5 sovietici cum să supraviețuiască perioadelor de dificultate

5 sovietici cum să supraviețuiască perioadelor de dificultate

Și fondatorul Claire Masters, cronicarul Christian Today. în articolul ei a dat câteva sfaturi care vor ajuta o persoană să supraviețuiască vremurilor grele, raportează inviatorul creștin megaportal. com.







"Există astfel de anotimpuri în viețile noastre, când chiar existența însăși pare a fi o muncă grea", a scris Claire Masters. - Eu personal am trecut recent o perioadă similară în viața mea, când se părea că a fost bombardat din toate părțile: probleme în relații, probleme cu sănătatea mea, probleme cu sănătatea celor dragi. Erau momente când trebuia să luptăm, doar să rămânem pe linia de plutire și să nu disperăm.

Ea a remarcat cât de important este să ne amintim în acest moment tot ce ne-a învățat Dumnezeu înainte și a subliniat mai multe puncte cheie pe care speră că le va ajuta să supraviețuiască în momente de dificultate.

1) Recunoașteți că dificultățile sunt inevitabile (se întâmplă)

Unii au fost învățați astfel încât odată ce venim la Hristos, problemele trebuie să dispară din viața noastră. Da, putem avea o lume care nu este înțeleaptă (Phil 4: 7). Dar nicăieri în Biblie nu am promis o viață ușoară. Dimpotrivă, Isus a avertizat că "în lume veți avea necazuri; dar să fiți fericiți: am cucerit lumea "(Ioan 16:33).







2) Fii cinstit

Lăsați prietenii și familia dvs. să cunoască dificultățile pe care le-ați întâlnit pentru a vă ajuta. Dar mai întâi trebuie să fii cinstit cu Dumnezeu. Chiar și o scurtă privire la cartea Psalmilor arată că psalmistii nu au ezitat să-i spună lui Dumnezeu despre sentimentele lor! Dumnezeu vrea să-i dezvălui ceea ce simțim cu adevărat. Cel mai important lucru aici este să rămâi cu Dumnezeu. Poate că nu vom primi imediat un răspuns la întrebarea noastră, dar cu siguranță vom primi încurajarea de la Dumnezeu și confirmarea că El este cu noi în valea umbrei morții și în munții înalți.

3) Nu cereți lui Dumnezeu să vă conducă prin aceste dificultăți cât mai repede posibil

Vărsându-ne disperarea înaintea lui Dumnezeu, avem tendința să-L cerem să ne elibereze de aceste dificultăți. Este important nu doar să treceți rapid prin această situație. Este important atitudinea noastră, cu care trecem prin vremuri dificile.

4) Lăsați pe alții în viața voastră

Adesea, în momente de dificultate, cineva vrea să se ascundă de toată lumea, să urce sub pătură și să nu iasă din afară. Uneori e atât de greu să întâlnești oameni. Este mult mai ușor să te ascunzi.

"În calitate de conducător și soție a pastorului, mi-am dat seama că viața mea este ca un spectacol și că este o ispită să îmi pun o mască pe față și să arăt tuturor că am totul în viață". - Claire Masters a recunoscut.

Ascunderea de la alți oameni, ne putem plânge că nimeni nu vine la salvarea noastră. Dar nu am spus nimănui!

Dacă o persoană apropiată trece prin dificultăți și refuză să vă ajute, rămâneți aproape și spuneți-i că îl iubiți cu toții și sunteți gata să vă ajutați. Stați aproape.

5) Acceptați că nu veți cunoaște întotdeauna motivele pentru ceea ce se întâmplă

Putem lupta mult timp cu întrebarea "de ce". Poți să-l pese pe Dumnezeu cu această întrebare. Poți chiar să fii supărat pe El. Dar asta nu va fi de folos pentru noi, pentru situația noastră. Este mai bine, ca plasmopienii, să-și revărsească disperarea înaintea lui Dumnezeu și să-și ridice ochii spre El.

În toate dificultățile întâlnite pe calea vieții noastre, trebuie să avem încredere în Tatăl nostru Ceresc. Chiar dacă nu înțelegem ce se întâmplă.

Mai mult pe tema:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: