5 Motive pentru a te îndrăgosti de limba portugheză și a începe să o înveți, petitepolyglot

5 Motive pentru a te îndrăgosti de limba portugheză și a începe să o înveți, petitepolyglot

Nu, nu este același lucru cu spaniola.

Nu, în portugheză vorbesc nu numai în Portugalia mică, ci și în Brazilia imensă, precum și în Angola, Mozambic și în alte țări.






Limba portugheză, în ciuda faptului că este una dintre primele 10 limbi de top din lume, nu poate fi numită populară printre cei care studiază limbi străine. Ce ar putea fi mai nedrept? Așa că am decis să împărtășesc gândurile mele de ce merită să-i acordați atenție și să le puneți deoparte pe ceilalți.

Limba portugheză nu are nevoie de muzică suplimentară, este chiar piesa. Cine a auzit vreodată sunetul unei limbi, va înțelege despre ce vorbesc. Oh, acesta este un shshshchenie infinit în combinație cu vocale nazale. Simțiți-vă un pic de parazit cu portughezul european. Și acolo, vedeți, iar scrisoarea de la Hogwarts va veni Gostas? Cine nu-i place asta, există întotdeauna o opțiune braziliană.







Mă întreb dacă mai sunt și cei care nu au citit alchimistul? Poate că este timpul să o citiți în original sau să reciți câteva lucrări ale lui Fernando Pessoa.

Não digas nada!
Nem mesmo a verdade ....

La gustul meu este cel mai bine citit de o ceașcă de cafea, desigur, portugheză, și, desigur, împreună cu prăjitura. Nu este un motiv bun pentru a vizita Portugalia? Apropo, cunoscând limbajul, puteți pur și simplu să vă deplasați de la un pastellarium la altul, nu doar să ascultați poveștile altor persoane, ci să deveniți și voi un interlocutor, fie că vă place sau nu. Principalul lucru este să opriți străzile turistice prăfuite.

Și chiar și fado (și cea mai faimoasă saudată portugheză) a ajuns deja în Rusia. În acest lucru este ceva aproape de noi în spirit: a fi trist pentru un pahar de vin ... Este absolut imposibil să pierdem ocazia nu numai de a asculta, dar și de a cânta. Pentru a face acest lucru, apropo, nu aveți nevoie de un fel de cunoaștere transcendentală a limbii.
Se eu digo sim, tu dizes nu
Se eu digo nu, tu dizes sim ...

Și, în final, te simți ca un membru al clubului care cunoaște limba portugheză. Acest fapt va împodobi nu numai CV-ul, ci va adăuga câteva puncte la stima ta de sine.

Dacă v-ați gândit vreodată să începeți să învățați limba portugheză, acum este momentul. Uneori se întâmplă să nu găsim limba noastră, dar ne găsește. Și dacă portughezul te-a găsit, dă-i o șansă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: