23 - Un câine numit shep ...


Probabil ați văzut deja această fotografie și știți întreaga poveste ...
Și dacă nu, atunci să vă spun o poveste emoționantă despre adevărata prietenie a lui John Anger și a câinelui său în vârstă Shepa.







***
Cand John si prietena lui au decis sa ia un catelus. Au mers în jurul a mai mult de o duzină de adăposturi de animale diferite până când au găsit "același lucru" - Shepa.

Sa întâmplat că cei trei nu trăiau mult timp, mireasa a părăsit Ioan, iar câinele a rămas cu el.
John a fost atât de greu să supraviețuiască decalajului pe care el chiar la gândit la sinucidere.
În următoarea plimbare cu Shep, el a ajuns la o stâncă abruptă și era pe cale să facă un pas spre moarte. Dar ultima privire, aruncată la Shep, la oprit - era o preocupare puternică în ochii câinelui. Se uită la stăpânul său, cu o anxietate și neliniște evidentă.
"El sa uitat la mine cu o expresie pe față pe care nu am văzut-o înainte sau după acel incident". Era o privire îngrijorătoare. Își strânse frunțile și se încruntă ca un om când se gândise adânc. A fost uimitor. - Ioan a spus el însuși.
"Cine va avea grijă de el?" - Am crezut în acel moment și nu am făcut acel pas fatal.
Pur și simplu ma scos din aceste gânduri.







Așa au trăit - bărbat și câine.

De-a lungul timpului, Shepu a primit un diagnostic dezamăgitor - artrita cronică.
Unger conduce animalul de companie la clinica veterinară, unde Shep suferă un curs de tratament. Cu toate acestea, vindeca complet că încă nu poate, iar terapia aduce doar o ușurare temporară.

Medicii l-au sfătuit pe John să-l adoarmă, dar John nu a putut face asta prietenului său.
Știa că ar putea fi nevoit să se dezbrace cu animalul său de companie, dar deocamdată ar face tot posibilul pentru a da o altă zi celui mai bun prieten al său, Shep.

Boala a progresat.
Durerile sunt atât de puternice încât câinele nu poate dormi suficient și doar apa caldă lângă lac ar putea oferi o liniște temporară.


"Îl țin în brațe, e aproape fără greutate în apă, fac un masaj - îmi întind labele, umerii ... ... ... și adoarme că își pune capul pe piept ..."


Astfel, în fiecare zi au mers la lac și au petrecut acolo câteva ore ...

Așa cum se întâmplă adesea, dificultățile financiare te-au făcut să te gândești la oferta de medic veterinar (procedurile din clinici nu au devenit disponibile)

Realizând că, probabil, vor trebui în curând să se dezbrace, John îi întreabă prietenul-fotograf
(((((Hanna Stone Hudson))) fac fotografii impreuna ...

Și aici este această fotografie (postată pe pagina Facebook) -

Când John Anger și-a dat seama că au strâns mai mulți bani decât era necesar, sa decis crearea fundației Schoep's Legacy. Fondul va oferi asistență proprietarilor de animale de companie care nu sunt în măsură să aibă grijă de animalele lor de companie.
"Animalele au, de asemenea, dreptul la o vârstă decentă. Acum este rândul nostru să dăm ", spune John.

Popularitatea a permis Shepului să prelungească viața de aproape un an, oferindu-i posibilitatea de a se întâlni cu cea de-a 20-a aniversare.

care a fost însoțită de aceste cuvinte -

"Respir, dar mă sufoc ... ... Shep a dispărut ieri"

(Shep avea 20 de ani și o lună ...)







Trimiteți-le prietenilor: