6 adevăruri crude care te vor face mai buni

Ceea ce spune el provoacă disconfort mintal, protest, resentimente, dar, în același timp, realizarea faptului că spune lucruri care ne ajută să ne schimbăm, să devenim mai buni, mai folositori, mai de succes.







Înțelegeți, în sfârșit, ceva important în viața voastră.

6. Lumea nu are grijă decât de ceea ce poate obține de la tine

Să presupunem că persoana pe care o iubiți cel mai mult în lume tocmai a fost împușcată. El stă pe stradă, sângerând și țipând. Un tip vine și vă spune să faceți "înapoi". Se uită în jurul ranii iubitului tău și scoate un pătrat - o să opereze chiar pe stradă.

Voi întrebați: "Sunteți doctor?"

El răspunde: "Nu".

Voi spuneți: "Dar știți ce faceți, nu?"

În acest moment, tipul își pierde temperamentul. El spune că este bun, cinstit, că întotdeauna vine la timp. El spune că este un fiu excelent, că viața lui este plină de hobby-uri fascinante și că este de asemenea mândru că nu jură niciodată la mate.

Sunteți jenat: "Ce însemnătate este asta când dragostea mea stă aici și sângerează! Am nevoie de cineva care să știe cum să opereze răni de foc! Poți sau nu. "

Și acum tipul începe să agite - de ce ești atât de superficial și egoist? Ce faci? Nu-i pasă de toate calitățile sale excelente? Nu ai auzit că ți-a spus că mereu își amintește ziua de naștere a prietenei lui? Iar în lumina tuturor acestor lucruri interesante, contează cu adevărat dacă știe cum să opereze?

În acest moment, ai sărit în sus, a luat propriile mâini însângerate de umeri, se agită în sus și a strigat: „Da, nici unul dintre rahatul asta nu contează, pentru că aceasta este o situație specială, și am nevoie de cineva care poate opri sângerarea, ești un nenorocit bolnav bastard. "

Și aici este, teribilul meu lucru despre lumea adulților: sunteți exact în aceeași situație în fiecare zi. Și tu ești în locul acelui tip cu un pătrat, iar societatea este o victimă sângerândă a filmării.

Dacă doriți să știți de ce societatea pare să vă evite sau de ce nu sunteți respectat, este pentru că societatea este plină de oameni care au nevoie de ceva. Ei au nevoie de case construite, au nevoie de hrană, au nevoie de divertisment, au nevoie de relații sexuale satisfăcătoare. Și ai ajuns la locul unei situații de urgență, cu un briceag în mână, pur și simplu, în virtutea nașterii sale - momentul în care ați venit în această lume, vei deveni parte dintr-un sistem conceput strict pentru a asculta nevoile oamenilor.

Sau veți fi confundați cu sarcina de a "asculta nevoile oamenilor" și de a câștiga un set unic de abilități, sau lumea vă va lovi în fund. Și nu contează cât de bine sunteți, generoși și politicoși. Vei fi sărac, vei fi singur, vei fi expus înghețului.

Acest lucru pare crud, primitiv sau materialist? Dar dragostea și bunătatea - nu înseamnă nimic? Desigur, ei spun. Atâta timp cât ele sunt o consecință a faptului că faci oamenilor ceva ce nu pot ajunge în altă parte.

5. Hippii erau greșiți

Aici este cea mai mare scenă din istoria cinematografiei. Acesta este discursul faimos al lui Alec Baldwin din capodopera filmului Glengarry Glenn Ross ("americanii" în traducere rusă - comentariu AdMe.ru). Caracterul lui Baldwin - îl luați pentru un personaj negativ - se transformă într-o cameră plină de băieți și-și rupe fundul pe steagul britanic, spunându-le că toți vor fi concediați dacă nu îndeplinesc planul de vânzări:

- Un băiat bun? Nu-mi pasă. Un tată excelent? La dracu! Du-te acasă și te joci cu copiii tăi. Dacă vrei să lucrezi aici, îndeplini planul.

Este nepoliticos, rigid și limitat de sociopatie, dar în plus este o expresie cinstită și precisă a ceea ce lumea se așteaptă de la tine. Singura diferență este că, în lumea reală, oamenii cred că nu poți să vorbești așa cu tine și decizi că e mult mai bine să te lași să continui asta.

Această scenă din film mi-a schimbat viața. Alec Baldwin a fost nominalizat pentru Oscar pentru acest film - în ciuda faptului că aceasta este singura scenă cu el. După cum sa menționat de către oameni deștepți, geniu al acestui discurs este că jumătate din publicul se gândește, „Uau, mă întreb cum este atunci când aveți capul de un astfel de animal?« Iar cealaltă jumătate de gândire»Heck da! Du-te și lucra! "

Dacă erai în acea cameră, unii dintre voi ar fi perceput acest lucru ca un proces de lucru, dar în orice caz ar fi umplut de energia mesajului, acceptând blestemele vesele, "acest tip este minunat!"; în timp ce unii dintre voi l-ați lua personal, tipul ăsta e un ticălos, nu are dreptul să vorbească cu mine așa. Sau - o manevră standard, când narcisismul se confruntă cu mai multă forță - ar fi reținut în liniște că ar găsi informații care ar expune șeful într-o lumină negativă.

Diferența dintre cele două poziții - resentimente împotriva motivației - determină în mare măsură dacă veți reuși în această lume sau nu. Mulți oameni vor să se potrivească cu expresia lui Tyler Durden din "Clubul de luptă": "Tu, nu e treaba ta".

Dar, în general, bineînțeles, sunteți cu siguranță munca ta. Da, "munca" dvs. și ceea ce ați introdus în conceptul de ocupare a forței de muncă pot fi diferite, dar în ambele cazuri reprezentați suma abilităților dvs. utile, nimic mai mult. De exemplu, a fi o mamă este un loc de muncă care necesită anumite abilități. Acesta este ceva ce o persoană poate face pentru a beneficia restul societății. Nu vă înșelați: "lucrarea" dumneavoastră - beneficiile pe care le aduceți altora - asta e tot ceea ce sunteți.

Nu trebuie absolut să vă placă. Nu-mi place când plouă ziua mea de naștere, dar încă mai merge. Norii s-au format, ploaia sa întâmplat. Oamenii au nevoi, iar prin ei îi prețuiesc pe oamenii pe care îi întâlnesc. Acestea sunt mecanisme simple ale universului și nu corespund dorințelor noastre.

Dacă protestați acum că nu sunteți un mic capitalist și materialist, că nu sunteți de acord că banii sunt totul, voi întreba un singur lucru: Cine a spus ceva despre bani? Ai pierdut ceva mai important.

4. Ce faceți nu este obligat să aducă bani, ar trebui să beneficieze de oameni

Permiteți-mi să dau un exemplu nu despre bani, cu care nu puteți argumenta. Am citit cateva zeci de povestiri pe an de la baieti disperati singuri. Acești tipi sunt indignați că femeile nu vor să fie cu ei, în ciuda faptului că sunt cei mai dulci din lume. Pot să explic ce este în neregulă cu acest set de atitudini mentale, dar Alec Baldwin o va face mult mai bine decât mine.

În acest caz, Baldwin joacă rolul femeilor atractive. Ei, desigur, nu vorbesc atât de direct și de ascuțit - societatea ne învață să nu fim cinstiți cu oamenii - dar esența este aceeași. - Un băiat bun? Cui îi pasă? Dacă vrei să lucrezi aici, îndeplini planul.

„Ce? Spui că nu voi avea o fată bună până nu am un salariu bun și o mulțime de bani?

Nu, creierul dvs. ajunge la o astfel de concluzie că aveți o scuză să nu luați în considerare pe oricine nu este de acord cu voi, deoarece este pur și simplu superficial și egoist. Îți întreb, ce sugerați? Ești inteligent? Funny? Interesant? Talentat? Ambițios? Creative? Ok, ce faci pentru a demonstra aceste calități lumii? Nu spuneți că sunteți un tip bun - asta nu este de ajuns. Fetele frumoase au băieți care sunt drăguți cu ei de 36 de ori pe zi. Pacientul sângerează pe stradă. Știți cum să o utilizați sau nu?







"Ei bine, eu nu sunt un sexist, nu un rasist, nu lacom, nu crud! Nu ca restul ticăloșilor!

Scuze, știu că este greu să asculți, dar dacă tot ce poți face este o listă de neajunsuri pe care nu le ai, atunci scapă de pacient. Acest bărbat frumos cu o carieră promițătoare este gata să opereze.

Ți-a spart inima? Bine, și acum ce? Vrei să te grăbești sau o să studiezi cu un chirurg? Depinde de tine, dar nu te plânge că fetele se leagă de gunoi; ei se îndrăgostesc de nenorociții, pentru că aceștia au ceva de oferit. "Dar eu sunt bun la ascultare!" Da? Pentru că doriți să stați liniștită în loc să obțineți o șansă de a vă apropia de o fată drăguță (și să vă petreceți fiecare secundă din vise despre cât de delicată este pielea ei)? Și acum imaginați-vă că în viața acestei fete există un alt tip care știe să asculte și, de asemenea, cânta la chitară.

A spune că ești un tip bun este ca și cum ai fi un restaurant care vinde diferite feluri de mâncare, ci pur și simplu "mâncare care nu te otrăvește". Esti ca un nou film numit "Cinema in English" si sloganul "Actorii sunt clar vizibili".

Cred că din acest motiv poți fi un "tip bun" și încă te simți groaznic despre tine. Și anume.

3. Te urăști, pentru că nu faci nimic.

"Și ce? Spui că ar trebui să citesc o carte despre cum să găsești o fată?

Da, dar numai dacă pasul unu în această carte "Devino persoana de lângă care doresc fetele să fie".

Acest pas este întotdeauna omis. Întotdeauna „Cum pot găsi un loc de muncă?“ Mai degrabă decât „Cum pot fi cel visat de către angajatori?“ Întotdeauna, „Cum să vă asigurați că mi plac fetele frumoase?“ Mai degrabă decât „Cum pot fi cel care plac fetele frumoase ? ». Vedeți, tocmai pentru că a doua întrebare va cere cel mai probabil să vă implicați în multe dintre hobby-urile dvs. preferate, să acordați mai multă atenție aspectului și Dumnezeu să știe ce altceva. S-ar putea să trebuiască chiar să vă schimbați identitatea.

"Dar de ce nu găsesc pe cineva care să mă iubească așa cum sunt eu?", Întrebi. Răspuns: Pentru că oamenii au nevoie de multe. Victima sângerează și tot ceea ce puteți face este să urmăriți și să suferiți că nu există răni de împușcături în lume care să fie tratate pe cont propriu.

Ce vă oprește să atașați un laș și o mantie, săriți pe scenă și fluturați un penis în public? Tipul ăsta știe secretul victoriei în viața umană: să facă ceva. mai bine decât să nu faceți acest lucru.

"Dar eu nu sunt bun la tot!". Ei bine, am veste bună - suficient timp pentru repetare, și puteți fi destul de bun la tot. Eram cel mai scârbit scriitor când eram adolescent. Am avut un pic mai bine la 25 de ani. Și în timp ce mi-am dezamăgit cu disperare cariera, am scris în timpul liber timp de opt ani consecutivi, pe articol o săptămână înainte de a începe să fiu plătit pentru asta. Mi-a trebuit 13 ani să devin un scriitor suficient de bun și să ajung la lista celor mai bine vândute din New York Times. Mi-a luat 20.000 de ore de practică pentru a-mi polonez versurile.

Nu vă place să vă petreceți tot timpul cu abilitățile? Ei bine, am veste bună și vesti proaste. Bine - o astfel de practică altruist va ajuta să ieși din carapace - am supraviețuit anilor o munca de birou plictisitor, pentru că am știut că am fost obtinerea de abilități unice pe partea. Oamenii arunca la jumătatea distanței de afaceri, pentru că rezultatele nu sunt vizibile imediat, deoarece ei nu pot imagina că procesul - acesta este rezultatul.

Vești proaste - nu ai de ales. Dacă doriți să lucrați aici, urmați planul.

După părerea mea, nu te urăști din cauza stimei de sine scăzute, nu pentru că oamenii sunt cruzi pentru tine. Te urăști pentru că nu faci nimic. Chiar nu se poate „te iubesc pentru cine esti“ - care este motivul pentru care ești nefericit, și mi trimite mesaje private cere ceea ce ar trebui să faci cu viața ta.

Și dacă nu-ți place să-l aud, dacă te întâlnești fraza „Ceea ce este important este ceea ce este în tine“, care se aude ca un copil, atunci pot să vă spun un singur lucru.

2. Ceea ce este în tine este important doar dacă te forțează să faci ceva

Dar contează cu adevărat? Scris - tot ce este important, pentru a determina cine este scriitor și cine nu este?

Pentru dragostea Domnului, da.

Aceasta este o metodă comună de protecție împotriva a tot ceea ce am menționat mai sus și cu mult timp în urmă și de orice voce a criticilor din viața ta. Acesta este lucrul pe care ego-ul nostru ne spune să ne salveze de la munca grea pe noi înșine: "Știu că în interiorul meu sunt o persoană bună". Poate fi formulată și ca "Știu cine sunt eu" și "Trebuie să fiu doar eu".

Nu mă înțelege greșit; vă aflați în interiorul tuturor. Tipul care a construit casa pentru familia sa de la zero și de la materiale improvizate a făcut-o pentru că e atât de interior. Orice faptă rea pe care ați comis-o a început cu un impuls rău, unii credeau că au ricoșat în interiorul craniului până când ați fost nevoiți să o faceți. Și orice faptă bună se face pe același principiu. "Cine ești înăuntru" este o gunoi metaforică pe care cresc fructele tale.

Și asta ar trebui să știe toată lumea. Și ceea ce mulți dintre voi nu puteți accepta:

"Sunteți un fruct și nimic mai mult".

Nimănui nu-i pasă de gunoi de grajd. "Cine sunteți înăuntru" nu contează în mod izolat de ceea ce faceți pentru alte persoane.

Câți dintre voi sunteți în jurul valorii de circa și spunând: "El / ea ar fi cu siguranță dragostea mea dacă ea știa / știu doar ce o persoană interesantă sunt!" Într-adevăr? Și cum ar putea toate aceste gânduri și idei interesante să vă puteți transfera în lume? Sau ar trebui să fie cauza acțiunii? Dacă o fată sau un băiat din visele tale te va împușca cu o cameră ascunsă timp de o lună, ar fi ei impresionați atunci văzuți? Amintiți-vă, ei nu citesc gândurile, nu văd decât. Vrei să devină o parte a vieții tale?

Oamenii reacționează prost atunci când li se spun astfel de lucruri. Ca și managerii filmului, ei nu au reacționat bine la cuvintele lui Alec Baldwin că ar trebui să crească în cele din urmă ouăle sau să schimbe locurile de muncă pentru a curăța pantofii. Ceea ce ne aduce la punctul final.

1. Totul din interiorul vostru se va lupta cu dezvoltarea

Mintea umană este un miracol și nu veți vedea niciodată lucrarea lui mai bine decât în ​​momentul în care se luptă împotriva dovezii evidente a nevoii de schimbare. Psyche-ul tău este prevăzut cu mecanisme de protecție concepute să tragă tot ce poate mișca lucrurile înăuntrul tău - întreabă orice dependent.

  1. Înțelegerea intenționată a oricărei critici ca pe o insultă

"Cine este el să-mi spui leneș și inutil! O persoană bună nu ar vorbi așa cu mine! A scris toate astea, doar pentru a-și simți superioritatea față de mine, ca să mă simt nebun! Și nu voi lăsa așa, voi egaliza! "

  1. Concentrându-se pe cine vorbește, nu pe ceea ce se spune
  1. Concentrarea asupra tonului mesajului, nu asupra conținutului acestuia

„Am pauză tot până când am găsit o glumă care sună jignitoare, fiind scoase din context, iar apoi voi vorbi și cred că numai de ea! Am auzit că un cuvânt insultător poate îngropa întreaga carte! "

  1. Editarea propriei dvs. povesti

"Nu este atât de rău! Știu că am încercat să se sinucidă luna trecută, dar acum sunt mai bine! Este posibil ca, dacă voi continua în același spirit, totul va funcționa în cele din urmă! Voi face o pauză lungă și voi continua să arăt interesul acelei fete, așa că în cele din urmă ea va veni! "

  1. Încrederea că orice schimbare de sine este o trădare a adevăratului sine

"Da, ar trebui să-mi arunc toate benzi desenate și să arat 6 ore pe zi în sala de gimnastică? Și să folosiți autosuncul ca toate astea de la emisiunea TV? Pentru că aceasta este singura alternativă. "

Și așa mai departe. Amintiți-vă, suferința este convenabilă. De aceea mulți oameni le preferă. Fericirea necesită efort.

Și curaj. Este incredibil de convenabil să știți că dacă nu creați nimic în această viață, atunci nimeni nu poate ataca ceea ce ați creat.

Așteaptă, am uitat să menționez asta? Da, orice încercați să construiți sau să creați - fie că este vorba de o poezie, de o nouă abilitate, de o nouă relație - vă aflați imediat înconjurat de "non-creatori" care abuzează de ceea ce ați făcut. Poate în spatele tău, dar o vor face. Prietenii tăi beți vor fi împotriva statorniciei tale. Prietenii tăi cu grăsimi nu vor să-ți dorești să începi un nou regim de fitness. Prietenii dvs. șomeri nu vor să vă vadă că vă aruncați într-o carieră.

Amintiți-vă, ei își exprimă doar temerile proprii, deoarece aruncarea operei altora a devenit o altă scuză pentru a nu face nimic. "De ce ar trebui să creez ceva, dacă ceea ce alții creează nămol? Aș fi scris deja un roman, dar voi aștepta ceva bun, nu vreau să scriu un alt "Amurg"! Și atâta timp cât nu produce nimic, este perfectă și departe de reproșuri. Și chiar dacă va face ceva, va fi sigur că a făcut-o cu o anumită ironie. El o va face intenționat rău, astfel încât să fie clar pentru toată lumea că aceasta nu este o încercare reală. Că această încercare va fi incredibilă. Nu ca rahatul pe care îl faci.

Nu fi o astfel de persoană. Dacă sunteți o astfel de persoană, nu mai fiți. Acesta este motivul pentru care oamenii te urăsc. Aceasta este ceea ce te face să te urăști.

Punctul cheie aici care nu vrei sa concentrat pe ceva la nivel mondial, ceea ce doriți să se întâmple cu tine ( „am câștiga o mulțime de bani.“). Vreau să se concentreze asupra modului de a le da o abilitate care te va face mai interesant și valoros pentru alte persoane.

"Nu am bani să plătesc cursuri de gătit". Apoi google Cum să gătesc. La naiba, trebuie să ucizi toate aceste scuze. Sau te vor ucide.

Nu ai nimic de pierdut, dar lumea are nevoie de tine.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: