7 pași pentru îmbunătățirea productivității angajaților, bogushtime

Dmitry Gusenko, managing partner, antrenor de afaceri certificat al companiei BogushTime Rusia - despre importanța planificării și gestionării timpului angajaților.







În multe organizații există un program zilnic, un program de întâlniri, întâlniri și, bineînțeles, timpul de prânz. Fiecare angajat știe despre ultimul punct. Dar cât de des poți auzi că managerul a uitat să ia prânzul.

Am efectuat un experiment în organizația mea și la o întâlnire am anunțat că reducem ziua lucrătoare cu 1 oră și nu va mai fi timp pentru prânz. Ca răspuns, el a primit o grămadă de indignări și proteste.

Ce sa întâmplat? De ce o astfel de reacție la gluma mea? M-am urcat în timp ce nu-mi aparține.

De ce angajații cunosc timpul exact al începutului și sfârșitului zilei de lucru, prânzul și nu sunt de acord să-și împărtășească timpul personal, dar își pot permite să negocieze în timpul de lucru plătit al companiei?

De ce, când plătesc un salariu unui angajat pentru un anumit număr de ore, în timpul căruia se angajează să lucreze și să producă produsul său, consideră că este posibil să "fure" o oră sau două (pooch pentru banii companiei)?

Cineva va spune că motivul pentru aceasta este lipsa controlului de către angajator. Dar controlul este necesar?

Există mai multe motive:

  • lipsa controlului,
  • responsabilitate redusă,
  • lipsa de înțelegere a cerințelor pentru angajat,
  • neînțelegerea obiectivelor postului, lipsa cotelor,
  • ignorarea obiectivelor companiei (care sunt adesea absente sau nu sunt dezvăluite);
  • neînțelegerea rolului angajatului în întregul lanț de activitate al companiei.

Toate aceste probleme împreună dau productivitate scăzută și eficiență scăzută. Și aceasta, la rândul său, afectează performanța companiei. Fondatorul cere rezultate și nu își îndeplinește funcțiile, regizorul încearcă să găsească noi modalități de rezolvare a problemelor de dimineață până seara, managerii lucrează pentru ei înșiși și subordonații lor.

Pentru a organiza munca în cadrul organizației - uitați-vă la momentul organizației în sine. Ziua standard de lucru a organizației este de 40 de ore pe săptămână. Luna este de aproximativ 160 de ore. Acesta este timpul necesar pentru a câștiga suma necesară. Trebuie remarcat faptul că există o perioadă de forță majoră, care este de 20%. Total pentru a câștiga suma necesară în organizație rămâne 128 de ore.







Acum este ușor să calculați câți bani aveți nevoie pentru a câștiga sau a produce într-o oră, o zi, o săptămână și o lună.

Ce trebuie făcut pentru a restabili ordinea și controlul?

Creați o strategie pentru companie și aduceți-o la fiecare angajat. Obiectivele și planurile companiei trebuie să fie scrise și disponibile fiecărui angajat. La urma urmei, când obiectivul nu este setat, puteți rula în direcții diferite. Prezența obiectivului permite angajaților să se miște într-o direcție.

Introduceți costurile pentru angajați - toți angajații, inclusiv cei care nu sunt direct implicați în vânzarea și producerea produsului companiei. Managerul trebuie să fie sigur că fiecare angajat știe ce face. Ca urmare a testelor noastre privind coeficientul de acțiune utilă (EFFICIENȚA) al angajaților organizației, sa dovedit că 70% dintre angajați nu știu cum afectează veniturile totale ale companiei. Și puteți auzi adesea acest lucru: "La urma urmei, nu sunt un manager, nu vând clienților cum îmi pot afecta veniturile".

Introduceți programarea săptămânală. Planificarea ar trebui să fie atât timp cât și acțiune. Toată lumea din organizație trebuie să înțeleagă ce va face fiecare oră a orelor sale de lucru și ce rezultat se așteaptă de la el. Conducătorii unor astfel de planuri sunt ușor de controlat și ajustați astfel încât fiecare acțiune, fiecare angajat și fiecare unitate să ajungă pas cu pas să conducă compania pentru a-și atinge obiectivele.

Introduceți contabilitatea cheltuielilor viitoare. De regulă, managerii cunosc exact cheltuielile organizației, prin urmare este destul de ușor să includă sumele necesare în buget și în planuri. Apoi, compania va ști exact cât de mult trebuie să câștige și să nu vadă unde să obțină bani atunci când au nevoie de ea.

Introduceți contabilitatea pentru venitul viitor. Fondatorii sau proprietarii companiei au creat o organizație comercială profitabilă. Astfel, atunci când angajații au un plan de acțiune în concordanță cu obiectivele companiei, aceștia pot spune cu exactitate cât de mulți bani sunt necesari și care pot fi așteptați în viitor.

Organizați un singur sistem de planificare. Sistemul corect de planificare este cheia succesului. Pentru planificare, trebuie îndeplinite două condiții: angajații trebuie să știe cum să planifice - acest lucru poate fi predat și angajații ar trebui să aibă un instrument de planificare adecvată - un programator. Ce dă? Oamenii încep să "vorbească în aceeași limbă". Sunt simplificate multe procese, de exemplu, setarea sarcinilor. Economisiți în mod semnificativ timpul și, în același timp, este foarte ușor să controlați ce și cum fac angajații.

Monitorizați îndeplinirea planurilor. Lipsa controlului este motivul lipsei de bani în companie. Control înseamnă nu numai "baterea" capului pentru nerespectarea planului, ci și influențarea procesului de îndeplinire a sarcinilor. Dacă a existat o oprire sau o eroare la unul dintre elementele din plan, atunci nu așteptați perioada de raportare, trebuie să interveniți și să nu permiteți oprirea procesului.

În concluzie, voi spune că timpul este unul dintre cei mai frapanți indicatori ai eficienței organizației. Pentru că poate câștiga chiar și o mulțime de bani, dar numai timpul poate arăta o imagine reală a capabilităților companiei. Prin urmare, atunci când planificați, organizația poate să gestioneze timpul și să-și îmbunătățească infinit eficiența.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: