6 obiceiurile cele mai dăunătoare ale profesorilor

Dacă te-ai plictisit la lecție,
Nu face nimic,
Pipishi-ka pe birou,
Sau desenează o floare.
Dintr-o dată, în tine, talentul se va trezi,
Vopsea ca Repin!
Și profesorul este mândru






Ele vor fi inscriptia ta!

- Școala Aipova Anastasia, de 14 ani

Cel mai recent, proiectul educațional TutorOnline a efectuat o "anchetă" internă. Tutorii proiectului au fost rugați să spună sincer despre cele mai nocive obiceiuri care sunt specifice profesorilor. În procesul de procesare a răspunsurilor primite sa constatat că nu toți profesorii sunt pregătiți să vorbească sincer despre neajunsurile lor și nici măcar o privire imparțială asupra colegilor nu este întotdeauna obținută. Cu toate acestea, au existat opinii mai oneste. Cele mai importante, după părerea noastră, revelații pe care le împărtășim aici cu cititorii.

Citiți și:

6 obiceiurile cele mai dăunătoare ale profesorilor
Învățătorule, învață-mă să mă gândesc

Obiceiul # 1. Studiați perfect!

- Setați pentru a „primi numai note excelente!“ - flagelul școală post-sovietic și principiul profesional cele mai nocive, care, din păcate, împărtășită de mulți educatori. Desigur, fiecare părinte și profesor dorește ca copiii să încerce, să se învețe bine și să se comporte în general, dar pentru a inspira copilul că ar trebui să fie un student excelent cu orice preț este imposibil. Cele cinci nu au fost niciodată dovada principală a unui nivel ridicat de dezvoltare intelectuală, iar garantul unui viitor fericit este, de asemenea, mărci excelente.

Nu este chiar faptul că, potrivit multor "studii" (aproape academice și jurnalistice), primele trei sunt mai mult în viață. Aceasta este deja o altă extremă, despre care a devenit la modă să scrie astăzi. Poate că nu este necesar să programați copiii pe clase în principiu. Elevii trebuie să înțeleagă că marca și evaluarea sunt concepte diferite. Două, trei, cinci - este doar o formalizare a rezultatului intermediar al muncii, dar în niciun caz nu este obiectivul principal al procesului educațional.

Nu dați elevilor învățarea prin cinci sau învățarea prin trei.

Aflați - acesta este cuvântul cheie.

Desigur, în cazul unui student sau al unui elev de liceu capabil să reflecteze, acest sfat va funcționa. Dacă vorbim despre un elev de liceu, atunci mediul joacă un rol extrem de important. Profesorii și părinții ar trebui să se gândească la ce gânduri au pus în minte copiii lor: înainte ca ei să poată verifica, în experiența lor, corectitudinea principiilor și normelor de comportament propuse de ei, poate dura mai mulți ani. Din acest motiv este necesar ca copilul să fie orientat cu atenție spre succes, oferindu-i loc de manevră, permițându-i să determine acest "succes" pe cont propriu.

Citiți și:

6 obiceiurile cele mai dăunătoare ale profesorilor
O scrisoare de rămas bun de la un profesor american

Obiceiul nr. 2. Fii ca Masha, Petya, Tolik ...!

- În fiecare clasă există unul sau mai mulți studenți care, în opinia profesorilor și a majorității părinților, sunt modele reale. Acești copii sunt linistiți, neconflict, învață de cinci, întotdeauna trag mâinile și sunt fericiți să fie la datorie în sala de clasă. Astfel de studenți sunt adesea luate ca un exemplu, chemând toți ceilalți să fie la fel de harnic, harnic, etc obiceiul de a echivala întreaga clasă selectate, în unanimitate, liderii personalului didactic - .. Unul dintre obiceiurile proaste ale profesorilor.







O astfel de metodă nu este cel mai bun mod de a ajuta un elev să se formeze pe sine. În primul rând, copilul se poate închide. El va vedea că, de fapt, el nu este deloc ca toată Masha adorat și pur și simplu nu va dori să-și arate "eu", în care, probabil, multe talente se ascund. În al doilea rând, un copil poate deveni agitat prin canalizarea energiei sale nu într-un canal pașnic, ci într-un conflict, care se opune lui și lui Masha, profesorului și întregii clase. În al treilea rând, Masha însăși poate fi cât de greu este. A fi un favorit al profesorilor și un favorit printre colegi nu este același lucru. Drept urmare, o asemenea atitudine de a imita un student exemplar poate face toată clasa nefericită.

Desigur, profesorul este mult mai ușor: "crea" în imaginea și asemănarea unui student exemplar întreaga clasă.

Dar cine suntem noi să jucăm Pygmalion din pedagogie?

Găsiți o abordare individuală a copilului, atunci când există 30 de persoane în clasă și sunteți, de asemenea, un profesor de discipline și aveți mai multe astfel de clase, este aproape imposibil. Dar asta nu înseamnă că nu trebuie să încercați.

profesor de limba și literatura rusă

- Poți să spui: "Ce Masha este un om bun! Încercați să fiți ca Masha. " În acest caz, citirile literare, cel mai probabil, nu vor funcționa. Și putem oferi: "Cum Masha recită perfect poezia, cu sentiment și expresie. Și acum, fiecare să încercăm să citim poemul, astfel încât toți ceilalți să înțeleagă ce emoții doriți să transmiți. " Iată un exemplu de situație în care atât Masha este fericită, cât și clasa nu este ofensată.

Obiceiul # 3. Nasul nu este încă gata să-și exprime opinia!

- Poate că cel mai dăunător obicei al unui profesor este să subestimeze un student, să considere că el nu este suficient de vechi pentru a comunica pe picior de egalitate. Din copilarie, imi amintesc foarte clar o poveste. Apoi am fost în clasa a 4-a, încă destul de copil, dar deja cu un mare simț al responsabilității și nu mai puțin de o mare dorință de a ajuta pe toată lumea și de a fi util. Un copil bun, harnic, amabil, în general. Și acum vin o zi la profesorul de clasă. Mă întreabă să iau parte la jocul școlar. Sunt atât de entuziast: în sfârșit, aici este, punctul meu înalt. Încep să-mi exprim gândurile: cum să fac totul mai bine decât pot ajuta, cu excepția participării directe ... Aproape că scriu scenariul pe fugă. Și mi-a spus: "Nu mă întrerupe! Ce modă a făcut profesorul să întrerupă ?! " În spectacol, eu, desigur, am participat, dar m-am dus la școală cu mare reticență până când profesorul de clasă a fost înlocuit.

Copiii trebuie tratați cu respect. La vârsta în care se formează sinele lor, când se gândesc deja la ei ca aproape aproape adulți, ei sunt cei mai vulnerabili. Dacă profesorul vede că copilul vrea cu adevărat să împărtășească ceva, deși excesiv de emoțional, profesorul ar trebui să respecte acest impuls.

Citiți și:

6 obiceiurile cele mai dăunătoare ale profesorilor
Școala ca un loc putred

Obiceiul # 4. Din moment ce nimeni nu vrea să asculte, scriem un control

Pentru mulți copii, în special pentru cei care sunt obișnuiți să facă totul perfect, chiar și cea mai obișnuită muncă de testare este un stres uriaș. În principiu, toți elevii, chiar și băieții, care poartă cu grijă o mască de "pofigism", se tem de astfel de teste.

Tutor japonez

Obiceiul # 5. Nu am fost așa!

Habit # 6. Acest lucru este necesar pentru program!

Pentru mulți profesori, lista de literatură dată copiilor pentru vară este aproape un manuscris sacru. Modificările și îndoielile sunt inacceptabile aici. În anul următor, când se dovedește că cea mai mare parte a clasei nu a citit trei cărți, începerea plângerilor "Tineretul prezent nu citesc deloc".

Obiceiul de a crede ca obiectiv, cu punctul de vedere al profesorului, cu experiența, valorile și capodopere ale culturii și literaturii lumii ar trebui să fie recunoscute ca atare de către toți, fără excepție, elevii în clasă - o gândire dogmatică certificat. Din nefericire, profesorul rareori vorbește de ce și de ce, există tot mai multe verbe în starea de spirit imperativă și amenințările sub formă de eșec. Și nu contează cât de modernă este școala, cât de mult profesorii folosesc tehnologia informației, câte premii și diplome au.

Deși aceasta este o sarcină foarte dificilă, profesorul trebuie să explice valoarea acestei sau acelei lucrări, de ce studenții ar trebui să-și petreacă timpul și să citească cartea. Expresii de genul „Aceasta este o capodoperă a literaturii mondiale,“ sau „Doar încercați să nu citească toate cărțile din lista de literatură pentru vară,“ chiar și iubitorii de carte mai avizi va genera o dorință de a arde frunza pe un foc de tabara ritual.

profesor de limba și literatura rusă

În clasă la lecție sau în timpul unei lecții individuale, există întotdeauna oameni vii, nu Ministerul Educației, curricula și strategii inovatoare de dezvoltare.

Profesorul ar trebui să fie responsabil: poate atunci atât statutul, cât și rolul profesorului în societatea modernă se vor schimba în bine. Copiii moderni nu sunt "degraderi"! Atâta timp cât noi (părinții și profesorii) nu îi tratăm cu respect, nu vor ajuta la inovații și revoluții în domeniul educației.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: