Încă o dată

În meciul final al sezonului regulat al Ligii Superioare ruse "Spartak" a învins "Delta" Saratov cu un scor de 9: 4. Roșu și alb au ocupat locul trei și acum se vor juca cu "City" în sferturile de finală ale Superfinalului.

Dacă CSKA a reușit să câștige cele mai multe ori „Strogino“, ultimul meci al etapei a 18-a campionatului Rusiei-FONBET să nu fie efectuată absolut nici un turneu de încărcare - rezultatul de pe clasamentul din tabel, în nici un fel nu a putut influența. Dar „oamenii Armata“ a extins sirul pierdut la trei meciuri, au permis „Crystal“ să rămână pe locul al doilea în clasament la ultima salvat confuzia în distribuirea rivalilor in sferturile de finala Super League.

Deci, înainte de meciul final în banca porcină a CSKA, situată pe locul trei, au fost 30 de puncte, în "Spartak" - 29 și meciul în rezervă. Luând în considerare rezultatele întâlnirilor personale, orice victorie ar permite roșu-albului să ocolească roșu și albastru în bătălia pentru locul al treilea și să joace în finala 1/4 cu orașul Sankt-Petersburg. În consecință, orice înfrângere de la "Delta" a lăsat pe locul 4 "Spartacus", iar la începutul Superfinalului a redus totul cu aceiași saratoviți.

„Spartacus“ și „Delta“ din acest sezon Super League sa întâlnit reciproc în Kazan. Victorie în confruntarea au fost o echipă Ruslan Pernaja - 5: 2. În acest caz, la sfârșitul primei reprize a meciului „Spartak“ a fost lider de 4: 0. În a doua etapă a publicului avem dreptul să se aștepte o luptă mai intensă, dat fiind faptul că „Spartacus“ ușor încetinit, gol marcat în primele runde ale etapei de la Moscova, și „Delta“, pe de altă parte, ea a adăugat, și calmat completând Superfinal.

"Spartacus" a durat 13 secunde pentru a deschide scorul în meci: Igor Brishtel a primit mingea pe flancul stâng și a lovit irezistibil în colțul din stânga al golului Denis Parkhomenko. Scorul, roșu și alb, nu și-a încetat atacul, dar, dimpotrivă, a fost întărit - portarul Deltei a trebuit în mod repetat să-și ajute echipa. Dar, mai presus de toate, Saratov la ajutat pe Maxim Sukrutin și executarea magnifică a loviturii de pedeapsă din centrul terenului. Scorul a fost egal - 1: 1.

Cu scorul egal, jocul sa calmat oarecum. Mingea a intrat sub control la "Delta", iar "Spartacus" a bătut practic din afară. Jocul a fost vâscos și necurat, nu au existat practic momente, dar brusc meciul a fost întrerupt de o penalizare. Nikita Soldatov a găsit contactul cu Igor Borsuk, a căzut, iar arbitrul a subliniat punctul. Încercarea sa de a implementa soldații, în ciuda tuturor eforturilor depuse de Alexei Zuev, salvează echipa.

Cu toate acestea, alb-roșu a găsit imediat un răspuns decent. Combinația bine-jucată a fost încununată de o lovitură de către Roman Pachev într-un colț - 2: 2. În timpul rămas al primei perioade, "Spartacus", condus în mod tradițional de fanii săi, căuta cu sârguință abordări la porțile altor oameni - Igor Brishtel era deosebit de zelos. Cu toate acestea, eforturile lui Parkhomenko și apărătorii scorului "Delta" egal pe tabloul de bord au supraviețuit.

A doua perioadă a început din nou cu scopul "Spartacus". Fedor Zemskov a marcat același gol simplu, dar simultan spectaculos, ca și în meciul cu ELMONT. Numărul 20 a luat mingea în piept după transferul Bazhenov, iar a doua atingere a lovit prin el însuși - 3: 2. Și trei minute mai târziu, echipa metropolitană a reușit să dubleze diferența în scor. Parkhomenko sa grăbit să iasă din poarta, sperând să intercepteze transferul, dar Brishtel a fost primul pe minge și la trimis într-o plasă goală.

Având un avantaj confortabil, "Spartacus" a început să facă ceea ce știe cel mai bine - să joace prin cont. Roșu și alb doar nu au admis adversarul la porțile lor, și atunci când Delta a fost foarte pasionat de atac, au încercat să-l pedepsi cu atacuri rapide. Cu toate acestea, închideți strâns accesul la porțile lor în secțiile Ruslan Pernaya nu a funcționat. După mai multe momente periculoase la poarta Bazhenova "Delta" a marcat încă: Paulo Gil a marcat cu un colț.

A treia perioadă a început exact la fel ca primele două - cu scopul "Spartacus". Igor Brishtel a privit transferul nereușit al lui Maxim Sukrutin către portarul său, la interceptat mingea și la trimis în plasă - 5: 3. În cel de-al treilea minut al perioadei finale, echipa Saratov a făcut o altă greșeală eficientă. Un alt transfer către portar nu a avut succes: Roman Pachev a interceptat mingea, a executat portarul și a marcat în poarta goală.

Al șaselea a fost urmat de al șaptelea. Zuyev a dat un transfer excelent exact la capul lui Roman Pachev și a dat un hat-trick după Brishtel. Dar bielorusă la omologul său ucrainean în spectacol a fost înainte de poker în minutele finale ale perioadei. Cel de-al nouălea meci al lui "Spartacus" la marcat Alexei Pavlenko. Dar punctul din meci încă pune "Delta": Nikita Soldatov a supărat pe debutantul campionatului portarului rus Serghei Svirin.

Compoziție: Bazhenov (vr), Zuev (Bp), Svirin (Bp), Amanov, Borsuk, Brishtel, Zemskov, Kotov, Novikov, Pavlenko, Panikin, Pachev.

Obiective: Brishtel-4, Zemskov, Pavlenko, Pachev-3.