentru a participa la filmările "

2. Cum ajunge modelul în străinătate? Trebuie să fii invitat de o agenție sau de o companie?

Modelul călătorește întotdeauna lumea printr-o agenție-mamă care colaborează cu colegii străini.







Sincer, la început nu m-am uitat nici măcar la o agenție de modelare Irkutsk. În orașul meu natal mi sa dat de multe ori să înțeleg: "Fată, unde te duci? Nu este al tău. Dar refuzurile nu m-au oprit. Am trimis un portofoliu agențiilor de capital. Am găsit unul dintre primele grupuri din rețelele sociale unde modelele au discutat despre lucru. Opinii despre agenții au fost foarte utile. În același grup, am observat un participant activ, care și-a împărtășit de bunăvoie experiența în toate problemele. I-am trimis o fotografie și am spus că vreau să merg în străinătate.

"Când am început, nu au existat practic resurse în care ar fi posibil să se învețe în mod sigur despre lucrarea modelului în străinătate. Și acum mă fac bloguri. Este necesar să le arătăm oamenilor: este în siguranță, sunt în viață și bine "

Sa dovedit că agenția sa se află în Moldova, care, în mod ocazional, nu la împiedicat să mă trimită în China. La prima mea călătorie, agenția mea chineză gazdă a plătit pentru zbor, cazare, cu bani de buzunar. Ar trebui să fie așa. E un fel de călătorie de afaceri.

Am locuit într-un hotel, deși am citit că de obicei 5-6 persoane sunt cazate în apartamente. Apoi sa întâmplat - ne-au fost oferite apartamente model.

3. Odată ajuns în țară, modelul este trimis la piesele turnate. Concursul este probabil nebun?

În Irkutsk, cele mai mari turnări, probabil, sunt concursuri de frumusețe. Dar sincer nu știu de ce sunt modele profesionale. O pierdere de timp și bani. Și în rest nu mai există nicio piesă. Aceleași fețe.

La prima călătorie în străinătate (o experiență neprețuită!) Mi-am dat seama că selecția va fi serioasă. În Irkutsk aveți 10-20 de concurenți, iar Shanghai poate fi de 150 și 200 de fete din diferite părți ale lumii. Reprezentarea Europei, a Americii, dar mai ales a fetelor din Rusia și Ucraina. Tipurile noastre sunt foarte solicitate pe piața asiatică.

Și acum sunteți unul dintre concurenți. Te uiți în jur cu ochii mari, "simțiți", așa cum este tot din interior.

4. Este real pentru a obține un loc de muncă și o taxă deja la prima călătorie? Și dacă nu este un secret, "cum-bine"? Cât costă modelele?

Este important să înțelegem mai întâi că modelele ar trebui să "respingă" minusul, adică banii cheltuiți pe invitație. În plus, trebuie să plătiți impozite.

Prin sumele. Taxele și monedele din contracte sunt diferite. Plătiți în dolari, în Europa - în euro. Din experiența mea, minus modelul minus, câștigurile încep de la 1.000 de dolari. Multe în două sau trei luni (atâta timp cât o călătorie durează de obicei) pot câștiga nouă mii și zece. Totul depinde de tipul și scopul fetei. Am indicat un reper foarte real. Există contracte de garanție, în care suma pe care o veți câștiga este prescrisă în avans.

5. De obicei, China a fost partea de jos a modelării. Sunteți gata să argumentați?

Știi, Rusia (și mai ales Irkutsk) în China este în continuă creștere și creștere. Ceea ce se întâmplă în aceeași fotografie Shanghai, spectacole spectaculoase de calitate! Totul este gândit la mici.

Desigur, America și Europa veche (Anglia, Franța, Italia, Germania) sunt lideri în industria de modelare. Dar țările din Asia sau, de exemplu, Turcia au crescut semnificativ în ultimul timp. Cerințele pentru modele s-au schimbat radical. Dacă credeam că pentru filmarea în China iau pe toată lumea la rând, astăzi este o nebunie să sperăm. Trebuie să ne pregătim, să lucrăm asupra noastră.

"China este partea de jos a modelării? Vedeți modul în care distribuie, cum arată spectacolul. Va fi surprins »







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: