035 - Cum se fac găuri în plăci, folosind componente smd

Să vorbim despre găurirea găurilor în tablă. Ce este necesar pentru a face găurile în bord să funcționeze bine? În primul rând, aveți nevoie de un burghiu "corect". Eu, în timpul meu, am avut o mulțime de experimente în acest sens. S-au testat diverse exerciții (chiar și acele cu urechi sparte au fost consumate), dar problema este că abrazivul din sticlă și burghiul se "repede". Pentru a ascuți o mașină de găurit cu un diametru mai mic de un milimetru este o lucrare groaznică, este mai ușor să luați unul nou. În plus, exercițiile sunt subțiri și se rup uneori. În consecință, a existat un consum mare de exerciții. Pur și simplu, accidental, o cutie cu tăietori subțiri mi-a prins ochiul și am uitat de probleme de foraj!







035 - Cum se fac găuri în plăci, folosind componente smd

Cutterele nu sunt aproape proaste, nu se rup, un tăietor este suficient pentru o lungă perioadă de timp. Din cauza vârfului ascuțit, tăietorul este bine poziționat în gaură, corpul îngroșat se află în siguranță în cartuș. Dacă există o astfel de nevoie, tăietorul poate face un șanfren în gaură. Având în vedere cele de mai sus, nu am folosit exerciții pentru o lungă perioadă de timp.

Dar fabricile au un dezavantaj - ele sunt proiectate pentru o muncă lentă. La găurirea cu un burghiu, se formează o mulțime de praf. Prin urmare, introduc din ce în ce mai mult freza în mană și găuriți manual găurile. Desigur, pentru volume mari acest lucru nu este potrivit, și pentru a face câteva găuri este suficient - câteva rotații și gaura este gata.
Recent, încerc să refuză găurile de găurire. De ce? În primul rând, forarea este întotdeauna praf, iar dacă spargeți o mulțime de praf, va fi o mulțime.
Praful de fibră de sticlă este foarte dăunător.

În al doilea rând, forarea este o ocupație destul de obositoare și lungă. Pe scurt - bine, nu-mi place să foriem! Și apoi ce să facem? Treceți la componente SMD!
Dacă nu utilizați deja componentele planare în proiectele dvs., următoarea parte a postului este pentru dvs.

Deci, ce bine este utilizarea componentelor SMD? Cel mai important, ele sunt mai ieftine - mult mai ieftine. Continuați - sunt compacte în depozitare. De exemplu, am o cutie mică de 24 de sucursale cu rezistențe de valori diferite în fiecare celulă este nu mai puțin de o sută de rezistențe - mai mult de 2,4 mii de rezistențe. Convenabil!

035 - Cum se fac găuri în plăci, folosind componente smd

În plus - mai puțin va trebui să găuriți găurile (deși este complet imposibil să scapi de ele). Totuși, există o opinie conform căreia lipirea componentelor SMD este dificilă. Dimpotrivă, ele sunt ușor și rapid lipite. Dispozitivele dvs. vor deveni mai compacte. Plasați-le în cazurile în care acestea vor fi ușor mai ușoare. În general ...

Trecem la panouri fără găuri!

Mai târziu voi arăta cum să faci plăci universale pentru dispozitive pe componente SMD. Pe astfel de carduri pre-fabricate puteți colecta aproape orice dispozitiv, fără a pierde timpul pentru cablare și gravarea plăcii în mod specific pentru aspectul aparatului.

(Vizitată de 2 624 ori, de 2 ori astăzi)

Navigare după înregistrări

Foarte similar cu burghiul de centrare.
Și ce aveți pentru instrumentul din imaginea din dreapta (găuri mici, puțin praf)?

Poate că mișcarea de centrare - nu pot garanta numele.
Un instrument - iarba tisata. Răsuciți stiloul - buzele sunt comprimate. Perpendicular pe centrul bureților este o canelură - este convenabil să strângeți burghiul.

E același lucru!
Forarea acestora este la fel de bună ca și cu ciocanul cu un microscop.







Dacă nu costă ca un microscop, dar găurile sunt de înaltă calitate și lucrează pentru ei, de ce nu?

Ei bine, le folosesc doar pentru scopul lor. Și mi-a plăcut ca un seceră în mingi. Având în vedere costul lor! Avem aproximativ 100p / w. Nu depinde de dimensiune. Și apoi sub ordin.

Le-am primit așa, deci nu există nici un regret pentru folosirea lor. În burghiu, acest lucru pur și simplu "străpunge" și este suficient pentru o lungă perioadă de timp.

Spuneți-mi cine este firul unde se pot desfășura aceste exerciții în Ekaterinburg? Sau poate în magazinul Internet ce fir?

@ W @ TT
IMHO mai bine și mai fiabil pentru a obține un burghiu metalic-ceramic pe un textolit cu o coadă groasă. Dar asta este dacă ai purtat mașina. Burghiile sunt foarte fragile. Am avut destule timp de un an. Câte găuri este greu de spus, dar înainte de ****.
Și manuală poate fi o balerină mică. Sau exerciții de oțel subțiri. Cu apă.

@ anatoliy
Și de ce avem nevoie de un exercițiu de centrare?

Scopul principal al lucrării în centru este de a face o gaură special profilată sub centru pe piesa de prelucrat. Ea are un profil viclean și burghiul în sine este făcut foarte precis. Batetele sunt complet absente.

@ anatoliy
Nu am o mașină. Un motor convențional tip DP cu un set de cleste. Dar multe găuri netezite nu vor fora ((Și burghiele sunt în mod constant rupte

@ W @ TT
Acesta este întregul punct :-) Când am analizat situația, am devenit imediat o mașină. Semănatul se rupe de la oblic! Cu o abordare corectă, viteza tăierii este de așa natură încât într-un fel găsește gaura. Mai puțin de 0.2 sec pe orificiu. Am asamblat deja câțiva roboți de foraj la comanda de a forța. Dar eu o pun la gură.
Puteți încerca să inventeze elemente de fixare pentru DP ca un ruter manual pentru lemn. Apăsați tastatura pe PP și împingeți-o deasupra motorului. Motorul culisează pe 3 ghidaje cilindrice. Am lovit gaura. primăvara am ridicat motorul de pe platformă. Orice este mai convenabil decât
doar cu mâna. În plus, nu există nicio denaturare!

Pentru ca praful să nu se împrăștie în timpul forării, folosesc un aspirator pentru echipament de birou 3M, dar cred că este posibil și obișnuit.

În industrie, atunci când găuriți texolit, utilizați agent de răcire, cum ar fi apa. Sau emulsie de kerosen. Nu permite ca praful să se împrăștie în jurul magazinului la scară industrială. La domiciliu, acest lucru este puțin incomod 🙁 Dar, cu foraj umed, modul de procesare este mai ușor. Și resursa este suficientă pentru un număr mare de găuri.

Micro găurile vor fi dificil de găurit în apă. Mai exact, nu este vorba de foraj, nu numai din cauza refracției care se va întâmpla.
Este necesar să încercați.

@BlkDem
În apă, OASE DUMNEZEU! Dar o scurtă subțire pentru burghiu este ceea ce aveți nevoie

Cum altfel ar fi realizat din punct de vedere tehnic ...
Suntem oameni creativi - ne vom gândi la ceva 🙂

Și de ce reinventezi roata? Uită-te la modul în care a fost făcută în mașini industriale cu burghie mari. Și să vă adaptați abilităților. IMHO nimic complicat acolo!

Rămâne să găsească mașini industriale, rapid (până când nimeni nu vede) răsucește sistemul de alimentare cu apă și se ascunde în cel mai apropiat bucșă 😀

Eu cred că nimic complicat 🙂

Dacă este livrat de la o mașină industrială, nu numai că bordul se va spăla, ci și utilizatorul 😀
Am făcut-o eu pe baza unui sistem de perfuzii (Kapelnets)

@ anatoliy
La noi, astfel de exerciții mai devreme la fabrica de mașini-unelte cnc a stat, în cele care placi de foraj

Am cumpărat o astfel de exercițiu pe piața de radio, foarte mult vânzătorul a lăudat cât de ușor a fost să-i perceapă taxele. Este un fel de câștigător. Masina de gaurit este foarte bun și bate destul de nu-l au, dar această a doua muchie de tăiere teșită pe tocuri frunze, uneori chiar prin cupru trece, nu este convenabil.

Aha, frunze - când trece prin dreapta. Pentru a nu fi așa, trebuie să puneți tabla pe un material solid (de exemplu, o bucată de textolit).

Acești biți de găurit găsiți pe ebay - numiți "Center Drill Bit" - costă de la 50 de ruble la sută!

Doar să înceapă să se angajeze în electronică radio - spune-mi ce diametre pentru a comanda exerciții?

GetChiper Mulțumesc foarte mult pentru blog! Multe informații utile!))) Zi și noapte am citit)))))))

La mine cel mai mult 0.8. este posibil să se ia și 0,5, dar nu toate detaliile de ieșire sunt încărcate. 1.0 prea mare - deja incomod pentru lipire (numai pentru piese cu picioare groase pe care le aplic).

Dragă GetChiper. Spune-mi, cum faci gaura 0.8 * 3.0 (de exemplu, pentru locuințe „urechi» conector USB) și o grosime a fibrei de sticlă utilizați? Mulțumesc.

„0.8 * 3.0“, dacă ne referim la o gaură alungită - fora câteva găuri într-un rând și apoi rupe punte între ele (daca se poate face cu exactitate acest lucru chiar și aceeași semănătoare - găuri de foraj în benzile de la un unghi de 45 de grade)

Nu știu cum vor fi capabili să se opereze - ei merg într-o excursie pentru procesarea găurilor deja pregătite.

Aceste burghie sunt exerciții de găurit cu burghiu din aliaj dur. Ele au fost folosite în întreprinderile industriei radio. Folosiți numai pe mașini cu cleme de prindere. Se realizează o îngroșare prin ghilotină pentru fabricarea plăcilor cu metalizarea orificiilor.

Poate că cineva va fi util ...
Aceste burghiuri sunt vândute în magazinele de echipamente de gaz ca burghie de calibrare pentru duzele de gătit de uz casnic. În orice caz, avem la St. Petersburg. Poate și tu ...

Multumesc pentru articol, dar de mult timp am trecut la montajul de suprafata, am gauri in cazuri extreme. Și am lipit nu numai componentele SMD, ci și picioarele pre-arcuite DIP și aceleași chips-uri socket. Bordul este puțin mai mare, dar este mult mai puțin supărător.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: