2 decembrie - Ziua memoriei Sf. Filaret din Moscova

Rugăciunea zilnică a Sfântului Filaret despre eliminarea ispitei

2 decembrie - Ziua memoriei Sf. Filaret din Moscova
Doamne! Nu știu ce să te întreb de tine. Doar știi ce am nevoie. Mă iubești mai mult decât știu cum să te iubești. Părinte! Dă robului Tău ceea ce eu nu îndrăznesc să întreb. Nu îndrăznesc să cer o cruce și nici o mângâiere: este numai înaintea mea înaintea ta. Inima mea îți este deschisă; Vedeți nevoi, pe care nu le știu. Ochii și fă-o după mila ta. Strike și vindeca, aruncat în jos și ridica-mă. Eu sunt reverențios și tăcut înaintea Voinței voastre sfinte și destrămările Tale pentru Mine. Mă sacrific pentru Tine. Vă predau. Nu am altă dorință decât să împlinesc voia Ta. Învățați-mă să mă rog! Roagă-te în mine. Amin.







Filaret, Mitropolitul Moscovei și Kolomna

Fapte din biografia lui Filaret, Mitropolitul Moscovei și Kolomna în ordine cronologică

„Responsabilitatea pentru traducerea Bibliei a fost încredințată de către Sinodul privind școlile religioase ale Comisiei, iar în persoană la Arhimandritul Filaret. Sf ales traducători în sine. Pentru el însuși a luat traducerea Sfintei Evanghelii după Ioan. Au fost făcute și“ regulile „pentru traducere. În 1819, traducerea celor patru a fost complete și tipărite. "

2 decembrie - Ziua memoriei Sf. Filaret din Moscova

"În 1821 Providența lui Dumnezeu la judecat pe Arhiepiscopul Filaret să ocupe amvonul primilor preoți din Moscova".







„În luna mai a anului 1823 a fost tipărit în lucrarea sa“ creștină Catehismul Bisericii Catolice Ortodoxe de Est Greco-rus „Rezervă dispersa ca pâinea caldă, și chiar înainte de rezultatul 1823 necesară pentru a elibera a doua ediție.“ Catehism «a fost tradus în greacă, engleză și alte limbi.»

„In 1824, detractorii Saint Petiție pentru îndepărtarea sa din Moscova Când zvon Moscova despre viitoarea mutați-l în Tiflis (Tbilisi), el nu a ezitat,“ Monk, ca soldat, - .. El a spus - el este să stea de pază în cazul în care pune-l, pentru a merge în cazul în care au trimis „-“ Într-adevăr, domnul meu, - a exclamat o doamnă, - te duci la acest link „-“ a mers bine, eu de la Tver la Moscova „- a răspuns domnul ei“.?.

În 1826, ierarhul Moscovei a fost ridicat la rang de Mitropolit.

„In 1829, Nicolae I, în memoria celui de al doilea război mondial a poruncit să ridice la Moscova Arcul de Triumf. Mitropolitul Filaret a celebrat un serviciu de rugăciune la baza monumentului. Când au fost construite porțile și împăratul a dorit să Moscova Arhiepiscopul le-a sfințit, Sfântul neînfricat a refuzat să facă acest lucru, afirmând că „slujitor al adevăratului Dumnezeu nu poate fi sfințit și presărat sculpturi agheasmă reprezentând lzhebozhestva păgână.“ "

„O ciocnire serioasă între Mitropolitul Filaret și procurorul-șef Protasov a avut loc în 1842, când Arhiepiscopul Moscovei, împreună cu el soimennym Kiev Mitropolitul a vorbit la Sinodul de reluarea traducerii Bibliei.“

„Mai ales îndeaproape el a fost uitam de starea Academiei Teologice din Moscova, fără știrea lui în Academia nu a făcut nici o chestiune importantă binecuvântarea și sub supravegherea profesorului Academiei a început o lucrare extrem de importantă - .. lucrări traduse ale sfinților părinți ai limbii ruse.“

„Nepieritoare tristețe sfânt a fost vechi-credincioșilor împărțit unitatea spirituală și religioasă rastorgshy a poporului rus. În căutarea pentru vindecare împărțirea trist că în 1834 a fost“ Conversații la glagolemaya vechi-credincioși. „Cartea Mitropolitului Filaret, numeroasele sale note asupra vechi-credincioșilor la îndoială eforturile sale misionare nu a făcut- a plecat fără roade bune în 1865, influențat de îndemnurile sale la Biserica Ortodoxă, în condițiile episcopilor credinței comune alăturat Belokrinitskogo consimțământ :. Onufry Brailovsky, Kolomna P fnuty, Tula Serghie și Tulchinsk Justin. "

2 decembrie - Ziua memoriei Sf. Filaret din Moscova

Mitropolitul Filaret din Moscova și Kolomna

Hood. ND Shrepovich, 1861







Trimiteți-le prietenilor: