15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit


15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit

Acum, mass-media nu ne strică vești bune. Majoritatea jurnaliștilor sunt catastrofe consacrate și tragedii umane. Încercăm să arătăm cititorilor noștri o parte diferită și bună a vieții.







Pentru a ridica starea ta de spirit la nivelul adecvat de voioșie, vă prezentăm o selecție de 15 glume bune și anecdote ortodoxe (în vechiul sens al cuvântului - nu doar ca un amuzant, dar ceva învață povești).

Sperăm că aceste glume vă vor opri din deznădejde și vă vor da vitalitate!

1. Nu te consideri o persoană neprihănită

Citește Părintele Evanghelie o săptămână „a Vameșului și Fariseului“, a spus predica în care a explicat în detaliu, nu este necesar să fie mândri de statutul și realizările lor, așa cum au făcut fariseii, care au crezut, „Slavă Domnului, că eu nu sunt ca vameșul“ și Nu este necesar să fim înălțați peste păcătosul penitent, dar trebuie să fim asimilați lui în pocăință.

- Ei bine, frați și surori, ați înțeles ceva. Întrebat preotul.

- Da, tatăl meu! - răspunse enoriașii. "Mulțumim lui Dumnezeu că nu suntem ca acest fariseu!"

2. Dumnezeu trebuie să ceară ceea ce este cu adevărat necesar

Un călugăr se plimba prin deșert și dintr-o dată vede un leu flămând ce se ridică de la un alt barkhana.

Pustnicul scutura frica si implora pe Dumnezeu: "Doamne, face ca leul sa devina ortodox!"

15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit

Odată, doi frați surzi-mute s-au certat. Când mama a venit să înțeleagă, a văzut că unul dintre ei stătea cu spatele la celălalt și se tremura de râs.
"De ce râzi?" Și de ce arată fratele tău atât de furios? Întrebă cu gesturi.
Mutele i-au răspuns în același fel:
"Asta pentru că, mama, vrea să se certe cu mine, dar refuz să mă uit!"

5. Rugăciunea optimistă

Mi-am dat matusa mea pentru Crăciun o carte poștală cu rugăciunea bătrânilor lui Optina. Citește-o fără ochelari:






- Rugăciunea este optimistă. Oh! Rugăciune optimistă. Acest lucru este bun, altfel nu-mi plac rugăciunile plictisitoare.

15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit

7. Spiritul va forma o formă

O fată modest îmbrăcată vine la preot după slujbă:

- Tată, vreau să-mi aduc prietenul la templul nostru ...

- Dumnezeu să binecuvânteze, să aducă.

- Da, ea ... absolut nu ... Și se pare ...

- Cum arăta ea?

- Da, hainele și părul nu sunt potrivite pentru templu ...

- Nimic ... Am fost în general vizitați de o fată cu păr albastru și un inel în nas ...

- Tată, am fost eu acum un an ...

8. Predica tăcută

Un enoriaș a încetat să meargă la biserică. Anterior, el a făcut întotdeauna la sfârșit de săptămână. Timpul a trecut, și într-o zi preotul a decis să-l viziteze. Sa dus la el acasă. Ușa a fost deschisă și preotul a intrat în interior.

Fostul enoriaș stătea singur în fața șemineului. Când a văzut-o pe preot, a dat din cap în semn de salut și ia făcut să se așeze.

După ce sa aranjat mai confortabil, preotul a început să privească focul care se juca frumos în șemineu. Ambele au tăcut.

Câteva minute mai târziu, preotul sa ridicat brusc, a luat cârlige, a luat o capră de foc și a lăsat-o la o parte, departe de general
flacără. Apoi se așeză din nou. Tăcerea continuă.

Pentru a scoate un tăciune, între timp, a încetat să furie, ci doar ușor Aleli, și după un timp, destul de rece și negru. Preotul sa sculat din nou, a luat cârligele și a pus spărgătorul de foc disparut înapoi în vatră. După o clipă, ea deja ardea ca vecinii ei.

Punând penseii, preotul, în tăcere, se îndrepta spre ieșire și, când se afla deja la ușă, auzi:
"Vă mulțumim pentru vizita dvs. și pentru predicarea la șemineu". În această duminică voi veni cu siguranță.

15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit

- Petrovich, nu știi când se termină postul nostru? Ei bine, carnea ar putea mânca în siguranță.
- Nu o să mănânci?
- Um ... Dar într-un fel este tulburat.

15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit

- Sunteți ortodox?

- Și nu bei?

- Și nu fumezi?

- Și nu jurați?

- Nu sunt supărată.

- Și cum te relaxezi?

- Și nu mă încurc!

Într-unul din cluburile de tineret ortodox dintr-o țară imensă:

- Baieti, ale caror Nou Testament pe masa este lăsat?

- Așa cum este a cui. Domnul nostru Iisus Hristos!

14. Monah Barnaba (Sanin):

M-am uitat la prun - e bine! O muscatura - un vierme ...

Deci suntem cu tine, sufletul meu este mândru!

15 Exemplul umorului ortodox pentru a crește starea de spirit







Trimiteți-le prietenilor: