5 Motive pentru a nu medita - jurnal de meditație

5 Motive pentru a nu medita - jurnal de meditație

Practic, toți începătorii meditează, se confruntă cu aceleași probleme. Adesea, este chiar greu de înțeles ce se întâmplă greșit. Se pare că toți faceți conform instrucțiunilor, dar nu se întâmplă nimic. Iată câteva probleme și credințe comune care vă pot împiedica să meditați.







1. "În timpul meditației nu ar trebui să existe gânduri"

Aceasta este cea mai comună setare, care este percepută incorect. Instrucțiunile despre meditație pentru începători este de multe ori scris că „mintea trebuie să fie calm“, „Oprește fluxul de gândire“, etc ... Este important să se înțeleagă că sarcina principală nu este de a opri mintea, și dau seama că. Uita-te din lateral. Când îți dai seama că nu ești gândurile tale, atunci poți fi liber. Acum, mintea voastră nu vă mai ordonă. Acum puteți să prindeți momentul în care intrăți în capcana agitării nesfârșite a minții veșnic neliniștite. Și puteți continua să meditați, chiar dacă există gânduri. Tu doar sunt în acest moment, „aici și acum“ și să se concentreze pe ea pe toate simțurile, la ceea ce se întâmplă aici.







2. "Nu am timp să meditez"

3. "În timpul meditației mele, creierul meu devine nebun"

Să revenim la primul punct pentru o secundă. Viața noastră are loc acolo unde ne îndreptăm atenția. Dacă atenția este axată pe gânduri, atunci aceasta este viața ta. Toate aceste reflecții asupra problemelor anterioare ... despre viitorul, care va fi în continuare așa cum ar trebui să fie, indiferent cât de mult ne îngrijorează. Acest lucru nu înseamnă că nu trebuie să gândiți. Este necesar! Pentru a face acest lucru, creierul nostru și a creat. Ideea este că 90% din gândurile și experiențele noastre nu au nimic de-a face cu viața noastră. Obișnuiam să ne gândim la probleme de ore sau chiar ani, să le negociem cu toată lumea. Între timp, viața reală trece. Doar trebuie să realizăm că mintea nu se va liniști niciodată. El și stomacul vor mânca mereu mâncare, indiferent cât de mult mâncați. După toate, alegeți ce și cât vă mâncați. De asemenea, puteți alege conștient cât de mult și cum să gândiți.

4. "Trebuie să mă simt fericită, dar meditația este o treabă dificilă"

5. "Meditația nu funcționează pentru mine ... nu văd nici un rezultat"

Ca și viața, practica meditației va merge în felul ei. Indiferent ce planificăm sau așteptăm. Meditația se poate relaxa, poate egaliza starea psihoemoțională, vindeca sufletul sau schimba modul de gândire și de viață. Viața conștientă vine cu practica. Pentru cineva, vor apărea schimbări în primele minute ale meditației. Cineva va avea nevoie de săptămâni sau de luni pentru asta. Nu există reguli și termene limită. Si esti cu adevarat? Esti mai calm in situatii stresante si mai putin predispus la reactii impulsive? Acestea sunt semne că practica dvs. de meditație funcționează.







Trimiteți-le prietenilor: