10 Cele mai interesante fapte din filmele "Smurfs 2", în spatele scenei, filme

Creatorii au fost intrigați: acțiunea filmului se va desfășura la Paris și vor apărea șuruburi gri. Am aflat cum sa făcut totul.

10 Cele mai interesante fapte din filmele


1. În timpul filmărilor pe teren nu au existat păpuși Smurfs, personaje de desene animate "dorisovyvali" după aceea. Directorul sequelului Raja Gosnell și-a împărtășit impresiile despre acest flux de lucru: "Îmi place să fac astfel de filme deoarece au o mulțime de personaje animate. Du-te la un set de film gol și gândește-te: "Există un smurf, apoi se duce la un alt smurf și îl bate pe umăr. Trebuie să facem o privire apropiată a celui de-al doilea smurf, care se întoarce. În mod similar, am lucrat la primul film: am fost împușcați ca și cum smurfurile se aflau în cadru. Mi-am imaginat ce și cum fac, repetat cu păpuși. În timpul tragerii, nu existau păpuși în cadru, desigur. Smurf-urile au fost adăugate mai târziu cu ajutorul animației pe calculator. "








2. Actorii de pe set au privit în ochii Smurfurilor invizibile datorită metodei bunicului. Unul dintre efectele vizuale, care se distinge a doua parte a „The Smurfs“ din prima, a fost tehnologia care vă permite să se determine cu precizie direcția de vedere al actorului. „Munca pe primul film, am constatat că actorii pot fi foarte dificil de a urmări mișcări, dar în același timp Smurfs invizibil - a explicat supervizorul de efecte speciale, Richard R. Hoover. "Am putea fixa marcatorii pe pereți, dar, în același timp, focalizarea aspectului a fost pierdută și părea nefiresc". Expert pe efecte speciale de modă nouă pretinde a rezolva această problemă, el a fost capabil să mod aproape de modă veche: „În acea parte a camerei, în cazul în care ideea a fost Strumfii, am plasat o cutie mică cu sârmă și atașată la capătul punctului roșu. În timpul instalării, această cutie a fost retușată fără probleme, însă ochii actorului s-au uitat direct în ochi de șmecherie. "

10 Cele mai interesante fapte din filmele

3. Unele scene au fost filmate în locuri din Paris, unde nimeni nu a filmat anterior. „Eu, ca regizor, a fost deosebit de interesat de ceea ce se desfășoară aventura noastră din Paris - spune Raja Gosnell, care a regizat primul film. - Unele scene pe care le-am împușcat în locuri unde nimeni nu mai înainte să filmeze. Am fost lasati sa mergem pe scena Opera din Paris si Colonada Catedralei Notre Dame. Cu toții am iubit Smurfurile, iar Jordan și co-producătorul Rafael Benolier au primit permisiunea autorităților orașului de a trage în locuri incredibile. Ce altceva poate visa un regizor? "Gosnell spune că scenele lui preferate din film sunt cele în care sa demonstrat grandoarea Parisului. "Într-o scenă, am împușcat un zbor de berze în Paris", spune regizorul. - Smurfetta, Splinter și Krepysh încearcă să se ascundă de urmărirea lor pe aripile lui Azrael. Ei sar pe spinarea berze în grădinile Tuileries, trec prin feribot roată cu palete gigantice, care zboară peste Sena, și apoi - prin colonade de la Notre Dame, precum și de către una dintre cafenele în aer liber. Zborul se termină cu o rotire în jurul modelului Statuia Libertății, care este instalat în Sena. Într-o altă scenă, roata de vânătoare a feribotului se desprinde de stalpi și se rostogolește de-a lungul străzilor din Paris. A existat o altă scenă amuzantă în care Krepysh sa pierdut într-o patiserie. El a fost serios nabudokuril și forțat să fugă pe străzile din Paris ..., scăpând într-un cărucior cu dulciuri. A fost deosebit de distractiv să filmezi aceste scene. "


4. În timpul filmărilor, actorii au trebuit să "comunice" cu firele cu markeri atașați la sfaturile lor. "Pe lângă scenele în care au jucat actorii, au existat și acelea în care actorii trebuiau să" comunice "cu firele cu markeri fixați la vârfurile lor. Au existat scene în care nu erau oameni. Nu este foarte ușor să tragi acest lucru, necesită abilități excepționale de planificare și disciplină de fier. Fiecare zi petrecută pe scenă în compania lui Raji a fost o adevărată revelație pentru mine ", spune producătorul Smurfikov Jordan Kerner.


5. Katy Perry nu a vorbit în propria sa voce. Smurfett a fost anunțat de noua nominalizări pentru Premiul Grammy Katy Perry. "A fost foarte plăcut să revenim la eroină", ​​spune actrița. "Trebuia să petrec câteva zile repetitive, pentru că am uitat deja acest rol. Vorbind cu Smurfetta, nu am vorbit cu vocea mea. Sentimentul era ca și cum aș fi scris pietre în gură și le-am stropit cu zahăr ". "Katie se potrivea perfect acestui rol, pentru că a reușit să portretizeze ambele părți ale Smurfetta", spune producătorul Jordan Kerner. "Orice sa întâmplat cu personajul ei, ea a intrat instantaneu în imagine. Ea poate fi o Smurfetta dulce și veselă, pe care toată lumea o adoră în sat. Pe de altă parte, acesta este un personaj foarte dramatic - este răpită, despărțită de restul smurfurilor, și se teme că nu va mai vedea familia din nou. Alienarea, singurătatea, teama - toate aceste emoții sunt resimțite în vocea lui Cathy. De asemenea, a reușit să se dezvăluie ca actriță comică. Mai mult, a primit cele mai multe remarci de benzi desenate din film. Instinctul actorului excelent și un simț excepțional de umor - exact ceea ce era necesar pentru acest rol ".







10 Cele mai interesante fapte din filmele

6. Unul dintre eroii desenelor animate a sunat compatriotul nostru. Un vesel și vesel Smurich Rastjapu cu o inimă de aur a fost exprimat de actorul de origine rusă Anton Yelchin. El a recunoscut că sa întors la studioul de muzică cu aceeași plăcere cu care sa înfășurat într-o pătură caldă într-o seară dulce. "Lucrand la primul film, am petrecut mult timp refinandu-ne toate nuantele caracterului personajului meu", explica actorul. "Am discutat totul - începând cu modul în care vocea lui ar trebui să sune, până la ceea ce ar trebui să facă să plângă la următoarea avere. De data asta aș putea să mă relaxez și să mă bucur de munca. Nu pot decât să observ că lucrarea numai în studio sunet oferă actorului o incredibilă libertate - pentru că directorii au fost liberi să schimbe atât replicile, cât și animația în sine chiar în procesul de înregistrare ". "În primul film, Rastyapa află că nu trebuie să fie doar o cățea; el poate deveni un erou ", continuă Yelchin. - Continuarea ridică și acest subiect. Stretch peste și peste dovedește că el merită pur și simplu acest nume. Dar acum se vede ca pe un erou. În parte, de aceea a fost foarte interesant să-și exprime rolul. Mi-a plăcut acest personaj cu versatilitatea lui - el poate fi sensibil și vulnerabil, dar în același timp amuzant și prost. Oh, da, am observat că el este un adevărat erou? Pentru că, dacă ar fi uitat, ar fi fost foarte ofensat.


7. Hank Azaria cea mai mare parte a filmărilor a trebuit să țipă, să strige și să alunge pe cineva invizibil. Actorul a jucat din nou rolul vrăjitorului rău Gargamel, nebun de sete de putere. El susține că acest rol este diferit de celălalt. "Este ca și cum ați fi într-o lume complet diferită, nefamiliare", explică Azaria. "O senzație foarte ciudată." Fotografia a fost destul de agitat, dat fiind faptul că de cele mai multe ori țipau, țipau și alergau pe cineva invizibil. Deși nu, uneori o pisică vii a fost adusă pe site, iar apoi nu eram singur în cadru. Imaginea lui Gargamel în filmele francizei lui Azariah a fost sugerată de amintirile din copilărie. "Am avut ocazia să mă întorc în copilărie și să joc cu oameni imaginați", spune actorul. - În tinerețea mea timpurie am avut trei prieteni imaginari, cu care am petrecut mult timp. Mi se pare că s-au întors, dar de data asta am fost foarte supărat pe ei din anumite motive. Mă joacă cu o pisică imaginară, mă prefac că am magie, fluturând o baghetă magică, în timp ce cineva în spatele scenei miroase mișcările mele cu diverse efecte speciale. Ca și copil, am visat cu toții. Apoi au crescut și toate visurile din copilărie au fost uitate cumva. Și apoi s-au întors. Acest lucru este foarte cool! ".

10 Cele mai interesante fapte din filmele

8. Măcinarea pisicii lui Azrael a fost exprimată de un bărbat. Această pisică este singurul prieten al vrăjitorului rău Gargamel. "Mi se pare foarte amuzant că are o prietenie atât de puternică cu o pisică mai inteligentă decât el însuși", spune Azaria. - Pisica stie totul inainte, iar vrajitorul, care cunoaste perfect dialectul pisicii, intelege fiecare cuvant pe care pisica il mizeaza. Potrivit producătorului Jordan Kerner, munca pe Azrael a fost dificilă și ambiguă. "Azrael are cu siguranță o voce", spune producătorul. - Pisica poate mina, iar Gargamel va raspunde: "De ce esti furios? Este pentru că am plecat de la Paris? "Orice" miau "ar putea avea 10 milioane de traduceri pentru Gargamel. Rolul lui Azrael în acest cadru a fost jucat de pisicile lui Chito, Crinkle și câțiva dubluri dungi. Au fost scene în care Azrael demonstrează o expresie facială complet incredibilă, în altele avea nevoie de o pisică complet desenată pe computer. Această sarcină a fost atribuită specialiștilor în studiourile de computere Sony Pictures Imageworks. Puiul de pisică a fost exprimat de veteranul animat, Frank Welker.


9. Crearea machiajului vrăjitorului rău Gargamel a durat două ore în fiecare zi. În fiecare dimineață, Hank Azaria a petrecut mai multe ore în camera de garderobă, literalmente obișnuindu-se cu imaginea. „Pate Shaved, smocuri de păr, alcătuiesc“ tunsoare“, dintii stricati - acest anturaj Hank a schimbat complet, atât în ​​exterior cât și în interior, - spune șeful de machiaj Todd Tucker. "Când i-am pus machiajul, Hank sa transformat literalmente în Gargamel." "Îmbrăcămintea lui a fost cusută cu o factură live și o cocoșă", adaugă Tucker. - Astfel, postura și mersul lui s-au schimbat. În general, orice mișcare a corpului a devenit grotescă, deși nu este specifică lui Hank însuși ". „El a pus o tona de make-up, suprapus pe fata, el a suferit de ras de zi cu zi a capului său, nu sa plâns, chiar și atunci când am fost blocat în gura vtavnuyu maxilarului cu dinți uriași. Dimpotrivă, se părea că se bucura de rolul său. Oricum, în curte a făcut lucruri minunate ", adaugă producătorul Jordan Kerner. Turnul actorului într-un vrăjitor rău a durat de obicei cam două ore. Aproximativ 90 de minute au fost cheltuite pentru machiaj, alte 20 sau 30 de minute pe care șeful Azaria a lucrat coafeții.

10 Cele mai interesante fapte din filmele

10. Echipa de film a primit acces la toate clădirile adiacente de la Opera din Paris, legendara Grand Opera. Acolo, scenariul îi convine lui Gargamel. Designerul de producție Bill Boeh a decis că designul clădirii este în concordanță cu personalitatea misterioasă a lui Gargamel. "Am filmat acolo pentru două zile, în primul rând - reacția publicului, și apoi - de fapt, o clădire maiestuoasă", - spune artistul. Echipa de film a primit acces la toate clădirile învecinate, incluzând un stupier privat pe acoperișul clădirii. Potrivit zvonurilor, mierea din acest apicul este considerată cea mai delicioasă din toată Franța.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: