5 Locuri din scripturi care ar trebui citite atunci când sunteți în alarmă, 316news

Anxietate. Depresie. Distorsionate. De multe ori, viața noastră continuă așa, cu toate listele noastre de cazuri și un program aglomerat și angajamente de lucru. Toate acestea ne fac să ne simțim neliniștiți și lipsiți de pace.







Și totuși, Dumnezeu ne promite exact acest lucru. Liniștire. Și pace. Și prezența Lui. Iată cinci locuri din Biblie care ne pot reaminti de adevărurile relevante când suntem în mijlocul haosului:

"Opriți-vă și știți că Eu sunt Dumnezeu: Eu voi fi înălțat printre neamuri, înălțat pe pământ".

De nenumărate ori m-am așezat și am încercat să rămân într-o stare calmă și pioasă. Niciodată nimic nu a funcționat. Și abia recent, când am studiat acest pasaj, am înțeles ce este neînțelegerea mea a textului: rădăcina ebraică originală nu înseamnă "a fi calm"; înseamnă "eliberarea, eliberarea". Și asta e complet diferit, nu ești de acord? "Să mergem și să știm că sunt Dumnezeu!"

Lăsați să încercați să-i controlați soțul!

Să vă faceți griji cu privire la finanțele voastre!

Lasati-va de incapacitatea voastra de a ierta!

Lasati-va de trecutul vostru!

Lasati-va de ceea ce nu puteti controla - si gasiti odihna in cunostinta ca totul este supus Domnului!

Suntem atât de îngrijorați de lucruri pe care nu le putem influența. Ce se întâmplă dacă am decis să facem o listă a ceea ce ne agățăm și îi încredințăm Domnului? Și dacă am lua în fiecare zi să aruncăm totul din capul nostru și să recunoaștem că totul este sub conducerea ideală a Domnului? Încercați.

Isus a spus: "Veniți la Mine, toți cei ce vă munciți și sunteți încărcați și vă voi da odihnă. Luați jugul Meu peste voi și învățați de la Mine, căci Eu sunt blând și smerit cu inima; și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre; Căci jugul meu este ușor și povara mea este ușoară. "

Nu trăim într-o cultură care favorizează recrearea. Chiar și în biserică putem să ne angajăm prea mult, deoarece prea adesea spunem da. În cele din urmă, este mai ușor să refuzi să vizitezi un partid dintr-un vecin decât să scrie la un studiu biblic. Dacă sună ceva spiritual, prea repede credem că ar trebui să ne aliniem pentru toți ceilalți și să luăm un bilet. Dar este îngrozitor să se agită pentru Domnul și să se cunoască Domnul - două lucruri diferite. Și deseori nu coincid.

Într-o zi, când Isus vorbea înaintea mulțimii, El vorbea direct la oboseala lor, mușcată în os. Nu vorbea despre oboseala pe care o simțim la sfârșitul unei zile bune. Nu, Isus a vorbit cu cei care și-au epuizat puterea, încercând să facă ceea ce trebuie să facă Domnului și să-și câștige mântuirea.

Amintiți-vă că aceasta a fost înainte de răstignire și de înviere, dacă în acea zi ați fi fost un evreu temător de Dumnezeu ascultând pe Isus, totuși voi v-ați trezit în fiecare dimineață sub povara poruncilor 613. Știm că au existat Zece Mari - poruncile pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise pe muntele Sinai, dar pentru poporul evreu existau mai mult de șase sute de porunci care trebuiau urmate.







Și totuși, Isus te iubește. Acesta este întregul verdict. În cele din urmă, nu există condiții. Doar ceea ce se spune. Isus te iubeste pe tine si pe mine asa cum suntem acum. În ciuda nenumăratelor nuanțe de lumină și întuneric, care trăiesc în noi, Domnul ne iubește întreg.

O astfel de iubire nu există în afară de Dumnezeu.

O astfel de dragoste este dificil de realizat atunci când ne mutăm în mod activ dintr-o activitate în alta.

O astfel de dragoste ne încurajează să ne liniștim - într-adevăr să ne liniștim - în prezența Celui care ne-a creat, Cine ne cunoaște, Cine ne iubește.

"V-am spus aceste lucruri, ca să aveți pace în mine". În lume veți avea necazuri; dar să fie de bună încântare: am cucerit lumea. "

Opriți-vă pentru o clipă și ascultați zgomotul din interior. Ce-ți ține inima de odihnă și pace? Cel mai probabil, mult, pentru că, deși ne străduim pentru pace, aspirațiile noastre sunt invadate de viața reală.

Sunați de la medic.

O notă din partea profesorului despre comportamentul copilului.

Pierderea muncii și o grămadă de facturi.

În ultima conversație serioasă a lui Isus cu cei mai apropiați prieteni ai Săi, El vorbea despre pace - dar nu cum ne-am putea aștepta de la El. Când am citit că Isus a spus: "V-am spus aceste lucruri, ca să aveți pace în mine", prima mea întrebare a fost - și ce a spus el? Dacă nu m-aș întoarce la capitolul 15 pentru a vedea ce spune Isus, aș fi ghicit că cheia pentru lume ar fi ceva de genul:

Vei trăi până la o vârstă foarte înaintată.

Copiii voștri vor crește și vă vor lăuda - chiar și atunci când vor fi bătuți 15.

Veți avea întotdeauna suficienți bani pentru tot ceea ce aveți nevoie, și majoritatea a ceea ce doriți.

Dar nici unul dintre aceste puncte nu a fost inclus în cel mai ciudat "discurs pașnic" pe care l-am citit vreodată. Întoarceți-vă la Ioan 15 și veți vedea că Isus le-a spus celor mai apropiați prieteni că vor fi persecutați și nu vor mai primi în locurile în care aveau să meargă.

Evident, acea lume, despre care a vorbit Isus, nu este deloc ceea ce gândim despre el. El a vorbit ucenicilor Săi - cu voi și cu mine astăzi - "Nu va fi ușor aici, dar nu vă faceți griji. Sunt cu tine. Nu te voi părăsi niciodată. Și eu sunt lumea ta.

"Încredeți-vă în Domnul cu toată inima voastră și nu vă sprijiniți pe mintea voastră. În toate căile voastre, recunoașteți-L și El vă va îndruma căile. "

Regele Solomon, care a scris cea mai mare parte a cărții Proverbe, a fost renumit în primul rând pentru următoarele: "Dumnezeu ia dat lui Solomon mare înțelepciune și înțelegere și cunoaștere vastă ca nisip pe malul mării. De fapt, înțelepciunea lui a depășit pe toți înțelepții din Orient și înțelepții Egiptului "(1 Împărați 4: 29-30).

În lumina lui Solomon „mare înțelepciune“, mi se pare consolare în declarația sa că, atunci când ne încredem în Dumnezeu, și nu doar să se bazeze pe ceea ce are sens pentru noi, și când sincer vrem să facem voia lui Dumnezeu, El nu ne ce fel arată aleasă.

Viața pentru un credincios nu trebuie să meargă pe o funie peste o groapă amenințătoare și printr-un defileu profund. În schimb, putem să ne mișcăm cu încredere și pas cu pas cu Tatăl nostru iubitor ca sofer. La urma urmei, bunul vostru Păstor vrea ca voința voastră să fie cunoscută.

"Aruncă toate grijile pe el, căci el îi pasă de tine".

Imaginați-vă că e duminică dimineață și că te duci la biserică. Aproape ai decis să te întorci. Recent, te-ai simțit atât de obosit și de dezamăgit. Când vă opriți la parcare, vedeți că familiile merg la intrare și arată ca ceva destul de lipsit de griji. Iar tu iei Biblia și poșeta, strângi cel mai bun zâmbet de duminică pe față și urmați-i.

Dintr-o dată, simțiți că această greutate vă este strânsă. Priviți în jos și toate bagajele vieții voastre - tot ceea ce ați purtat timp de mulți ani în interiorul dvs. - au devenit vizibile. Și nu este ușor să te uiți la ea.

frică
rușine
vulnerabilitate
dezamăgire
regret

Într-o panică și fără să știi ce să faci, te uiți în jur și vezi că există bagaje și toți ceilalți. Apoi bătrânul se ridică, trage sacul în față și o lasă acolo. Un cuplu tânăr face același lucru. Din ce în ce mai mulți oameni încep să-și bage bagajul la picioarele lui Isus și să-l lase acolo.

Vrei și tu să mergi?

Veți face această descărcare la picioarele lui Isus?

Nu trebuie să-ți dai bagajele mai mult de un minut ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: