16 Interesante despre spioni, mă întreb

16 Interesante despre spioni, mă întreb
3. Sergentul Stubby, câinii de război ai Armatei SUA, care a primit gradul de sergent în timpul al doilea război mondial. El a salvat regimentul de la atac chimic, pentru a găsi și de a sprijini răniții și nici măcar o dată prins un spion german, musca pantalonii și a ținut-o atâta timp cât trupele americane se apropie.







16 Interesante despre spioni, mă întreb
4. Pentru a strânge informații clasificate, scriitorul Roald Dahl, spion al guvernului britanic, a sedus și a dormit cu multe femei americane din societatea înaltă.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
5. În 1960, CIA a cheltuit 20 de milioane de $ pentru a crea un -shpiona pisica viu pentru a ține evidența URSS, dar animalul a fost expus la taxi roata, aproape imediat ce a fost eliberat pentru primul său loc de muncă.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
6. Cuvântul "Lollapalooza", o parolă secretă folosită de soldații americani din Pacific pentru a detecta spionii japonezi care l-au înșelat în mod eronat ca "rorrarooza".

16 Interesante despre spioni, mă întreb
7. În timpul celui de-al doilea război mondial. un spion german trimis în Canada. dar el a decis să-și folosească fondurile pentru a se deplasa în partea Canadei. și sa predat autorităților canadiene, ceea ce ia permis să rămână în țară și nici nu a fost arestat, pentru că nu a făcut nici o sabotaj.

16 Interesante despre spioni, mă întreb






8. La vârsta de 19 de ani, un spion sovietic Gevork Vartanian a fost trimis în Iran, în 1943 și a condus echipa care a reușit să perturbe complot nazist să ucidă Churchill, Roosevelt și Stalin.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
9. Prototipul a fost un adevarat spion James Bond numit Wilfred "Biffy" Dunderdale, agent MI6 care a lucrat la Paris, el a fost un prieten al lui Ian Fleming.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
10. Tactica obișnuită a spionilor britanici se preface că sunt turiști împrăștiați, ascunzând schițe ale instalațiilor militare sub desene de fluturi și film fotografic în cutii cu probe de rocă.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
11. Imediat după cel de-al doilea război mondial, în întreaga lume au apărut mai multe posturi de radio cu frecvență scurtă. Aceste posturi transmit litere și numere, semnale criptate, probabil pentru munca spionilor.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
12. Motivul refuzului lui Saddam Hussein de a admite observatori în instalațiile nucleare - el credea că spionează pentru SUA și că acesta este adevărul.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
13. Kim Philby, care era liderul unității anti-sovietice MI6, era de fapt un spion sovietic în 1963.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
14. Coreea de Nord a rapit 485 de sud-coreeni, japoneză, chineză, Malay, francezi, italieni și alți cetățeni celor învățați limba maternă de spioni nord-coreeni.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
15. Când nava franceză a fugit și sa prăbușit la începutul anilor 1800, în largul coastei Hartlepool, Marea Britanie. Singurul supraviețuitor a fost o maimuță. Maimuța a fost interogată, torturată și apoi spânzurată ca spion francez.

16 Interesante despre spioni, mă întreb
16. Unii spioni sunt învățați cum să recunoască sunetele apăsărilor de taste de pe tastatura calculatorului pentru a restabili tot ceea ce o persoană a scris pe ea.

20 de informații interesante despre petrol și produse petroliere

13 fapte interesante despre Alaska







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: