1) Odată cu trecerea timpului, încep să înțeleg că uneori numai conștiința poate ajunge la o persoană -

(1) Odată cu trecerea timpului, încep să înțeleg că pentru un om uneori ne putem atinge doar conștiința noastră - vocea interioară, el este mai eficient decât apelurile nesfârșite, cerințele profesorilor, educatorilor și chiar părinților.







(2) Un act comis în întregime prin conștiință este un act liber.

(3) Mă întreabă: de ce a impus omul această conștiință, pentru că nimeni nu interferează cu respingerea ei, care este folosirea ei, dacă nu aduce beneficii, dacă nu dă persoanei avantaje nici carierei, nici materialului. (4) Datorită a ceea ce există, conștiința, care rănește și chinuie, din care uneori nu veți scăpa, nu veți renunța? (5) De unde a venit? (6) De fapt, pe tot parcursul vieții suntem convinși că aceasta provine din profunzimea sufletului și nu este falsă. (7) Nu se înșeală. (8) Un act de conștiință nu se amortizează, nu duce la dezamăgire.

(9) Când spun "un act de conștiință", îmi amintesc de un exemplu uimitor care ma impresionat mult timp.

(15) În casa de scriitor a avut loc o înmormântare civilă. (16) Știrea i-a fost dată de Alexandru Prokofiev, primul secretar al Uniunii Scriitorilor. (17) Ei au fost obligați să se angajeze pe scurt, să nu admită nicio politică, să respecte cu strictețe regulamentele, să nu permită niciun atac, să fie prinși de o mulțime de polițiști și muncitori din Casa cea Mare. (18) Toată lumea care dorea să intre în casă nu a putut ajunge, oamenii au inundat scările care duceau la sală. (19) O mulțime mare a rămas pe stradă. (20) Nu a fost permisă radiofizica. (21) Cuvântul a fost dat lui Vissarion Sayanov, Mihail Slonimsky, prietenul său din vremurile "Fraților Serapion".

(25) "Misa, dragă", strigă Borisov, "ne iartă, nebuni, nu v-am protejat, nu v-am dat ucigași, ne-am făcut vinovați, suntem vinovați!"







(26) Vocea lui înălțătoare, subțire a crescut, a străpuns totul, s-au rostogolit, oamenii și-au schimbat cuvintele, iar pe stradă mulțimea se mișca.

(27) Alexander Prokofiev nu a îndrăznit să spargă ritualul. (28) Sobbing, Leonid Borisov a plecat.

(29) Mă întorc acasă cu Aleksei Ivanovici Panteleev, a spus: "Slavă lui Dumnezeu, cel puțin cineva coaptă, un om a fost găsit, ne-a salvat onoarea și noi, noi, ceva. "

(30) Ce a fost asta? (31) Borisov nu avea de gand sa interpreteze, dar ceva sa rupt si nu mai putea face fata cu sine, era un sentiment, inconstient, subconstient, incapabil sa aleaga. (32) Era conștiință, conștiința sa răzvrătit!

(33) Astăzi, mulți oameni încearcă să justifice necinstirea: "Nu este nimic de făcut, aceasta este societatea noastră". (34) Desigur, se poate presupune că societatea noastră a moștenit moralitatea sovietică, atunci când nimeni nu sa pocăit, participând la represiuni, atunci când a încurajat informatori, informatori.

(35) Dar unde se află conștiința? (36) Se referă la persoană, ea aparține sufletului, singura, cea unică, cea care ne judecă.

* Daniil Alexandrovich Granin este un scriitor rus. figura publică.

Ce este conștiința? De ce este atât de important să faceți lucrurile "pe conștiință". Aceste și alte întrebări sunt prezentate în textul său de către scriitorul DA. Granik. Cu toate acestea, aș dori să evidențiez și să analizez în detaliu problema conștiinței.

Deblocați acces nelimitat la 3.000 de eseuri și le citiți în întregime

Accesul va fi acordat pentru un an.

1) Odată cu trecerea timpului, încep să înțeleg că uneori numai conștiința poate ajunge la o persoană -

Antonina Dmitrievna Stepanova

Compoziția dvs. necesită corecție: în practică nu există niciun comentariu cu privire la problema citării, argumentarea propriei opinii are de asemenea doar un exemplu din "Crima și pedeapsa", un exemplu din experiența de viață este destul de neconvingător.
În general, este evident că autorul compoziției cunoaște limba rusă, arată capacitatea de ao folosi.
Mult noroc.

Nu este clar de ce citatele? Deși, desigur, aceasta este o greșeală de punctuație gravă, deoarece, evident, ați descoperit că acesta este un citat.







Trimiteți-le prietenilor: