20 de ani de ucidere a călugărilor în amintiri necunoscute optice ale tatălui

20 de ani de ucidere a călugărilor în amintiri necunoscute optice ale tatălui
despre. Vasily la mormintele lui Startsev

Despre acest eveniment tragic au fost scrise multe articole în ziare și reviste, o carte sinceră și emoționantă "Easter Red" NA. Pavlova și alții. Toate conțin biografia martirilor omorâți de Optina, precum și povestiri ale rudelor și prietenilor, prietenilor și cunoștințelor despre întâlniri, afacerile comune și munca comună.

Da, se poate spune că societatea sa eliberat de stereotipurile din mințile impuse de materialismul ortodox, problema începutului spiritual în om și-a dobândit sensul și relevanța.

În acel moment am lucrat ca secretar executiv al consiliului editorial al Jurnalului psihologic al Academiei de Științe. La ședințele consiliului de redacție a discutat „umple vidul spiritual“ și a fost acceptat propunerea mea de a introduce o nouă secțiune pentru publicarea de fragmente de opere nepublicate în filozofii noștri din țările ortodoxe și oameni de știință. precum și din moștenirea manuscrisă a bătrânilor Optina. Deci a fost nevoie să vizitați Optina Desert.

Acum, trecând pe căile monahale, văzând clădiri subțiri ale templelor, domuri de aur cu cruci strălucitoare, este greu să ne imaginăm ceea ce a fost aici acum 20 de ani. Templul în care au mers serviciile - Vvedensky. Jumătate din Kazan și Maria din Egipt. Lucrarea a fost imensă! Într-adevăr, până de curând, teritoriul mănăstirii era "Selkhoztechnik". Și îmi amintesc ce era Optina, pentru că în 1973 totul ne-a fost prezentat printr-un tur de autobuz cu un titlu fascinant: "Kaluga Tsiolkovsky, Optina Pustyn Dostoievski". Da ... În mănăstire a existat un muzeu literar, iar în Catedrala Vvedensky, pe mașinile de strunjire, frezare și alte mașini muncitorii; în Kazan direct printr-o deschidere a altarului, tractorul a condus. Ei bine, și în Refectory a fost un club cu filme și dansuri. Deci totul a fost ...

Am vrut cu adevărat să lucrez cu toată lumea, dar am înțeles. că contribuția mea este publicarea în "Jurnalul psihologic" a materialelor care contribuie la renașterea spiritualității în societate. Pentru participarea călugărilor Optina la pregătirea unor astfel de materiale, a fost necesară obținerea permisiunii de la Arhimandritul Eulogia.

Am fost foarte îngrijorat, pentru că am văzut cât de ocupat este populația Optina.

Credeam că tatăl lui Eulogius nu mă putea ajuta: avea doar lucruri mult mai importante de făcut.

M-am mărturisit, am comunicat, m-am rugat la Monk Ambrose din Optina și m-am dus la Arhimandritul Eulogie. Și tot ce sa întâmplat în continuare, îmi amintesc încă ca un miracol!

Următoarea zi tatăl Elogiu mi-a prezentat asistenții - ieromonahom Hypatia (Hvostenko) ierodiakonom Busuioc (Roslyakov) și novice Evgeny Lukianov - și a explicat de ce au fost alese pentru această lucrare. El și-a notat cunoștințele despre bazele învățăturilor patristice și capacitatea de a exprima în mod clar dogmele ortodoxe. S-au spus cuvinte speciale despre tatăl lui Vasily: absolvent al Facultății de Jurnalism a Universității de Stat din Moscova, înainte de deschiderea deșertului Optina, a avut dorința de a lucra într-un jurnal ortodox.

Tatal lui Sam Vasile a spus că a acceptat cu bucurie oferta de a lucra în noua categorie „Jurnalul psihologic“ și gata să dea cunoștințele lor în beneficiul inițiativei bune: rapoarte științifice publicului uitat cu atenție tradiția Sfinților Părinți. Și mi-am dat seama că vom reuși în asta.

20 de ani de ucidere a călugărilor în amintiri necunoscute optice ale tatălui
Ieromonahul Vasile (Roslyakov). Conversații cu pelerini.

Când am intrat în bibliotecă și am văzut rafturile goale și pe podea - un teanc de cărți, părintele Vasile a spus: „Ei bine, acum suntem în căutarea pentru“ comoara de experiență spirituală „- care a fost coloana nume.

Acum a trebuit să găsim cartea "Spirit, Suflet, Corp" de către Arhiepiscopul Luke. Dar, din păcate, ceea ce am găsit, a fost imposibil să numim cartea: într-un dosar pentru hârtii un pachet de foi subțiri cu text scris cu omisiuni și erori, aici și acolo, chiar și fără numerotarea paginilor.

Sincer, m-am gândit că trebuie să treci la altceva. Dar părintele Vasily a decis că era prea devreme să plângă. "Trebuie să ne adunăm, să începem și să ne concentrăm" - acestea sunt cuvintele lui. Am făcut acest lucru și am făcut un plan de lucru cu această "carte", subliniind capitolul: "Creierul și spiritul. Duhul în natură. " Părintele Vasily a sugerat începând cu o scurtă schiță biografică a teologului învățat Arhiepiscopul Luca și a promis că va pregăti rapid. Am reînviat din nou, dar puțin timp - era imposibil să colectăm textul cărții. Părintele Vasily a sugerat să caute ceva în mijlocul cărților împrăștiate pe podea și să meargă la guvernatorul tatălui cu o nouă opțiune. El a crezut că multe lucruri utile pot fi găsite în instrucțiuni și învățăminte puțin cunoscute din moștenirea scrisă de mână a bătrânilor și devotatilor evlaviei lui Optina.

Unul dintre acești asceți poate fi considerat NV. Gogol. El a vizitat Optina, a comunicat cu Reverendul Bătrânii și a susținut învățăturile lor.

Părintele Vasily a rezumat rezultatele căutărilor noastre și am decis că suntem gata să mergem la guvernatorul tatălui cu raportul.

Deci, cu ajutorul călugărilor Optina din deșert și cu binecuvântarea tatălui vicar, am lucrat împreună timp de aproape 3 ani. S-au publicat șapte materiale.

La Moscova, a început o activitate activă. Împreună cu Evgeny Lukyanov am încercat să urmăm planul planificat.

20 de ani de ucidere a călugărilor în amintiri necunoscute optice ale tatălui
Hegumenul lui Iliyan (Nozdrin, în zilele noastre Shhiarhimandrite Ili) efectuează moleben sacrificiul de apă în Skeet. În dreapta, Hierodeacon Vasili (Roslyakov)

Dar cine ar putea să știe că aceasta a fost ultima noastră conversație!

20 de ani de ucidere a călugărilor în amintiri necunoscute optice ale tatălui
Capelă la locul de înmormântare al fraților uciși Optina
20 de ani de ucidere a călugărilor în amintiri necunoscute optice ale tatălui
Interiorul capelei

Optina.ru fotografii site
Natalia SHALASHNIKOVA, revista Neskuchny Sad

Despre film:
Filmul spune despre clericii uciși în Rusia. În ultimii 20 de ani, au fost uciși 26 de preoți și doi călugări. Nu, unde în lumea statisticilor există. Uciderea preoților nu este doar o crimă împotriva legii, ci mai degrabă o crimă împotriva lui Dumnezeu. Și când Biserica canonizează martiri, oamenii obișnuiți pierd cei mai străluciți și cei mai puri.

Spune-le prietenilor:

Calendar ortodox

Curând vacanța

Sărbătorile Bisericii


Site-ul unui creștin ortodox. Biblioteca sfintelor părinți și învățători ai Bisericii.


Multkalendar - povesti despre viața sfinților ortodocși.


Mânăstirea Moscova Sretenski și Seminarul Sretenski continuă educația lor la cursuri de iluminare pentru laici.

Rugăciunea pentru pace în Ucraina


Nu poate fi indiferent față de persoană în aceste zile de încercări dure pentru poporul ucrainean. În toate bisericile din Ucraina, rugăciunile continuă să fie ridicate pentru a reconcilia părțile aflate în conflict. Invităm cititorii să-și aplice rugăciunile cu toată inima lor. mai departe

Lumea. Omul. Cuvântul

PROIECT UNIC

Comentarii recente

Codul bannerului nostru:

Ai observat o greșeală?

Selectați textul cu o eroare și apăsați pe Ctrl + Enter sau pe butonul de mai jos
Raportați o greșeală
Vă mulțumim pentru cooperarea dvs.!











Rectorul bisericii

Hegumen Filaret (Soloviev)

Biserica Ortodoxă a Bisericii Ortodoxe Române, Mitropolia Ivanovo, Eparhia Ivanovo-Voznesensk. Vichug Deanery

A da o notă bisericească (comemorare). mai multe informații

Colecția de fonduri pentru restaurarea templului continuă. mai multe informații

Traducator de site

Căutați pe site

Anunțarea conversațiilor înainte de adoptarea Sacramentului Epifaniei se desfășoară în Centrul Spiritual și Educațional al Parohiei Învierii (vechi): luni, ora 18:00, sâmbătă, între orele 17-30. Aflați mai multe

La biserica învechită a Învierii există o bibliotecă ortodoxă. Biblioteca prezintă o mare varietate de literatură ortodoxă și de ficțiune. Aflați mai multe

Servicii rituale în Vichuga

Ritualul "Eternitate" va ajuta la organizarea vizionării unui iubit. O gamă largă de bunuri ritualice la cele mai mici prețuri. Tot timpul.
Toate într-un singur loc!
tel. 8-905-107-13-39, 8-920-357-14-84
Str. 2-ya Tesinskaya, 13 Mai multe informații

Parohie

Vă cerem ajutorul!

Dragi frați și surori!

Centrul spiritual și educațional are o mare nevoie de asistență publică. Ca orice biserică ortodoxă, centrul există doar pentru donații de enoriași și filantropi. Vom fi recunoscători pentru orice ajutor.

Vă invităm să luați parte la această cauză sfântă!
Rechizite bancare.

  • Yandex bani, transferul este efectuat pe râu. cont templu






  • Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: