30 Hadisuri despre pedepse pentru atitudinea neglijentă față de namaz, lumea șistului

Vezi de asemenea

Rugăciunea nu este nici un motiv este unul dintre pilonii Islamului, și modul în care se face un musulman, puteți determina cu ușurință dacă el sau se teme de Dumnezeu ipocrit Mumin. Am tradus treizeci de povești din cartea „Al-Mahasin“ ( „Beauty“) Ahmad ibn Muhammad ibn Khalid al-Barqi (asociat imediat trei imamilor: Reza Taqi și Hadi, pacea fie asupra tuturor) care spun sancțiunile pentru frivol legate de rugăciunile obligatorii, dorite și colective, precum și, dacă este necesar pentru îndeplinirea puritatea lor ritual. Suntem încrezători că multe dintre aceste hadisuri pe care nici măcar nu au auzit de, iar unele dintre ele, probabil, te va uimi cu severitatea ei. Ajuta frații și surorile tale pentru a deveni harnic și corecte în namaz, spunându-le despre aceste lucruri.







Hadisuri despre rugăciune (rugăciune)

1. Ubaid Ibn Zarar a relatat: „L-am întrebat Imam Sadiq, pacea fie cu el, cuvintele lui Allah:“ Și dacă un om a renunțat la credința, atunci - este în zadar „(5: 5). El a spus: "Înseamnă abandonarea rugăciunii pe care a acceptat-o ​​(adică a început să o facă)". Am întrebat: "Și care este poziția celui care părăsește fapta și pleacă complet?". El a răspuns: "Din aceștia, cei care părăsesc intenționat rugăciunea, nu din cauza intoxicației sau slăbiciunii" ".

2. Imam Bakir, pacea față de el, a spus: "Un om a intrat în moschee și în el a fost Trimisul lui Allah. El sa rugat și [a redus] curând arcul pământesc (sadju). ca și cum nu ar fi făcut-o deloc. Trimisul lui Allah a spus: "El a crezut ca cârligele peck. Dacă ar fi murit, ar muri pe o altă religie, diferită de religia lui Mohamed ".

3. Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „„Ali ibn Abu Talib a văzut un om,“Peck« în namaz lui, și a întrebat:»? Cât timp te rogi ca te rogi". Omul ia răspuns: "De la un astfel de moment." Imamul a spus: "Exemplul vostru înaintea lui Allah este ca un exemplu al unui corb care îi mușcă prada. Și dacă mori, vei muri pe o religie diferită de religia lui Abu al-Qasim Muhammad. "

4. Imam Baqir, pacea fie asupra lui, a dat cuvinte de Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah: „Eu nu ajung la mijlocirea mea oricine înjosesc rugăciunile lor, și nu se va întoarce la mine la sursa (Kawthar). Nu, pe Allah!“.

5. Ibn Mahbub a dat hadis de la Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, care spune că Mesagerul lui Allah, el și familia lui Allah poate binecuvânta în timpul bolii sale, din cauza care a murit, a pierdut cunoștința, apoi m-am trezit și El a spus: „eu nu ajung la mijlocirea mea celui care deține Comisia de rugăciune după ce a venit timpul său.“

6. Abu Basir a raportat: "Am venit la Umm Hamid pentru a-mi exprima condoleanțele din cauza lui Abu Abdullah (Imam Sadyk). A plâns și am plâns pentru ea plângând. Apoi a spus: "O Abu Muhammad! Dacă ați putea vedea doar pe Abu Abdullah în momentul morții sale, ați vedea un miracol! El și-a deschis ochii și apoi a spus: "Adunați lângă mine toată lumea cu care am o relație". Ea a spus: "Și n-am lăsat pe nimeni pe care nu l-am adunat lângă el. El sa uitat la ei și a spus: "Cel care mijlocește namaz nu va atinge mijlocirea noastră (adică mijlocirea lui Ahl al-Bayt)".

7. Imam Sadyk a transmis cuvintele Domnului credincioșilor Ali, să fie pace peste ei: "Nu există nici o rugăciune pentru cineva care nu stă repede în timpul rugăciunii".

8. Imam Baqir, pacea fie asupra lui, a dat cuvinte de Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah: „Nu este nimic între un musulman și lipsa lui de credință, cu excepția unui abandon deliberată a rugăciunii lor obligatorie sau nepăsarea în el, astfel încât el nu se roagă “.

9. Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „Când sclavul devine o rugăciune către Allah îi plătește fața lui, și el nu încetează să-l vadă până când sclavul nu se abate de trei ori. Și când se întoarce de trei ori - Allah se întoarce de la el.

10. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a dat cuvinte de Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah: „De la cineva care nu are rugăciunea obligatorie la momentul prevăzut pentru el, crește negru (rugăciune distrus) și-au zis“ Fie ca Allah te distruge, mi-ai distrus!“. Și primul lucru pe care urmează să fie întrebat un sclav, atunci când este adusă în fața Mare și Atotputernicul Allah va fi rugăciunea lui. Deci, dacă era credincios rugăciune - restul acțiunilor sale vor avea succes, iar dacă rugăciunea lui a fost greșit. - acțiunile sale nu vor avea succes "







11. Imam Sadiq, să fie pace cu el, a spus: "Un înger este atribuit rugăciunii, care, pe lângă aceasta, nu are altceva de făcut. Prin urmare, atunci când este liber [de rugăciune], îngerul este nevoie și crește odată cu el și când a fost executat corect - aceasta va fi acceptată, iar în cazul în care nu a fost acceptabil, atunci Allah spune: „Recuperează el sclavul meu!“. Iar îngerul vine cu el și, lovindu-l pe față, spune: "Pai pe tine! Fapta ta nu încetează să mă poarte!

12. Domnul credincios Ali, pacea asupra lui, a spus: "Cel mai mare hoț dintre oameni este cel care-și fură propriul lui namaz".

13. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a dat cuvinte de Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah: „Shaitan nu încetează să mai fie frică de fiii lui Adam, în timp ce acestea sunt toate cele cinci rugăciuni în timpul stabilit pentru ei.“

14. Yunus ibn Abdul-Rahman a dat cuvintele Imamului Sadiq, pacea fie asupra lui: „Nu există nici o rugăciune pentru cel care observă îndeaproape femeia.“ Și Yunus a adăugat: "În timpul rugăciunii".

Pedeapsa celui care amână rugăciunea de seară (asr)

15. Muhammad ibn Harun a relatat: „Am auzit Imam Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus:“ Cel care neglijează rugăciunea de după-amiază târzie (Asr). - în plus, care a uitat de el, până când va muri, Allah îl va lipsi de Ziua familiei și a bogăției în Ziua Judecății.

16. Abu Salam Al-Abadi a relatat: „Am venit la Imamului Sadiq, pacea fie cu el, și l-au întrebat:“ Ce spui despre un om care pune în mod deliberat rugăciunea lui“. El mi-a spus: "El va veni în Ziua Judecății, după ce și-a pierdut familia și bogăția". Am spus: "Pot să fiu victima pentru tine! Chiar dacă este din locuitorii raiului? ". El a spus: "Da". Am întrebat: "Care va fi poziția lui în Paradis, fiind lipsită de familie și bogăție?". Imamul a răspuns: "El va fi slăbit și nu va fi nici o dispoziție acolo."

17. Abu Basir a transmis cuvintele lui Imam Baqir, să fie pace cu el: "Ori de câte ori sunteți înșelați pentru ceva, nu vă înșelați în privința rugăciunii de dinainte de seară. faceți-o până când soarele este pur și alb, pentru că Trimisul lui Allah a spus: "Descărcarea familiei și a bogăției este cea care a ruinat rugăciunea de dinainte de seară". Am întrebat: "Cine este cel care și-a pierdut familia și bogăția?". El a răspuns: "Cel pentru care nu va mai fi nici o familie sau bogăție în Paradis". Am întrebat: "Ce înseamnă să o" distrugeți "?". El a spus: "Prin Allah, lăsați-o până când soarele devine galben și dispare."

Pedeapsa cuiva care doarme cu începutul rugăciunii de noapte (isha)

18. Imam Baqir, pacea fie asupra lui, a spus: „Supravegherea [rugăciunii] înger spune:“ Allah nu doarme investească în ochiul celui care doarme cu debutul rugăciunii de noapte (Isha) la miezul nopții ".

Pedepsirea unei persoane care neglijează rugăciunea colectivă

19. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „Trimisul lui Allah o condiție pentru cei care trăiesc aproape de moschee, acestea ar trebui să fie prezenți rugăciunea, când îi muezin apelurile efectuate. Apoi sa rugat el însuși și a ordonat omul din familia sa - și a fost Ali ibn Abi Talib - pentru a arde casele celor care nu vor participa la namaz [in moschee] ".

20. Imam Sadik, pacea asupra lui, a spus: "Trimisul lui Allah a făcut rugăciunea de dimineață (Fajr). Când a terminat, și-a întors fața spre tovarășii săi și le-a întrebat despre oameni: ei participă la o rugăciune? Ei au răspuns: "Nu, mesager al lui Allah!". El a întrebat: "Nu erau [în moschee]? Ei au răspuns: "Nu, mesager al lui Allah!". Apoi a spus: "Nici o rugăciune nu este mai dificilă pentru fățarnici decât această rugăciune (fajr) și noaptea namaz (isha)".

21. Imam Bakir, poate fi pace cu el, a spus: "Nici o rugăciune nu este luată de cineva care neglijează capriciile și întâlnirea musulmanilor fără nici un motiv".

22. Imam Sadik, pacea asupra lui, a spus: "Nici o rugăciune nu este acceptată de cineva care aude chemarea lui din moschee și nu îi răspunde".

23. Imam Sadik, pacea asupra lui, a spus: "Cel care este îndepărtat de la adunările musulmanilor prin lățimea mâinii sale, credința va fi sfâșiată de pe gâtul lui".

Pedeapsa cuiva care neglijează rugăciunea de noapte

24. Imam Bakir și Imam Sadyk, pacea pe ambele, a spus: "Nu există nici un sclav care să nu se trezească într-o noapte, de două ori ori mai des. Și fie el se ridică [pentru o noapte de namaz], sau diavolul vine și urinează la ureche. Nu l-ai văzut pe unul dintre voi când a fost greu și somnoros?

25. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „În timpul nopții, când slave se trezește cu intenția de a se ruga, Satana numit Al-Zaha'a ia spus:“. Nu e timpul tau " Apoi se trezește la un alt moment și diavolul îi spune: "Încă nu e timpul tău". Și aceasta continuă până în zori. Și în zori Shaytaanul urinează în ureche și este mândru de el însuși că a biruit acest sclav cu păcatele și strigătele lui.

P. S. Puteți citi canoanele despre rugăciunea de noapte și cum se face prin urmarea acestei legături.

Hadisuri despre abluție (universitate) și starea de puritate rituală

26. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, el a spus: „Un om dintre preoții vor sta în mormântul lui, și se va spune (îngerii):“. Noi vă vykarbuyut o lovitură de bici sută ca pedeapsă de la Allah " El va spune: "Nu pot suporta acest lucru!". Și vor spune acest lucru fără încetare, până când vor spune în cele din urmă: "E neschimbată". El va întreba: "De ce mă bați cu un bici?". Ei vor răspunde: "Te batem, pentru că te-ai rugat într-o bună zi fără să îmbăiești și ai trecut pe lângă cei slabi și nu l-ai ajutat". Și-l vor lovi încă o dată în pedeapsă de la Allah, iar mormântul lui va fi umplut de foc ".

27. Imam Bakir, pacea față de el, a spus: "Nici o rugăciune nu este acceptată decât cu curățenie".

28. Imam Sadyk, pacea față de el, a spus: "Majoritatea pedepselor grave se datorează urinei (adică datorită stării tulburi a purității rituale)".

29. Domnul a credincioșilor, Ali, pacea fie asupra lui, a dat cuvinte de Mesagerul lui Allah, el și familia lui să binecuvânteze Allah: „Nici unul dintre voi nu ar trebui să se roage până când acesta este unul din cele două“ Al-asarayn „(urina sau fecale)“ .

30. Imamul Sadiq, pacea fie asupra lui, a spus: „Rugăciunea unuia care deține urina, nu este acceptat, fie de sex masculin sau feminin, și el este ca unul care, în hainele.“







Trimiteți-le prietenilor: