7 Sfaturi - cum să înveți să programezi, blog despre dezvoltarea web și tehnologiile web

7 Sfaturi - cum să înveți să programezi, blog despre dezvoltarea web și tehnologiile web

7 Sfaturi "Cum să învăț să programezi"

Pe scurt: avem nevoie de un plan de studiu, este necesar să se efectueze dicționare pentru memorarea comenzilor, trebuie să știți diferite modalități de rezolvare, au nevoie de limba engleză, aveți nevoie de o compilație personală a deciziilor, este necesar să se mențină o listă de materiale de lectură sub formă de memento, aveți nevoie de un blog.







1 Faceți-vă planul personal pentru mastering cursurile de formare care vă interesează. Acum, multe cursuri online. Începeți cu cursuri de programare, în care procesul de învățare seamănă cu un joc. Jocurile sunt adesea stupide, dar este întotdeauna mai distractiv să joci decât să memorezi manualele. Jucăriile pentru Android și iPhone nu sunt mai puțin proaste, iar oamenii le trag.

Stabilirea și monitorizarea realizării obiectivelor

Vă recomandăm SmartProgress - unul dintre cele mai sofisticate servicii pentru stabilirea și atingerea obiectivelor.

2 Pentru a învăța programarea sau, mai degrabă, limbajele de programare, este la fel ca învățarea limbilor străine. Obțineți propriile dvs. dicționare - cărți sau fișiere de pe computer: veți scrie comenzile și semnificația lor în ele.

Nu sunt un susținător al citirii cărților groase. Prin urmare, voi descrie o abordare ușor diferită. V-ați stabilit mai multe sarcini pe scară medie. Aceasta poate fi aplicația "Notebook", "Calculator", "Bot pentru joc" etc. Este de dorit ca, în vederea complexității, să continue să crească. Ați pus aceste sarcini de 3-4 ori. Cu o scânteie în dinți, tipărirea constantă pe Internet, rezolvați primul, al doilea și al treilea pe care le gestionați deja mai ușor, iar al patrulea chiar mai ușor. După aceea, aveți o experiență în scrierea programelor terminate, dar este foarte mică. Prin urmare, după rezolvarea tuturor problemelor, stai jos și rezolvă din nou de la zero. Aproape întotdeauna cea de-a doua soluție a acestor probleme va fi mult mai compactă și mai frumoasă. Tu însuți înveți din greșelile tale.
După aceasta, puneți-vă mai multe sarcini mai dificile și rezolvați-le și în două moduri. Cu cât sarcina este mai dificilă, cu atât mai mult veți întâlni citirea documentelor și a articolelor, dar treptat va începe să fie stocată în memorie. Merită menționat faptul că nu este necesar să încercați să memorați toate funcțiile și parametrii acestora. Pentru aceasta, există documentație, astfel încât să vă puteți uita întotdeauna la ele. Îți amintești exact ce te-ai confruntat în practică. Acest lucru nu trebuie să vă fie teamă - nu puteți ști totul, dar trebuie să vă puteți găsi calea și să găsiți o soluție într-o situație necunoscută.







Cu toate acestea, nu va fi rău să citiți despre algoritmi. Auto-studiul este bun, dar cel puțin știți că sarcina dvs. poate fi rezolvată într-un mod mai rapid, este necesar. "Cum să înveți să programezi?" Sau "Toată lumea poate deveni programator"

3 În timp ce internetul poate găsi ajutor cu privire la modul de a rezolva o anumită problemă, dar trebuie să aveți o idee generală a ceea ce poate fi rezolvat clase de probleme sau că limbaje de programare. Jucătorii de golf știu ce un băț să-l ia, pentru că este deja utilizat de către fiecare dintre nih.Reshay aceeași sarcină în mai multe moduri, și să aleagă pentru ei înșiși mai ușor. Da, este nevoie de timp. Suvorov a spus: este greu de învățat - este ușor de luptat. Confirmați - nu este doar o expresie inteligentă și nu o recomandare - este o regulă strictă. Cunosc programatori cu experiență care cunosc foarte bine o limbă foarte bună. Ei își aleg limba pentru orice sarcină, chiar dacă este scumpă, lungă și arată urâtă, deoarece nu știe alternativele. Prin urmare, se nasc uneori calculatoare bazate pe Microsoft Access.

Vă voi spune despre asta puțin diferit, din experiența personală. Odată ce am cumpărat o cutie de bijuterii pentru soția mea. Învârtind cutia în mâini, am fost mental aranjarea acestuia pe placi, tesatura, încuietori, balamale, lipici, unghii - cea care îl compun - și destul de clar înțelege procesul de fabricație. Am făcut asta automat, imaginându-mă - dacă pot să o fac singură cu propriile mele mâini. Sa dovedit că aș putea, dacă ar fi existat timp și materiale.
Altă dată am analizat două fotografii: înainte și după prelucrarea computerelor. Și nu aveam nimic în capul meu între aceste două fotografii. Doar o golire întunecată numită "Magic Photoshop". Pentru că nu am mai făcut niciodată o asemenea lucrare.

6 Scrieți-vă într-o listă separată ceea ce trebuie să citiți. link-uri, cărți, articole. Crede-mă, dacă nu compilați o astfel de listă, nu o veți citi. Doar priviți în jur și spuneți-vă "Oh, ceva interesant" - acest lucru nu vă ajută. Veți uita mâine, nu numai pentru ceea ce a fost scris în orice revizuire, ci chiar despre citirea acestei revizuiri. Deci, ia-o și scrie-o. Marcați în browser, scrieți pe autocolant și este mai bine să o puneți într-un program cu abilitatea de a specifica cuvinte cheie, note și căutări. După ce ați citit inutilele veți șterge, iar cele necesare veți fi transferate în lista de resurse utile.

  • Smartprogress este unul dintre cele mai sofisticate servicii pentru stabilirea și atingerea unui obiectiv. Sarcina sa este de a ajuta la structurarea și organizarea adecvată a informațiilor cu privire la scopuri, la furnizarea de comunicare cu oameni și mentori care au aceleași minți. În rusă.
  • WordPress este una dintre cele mai populare platforme pentru bloguri. Un număr mare de caracteristici datorate modulelor, extensiilor, pluginurilor, unei mari comunități de utilizatori și dezvoltatori. În rusă.
  • Blog Wodpress - un blog gratuit în WordPress în limba rusă fără a fi nevoie să achiziționați hosting.
  • Todoist este un simplu și puternic sistem cross-platform gratuit pentru stocarea de linkuri, citate și fișiere. În rusă. Serviciul este descris în blogul meu pe pagina Managementul timpului în corporația "I"

webmentor.pro - prietenul dvs. de încredere, consultant și suport cu experiență
Programe de sprijin pentru studierea concepției și dezvoltării aplicațiilor web, a noilor limbi de programare și a tehnologiilor web.

Stackul de tehnologie pentru dezvoltatorul web
Evaluarea rapidă a nivelului actual de cunoștințe. Grafice ale creșterii profesionale personale. Widgeturi pentru portofoliu. Recomandări pentru îmbunătățirea eficientă a cunoștințelor.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: