20 de ani în căutarea căpitanului de granturi

Regizor: Stanislav Govorukhin

Operator principal: T. Zelma

Compozitor: I. Kantyukov cu participarea lui M. Dunaevsky

In rolurile principale: Smirnov, L. Ulfsak, ​​N. Eremenko, T. Akulova Gostyukhin B., O. Shtefanko, R. Kurash G. Strutinskaya, Rudakov







Acum douăzeci de ani, a fost lansat un film de aventură cu mai multe episoade de către Stanislav Govorukhin "În Căutarea Capitanului Grant" pe ecrane TV. Banda nu a fost prima adaptare a celebrului roman de Jules Verne.

În 1936, regizorul Vladimir Weinstock a făcut filmul „Copiii căpitanului Grant“, care a devenit instantaneu, datorită populare muzica lui Isaac Dunaevsky și jocul strălucitor al Nikolai Cerkasov ca Paganel.

Rolul lui Igor Dmitriev în filmul Govorukhin nu a ajuns niciodată

Stanislav Govorukhin a decis să facă un film bazat pe romanul lui Jules Verne, pentru că, în opinia sa, adaptarea filmului 1936 este depășit, a devenit neinteresante pentru spectatori 80. Regizorul a încercat să prezinte lucrarea clasică de aventură și literatură pentru copii cu limbajul modern al cinematografiei:

- Astfel de filme ca "În Căutarea Capitanului Grant", "Aventurile lui Tom Sawyer și Huckleberry Finn" - sunt veșnice. Sunt sigur că "locul de întâlnire nu poate fi schimbat" va fi uitat încet, dar aceste filme nu sunt. Timp de 20 de ani, filmul se bazează pe romanul lui Jules Verne, iar copiii îl urmăresc, îi plac.

Filmul a fost împușcat în Bulgaria, în Crimeea, în Caucaz și în Paris. În acel moment, frontierele cu țările îndepărtate în străinătate au fost închise. Pentru a pleca spre Paris, unde a fost filmat începutul filmului, doar o mică parte a echipajului de film a fost capabil să - cei care au fost implicați direct în filmarea episoadelor "pariziene". Dar, înainte de a face o plecare înainte de plecare, s-au distrat de ea.

Pentru Govorukhin, unul din rolurile principale ale acestui film este rolul lui Paganel. Selecția interpretului a fost complicată de faptul că publicul a avut imaginea lui Paganel asociată ferm cu Nikolai Cherkasov. Directorul mărturisește:

- Pentru a fi sincer, la inceput m-am gandit de mult timp cine ar putea veni pentru acest rol, dar nu l-am vazut pe concurent. Mi-am imaginat un om de știință excentric, răsturnat și puțin împrăștiat.

Și apoi mi-am amintit că am un reclamant minunat - actorul eston Lembit Ulfsak. Până în momentul Lembit lotul de filmare, am fost familiarizați cu ea, și chiar cu puțin timp înainte ca el a jucat în filmul pentru copii „Mary Poppins, La revedere!“ Este cel mai bun actor pentru rolul lui Paganel a fost dificil de a veni cu. Lembit sa prelevat imediat și a fost aprobat.

- Stanislav Govorukhin a vrut să mă ia fără un proces pentru unul dintre rolurile din filmul său "Căutarea căpitanului Grant". Dar candidatura oricărui actor a trebuit să fie afirmată la Mosfilm, împreună cu doamna Zhdanova. După ce sa uitat la pasaj, ea a declarat: "Dmitriev, desigur, este un actor bun, dar a jucat doar în" Silva "și" The Bat ". În general, ceva a devenit foarte mult ". Ca rezultat, nu am intrat niciodată în acest film.

20 de ani în căutarea căpitanului de granturi

Și Mak-Nabbs a fost interpretat de actorul belarus Vladimir Gostyukhin. Rolul domnului Glenarvan a fost ales de Nikolay Eremenko, Jr. Candidatura sa a fost de asemenea propusă de Govorukhin însuși. În opinia regizorului, actorul a fost ideal pentru a juca rolul unui nobil domn. Mai ales că popularitatea lui Eremenko era incredibilă atunci. "Pirații secolului XX" au zguduit în întreaga țară. Stanislav Sergheevici își aduce aminte de tânărul artist pe acest film. Actorul însuși a reamintit rolul lui Glenarvan cu nemulțumire:







- Pentru mine a fost o adevărată tortură. Întotdeauna mi-a plăcut să joc personaje negative. Și Glenarvan a fost omul perfect - nevinovat, nu este nimic de prins pentru a construi un personaj! Pentru mine, pentru a fi sincer, caracterul ticălosului Ayrton în acest film a fost mult mai mult. Și apoi, cred, nu există cu siguranță oameni răi. Există situații, împrejurări în care devine una sau alta, iar în fiecare se amestecă atât bine cât și rău. Nu în zadar într-un alt roman al lui Jules Verne - "Insula misterioasă" - Ayrton sa pocăit.

Nikolai Eremenko a fost strangulat de un boa constrictor

Tamara Akulova spune:

- Filmul "În căutarea căpitanului Grant" am fost împușcați timp de 2 ani! Bunica mea, împărăția ei ceresc, a spus: "Tomochka, tu ești cel care a făcut această călătorie în jurul lumii!" Am fost de acord, era imposibil să o descurajez. Dar am filmat totul în Batumi, Yalta și Bulgaria. Odata ajunsi in Batumi au facut o asemenea murdarie pentru filmare ca caii au fost prinsi pana la genunchi. Dintr-o dată un cărucior sa stricat și am fost foarte speriat. În acel moment, în conformitate cu textul, am avut de a striga la "soțul" meu - Nikolai Eremenko: "Lordul Edward! Ajută-mă, ajuta! "Dar ce fel de Lord Edward! Simt că acum voi cădea în acest noroi, nu pot să mă ridic, iar caii mei mă vor călca în picioare. Ce era umed, am strigat: "Kolya! Eremenko! Ajutor! "Așa sa dovedit în proiectul brut: toți în imagine, toată lumea se joacă și îl numesc pe Kolya.

Episodul cel mai amuzant de pe set a fost Nikolai Eremenko. Pentru film, actorul a trebuit să sufocă un boa constrictor. La început au căutat boa foarte mult timp și au găsit-o în sfârșit, au adus-o. Dar antrenorii au uitat să avertizeze că în toamnă, iar apoi s-au produs împușcăturile, constrictorii de boi adorm.

- El doarme - nu trezi, indiferent cât de greu încercați - spune Akulova - a trebuit să vânt boa de dormit Cole pe gâtul lui și l-au împins Eremenko, ca și cum el se lupta cu ea pentru reali. În cele din urmă, BoA încă treaz și se pare că în mânie, astfel încât să-l trateze, am luat-o și. pipi. Totul, cu excepția lui Eremenko, a fost amuzant. Și împușcătura sa stricat.

O parte semnificativă a filmului a fost împușcată în Bulgaria, iar locuitorii ei au fost amintiți de actorul din Tallin Lembit Ulfsaku mai mult decât filmările în sine. După cum își amintește, a fost zdruncinat de caracterul național bulgar:

"E așa de opus pentru noi, nordii!" La început m-am gândit: "Doamne, ce se laudă!" O lună mai târziu m-am simțit: aceasta este o deschidere. Și când începi să simți această diferență, atunci tu însuți începi să te comporți diferit.

În filmul Govorukhin a părăsit uluirea lui Dunăevski

În 1936, Isaak Dunaevsky a scris muzică uimitoare pentru filmul "Copiii căpitanului Grant". „Odată ce un căpitan curajos“, „Hai cântec ne-propil, vânt amuzant!“, Uvertura filmului este amintit cu mai mult decât filmul în sine multe. Membrii filmului „Copiii căpitanului Grant“ nu a încetat să fie surprins titanic performanță Dunaevsky. El a venit la pavilionul după o ocupat de lucru pe muzica pentru filmul aici, „Mosfilm“, și imediat implicat activ în activitatea de pe un alt film, trecerea prin dezvoltarea o melodie dintr-o dată născut, reprezentând aproape întreaga orchestră. El a dorit întotdeauna muzica să fie „reale“, iar piesa - autentică, contagioasă, deși născut în inima eroului filmului.

„Când mă gândesc la muzica pentru filmul“ Copiii căpitanului Grant „- Sostakovici a scris - Eu nu pot ajuta, dar se simt regretul față de faptul că uvertura genial la film, care a deschis un nou aspect al talentului Dunaevsky, nu a condus la locul de muncă în acest domeniu. Această previziune este o lucrare simfonică de mare intensitate și temperament. "

Principala temă muzicală a imaginii vechi sa dovedit a fi nu numai una reușită, ci una universală, iconică. Iar 50 de ani mai târziu, într-o epocă complet diferită, Stanislav Govoruhin a decis să-l lase în filmul său - ca simbol, ca talisman. Inițial, regizorul a propus adaptarea muzicii lui Isaac Dunaevsky fiului său Maxim. Dar relația creativă nu a funcționat, directorul explică acest lucru:

- Maxim a ținut cont de acest lucru fără a respecta memoria tatălui său și, în general, pentru muncă. Când a venit timpul să înregistreze muzică, sa dovedit că nu a scris nimic, a trebuit să aștepte mai mult timp.

Govoruhin sa adresat unui alt compozitor, Igor Kantyukov. Compozitorul reamintește:

  • Utilizarea materialelor "Versiune" fără un hyperlink indexat este interzisă.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: