Jucător de fotbal cald

Aproape nici unul dintre jucători neagă importanța încălzirii înainte de meci. Încălzirea este petrecută în majoritatea comenzilor. Dar cum? Este practicată pe scară largă, de exemplu, o astfel de încălzire: apărătorii (doi sau trei jucători) trec mingea unul la celălalt și atacatorii lovesc ținta. Toate acestea se fac într-un ritm lent. Beneficiul unei astfel de încălziri, desigur, nu este mare. Ca rezultat, jucătorii intră în lupta necorespunzătoare pregătită, joacă devreme în meci într-un ritm relativ slab, nu-și folosește capabilitățile.

Cu toate acestea, ritmul lent de la începutul jocului este adesea explicat prin prudența echipelor, dorința lor de a se "simți" reciproc, de a găsi locuri slabe și puternice. Dar este întrebat - ce împiedică realizarea unei astfel de recunoașteri, jucând într-un ritm puternic? Poate că va fi mult mai eficient.

Este deosebit de importantă încălzirea înainte de un meci cu un adversar egal sau mai puternic. Un warm-up bine condus va permite jucătorilor la începutul jocului să ia măsuri decisive și să obțină o preponderență în primele 10-15 minute ale meciului. Este mult mai dificil să faci asta în viitor, deoarece cea mai puternică echipă va juca și va depune toate eforturile pentru a-și realiza avantajul în clasa jocului.

Este necesar să se realizeze o încălzire, astfel încât nu numai că este bine să ajustați corpul atletului pentru o mai mare efort fizic, ci și să vă pregătiți pentru rezolvarea sarcinilor tehnice și tactice. Din păcate, unii autocare sunt împotriva utilizării unor astfel de antrenamente intenționate. Unii antrenori chiar susțin că aceste antrenamente sunt dăunătoare, deoarece într-o oarecare măsură dezvăluie intențiile echipei în meciul care urmează.

Este așa? În opinia noastră, acest lucru nu este adevărat. Și de asta. Practica personal convinge că beneficiile obținute în joc de la o încălzire bine realizată sunt mult mai semnificative decât posibilele pagube. În plus, arsenalul tehnicilor tehnice și tactice în joc este atât de divers, bogat în diverse opțiuni, că vorbirea despre un antrenament ca "manevre deschise" este neîntemeiată.

O încălzire intenționată ar trebui să intre cu fermitate în viața de zi cu zi a echipelor noastre de fotbal ca un mijloc valoros de pregătire pentru un meci.
Aceasta, după părerea noastră, ar trebui să se desfășoare așa.

Primul - generalul - partea trebuie să fie formată dintr-o cursă uniformă de 300-400 de metri, gimnastică individuală, diverse salturi, jerks dintr-un loc și dintr-un curs etc. Al doilea - special - este dedicat exercițiilor tehnice cu o minge și combinații tactice. Ritmul încălzirii crește treptat.

Cu această opțiune tactică, încălzirea poate fi structurată după cum urmează.

I. Partea generală - 5-7 minute (pentru toți jucătorii):

a) Rularea la 300-400 de metri într-un ritm constant.

b) Gimnastica individuală cu mersul pe jos, salturi mici pe unul și două picioare, scurte jerke (6-8 metri).

c) Furișă în direcții diferite de la un loc și de la un curs de 8-12 metri, cu o viteză apropiată de maxim.

II. Partea specială - 12-15 minute,

a) Pentru apărători. Apărătorii sunt grupați de 2-3 persoane într-un triunghi la o distanță de 10-15 metri la început și apoi 20-25 de metri. Jucătorii trec mingea între ei la diferite înălțimi. Apărătorii iau mingea cu o aruncare ascuțită, astfel încât după primirea mingii mergeți cu el în direcția opusă traseului dorit al mingii (la stânga pentru a transfera spre dreapta și invers). Apoi, apărătorii simulează o singură luptă cu dușmanul (vezi Figura 1), aderând ulterior la joc cu atacatorii.

b) Pentru atacatori. Atacatorii sunt grupați de 2-3 persoane la o distanță de 8-12 metri și trec mingea între ele. Acceptarea mingii pe care fiecare dintre atacatori o combină cu ieșirea către partener. Jucătorii - tot timpul sunt în mișcare, alegând locul cel mai convenabil. După 3-5 minute de warm-up, numărul de jucători din grup este adus la cinci și distanța dintre fiecare dintre ele crește la 12-18 metri. A doua minge este introdusă în joc. Fiecare jucător care deține mingea, orientându-se repede în situație, trece mingea pe cea a partenerilor care vor fi liberi. În acest caz, jucătorii simulează o "pauză" de la adversar și aplică un accident vascular cerebral cu utilizarea acțiunilor înșelătoare (Figura 2). Toate acestea durează 3-5 minute.

În viitor, grupul de atacatori este introdus 2-3 apărători. Ei atacă atacatorii, încercând să-și ia mingea (jocul se întâmplă cu o minge, ca și cum ai juca într-un pătrat). Apărătorii își concentrează atenția asupra bilelor de interceptare. Forward-urile sunt întotdeauna în mișcare. Numărul de atingeri ale mingii este limitat de 3 ori.

c) Pentru portari. Doi portari se opun reciproc la o distanță de 8-10 metri. În primul rând, aruncă mingea între ele cu mâinile la diferite înălțimi, apoi se fac lovituri cu picioarele - de pe podea și de la sol. După trei sau patru minute, portarul crește distanța dintre ele la 12-15 metri. A doua minge este pusă în acțiune. Portarii ar trebui să primească o lovitură de mână sau o mână înapoi cât mai curând posibil după primirea mingii. Sarcina nu este să pierdeți următoarea minge trimisă de partener (a se vedea figura 3). Acest lucru durează de asemenea 3-5 minute.

În viitor, portarii devin țintă, iar jucătorii selectați în mod special lovesc poarta din diferite poziții. La sfârșitul încălzirii, portarul principal participă la un meci cu un singur gol, cu apărare.

d) Pentru toți jucătorii, încălzirea se încheie cu un joc de 3-5 minute într-o poartă cu protecție. Apărătorii își construiesc acțiunile în principal pe interceptarea bilelor. Tempo este mare. Transferul de mingi - mediu și lung - este în principal prin unul sau doi jucători. Spre exemplu, extrema stângă trece mingea spre dreapta, mijlocie mijlocie sau dreapta. Atacatorii schimbă imediat locurile, se sparg cu mingea și fără minge, atacă sistematic poarta. Atacatorii sunt întotdeauna jucați de doi medaliști, care la anumite puncte sunt incluse în jocul de atac. Poziția jucătorilor este prezentată în Fig. 4.

În concluzie, observăm că intensitatea încălzirii ar trebui să crească treptat, pentru a-și aduce ritmul la maxim. Este extrem de nedorită să aveți o pauză lungă între încălzire și începutul jocului.

Când se încălzește, trebuie să țineți cont de caracteristicile individuale ale jucătorilor, precum și de pregătirea lor. Dacă jocul va fi jucat în ploaie, vânt sau vreme rece, încălzirea este o necesitate specială, iar intensitatea sa ar trebui să fie sporită.