54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

Scrie cititorul nostru Julia K. I a decis să împărtășesc impresiile mele despre Thailanda. Locuiesc aici timp de 5 ani.

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

1. Capitala Thailandei, Bangkok este orașul cu cel mai lung nume din lume. De asta a fost adus la Cartea Recordurilor Guiness. Numele complet al Bangkok - "Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahintarayutthaya Mahadilok PhoP Nopparat Ratchathani Buriram Udomratchanivet Mahasatan Amon aux Piments Avatan Sathit Sakkathattiyya Vitsanukam Prasit." Tradus, înseamnă „Mari zei City, în cazul în care Buddha de Smarald, lăcașul inexpugnabilă Indra, acest Ayutthaya, capitala Marii nouă bijuterii, orașul de fericire și Palatul Regal, care este guvernat de Dumnezeu întrupat, Orasul revărsate Sacco și a construit Vitsanukamom“.







2. În Thailanda, într-o conversație pentru a exprima curtoazia, bărbații și femeile folosesc diferite "terminații" ale expresiei. Pentru femei, aceasta este "kaa", iar pentru bărbați, "cap" sau "krap". Același "kaa" și "cap" sunt folosite în sensul "aha" sau "bine" sau "așa".

3. Străinii, cu excepția altor asiatici, sunt numiți "farangi". Și în Thai, "farang" este guava.

4. Taiki nu-și depilă picioarele, pentru că sunt doar leneși. Din același motiv, nu scoateți sprâncenele. Dar există întotdeauna timp pentru albirea feței și genelor false. Excepții sunt acele secrete care sunt găsite sau căsătorite cu farangii. Apropo, ei încă nu înălbesc, dar păstrează un ten întunecat.

5. De exemplu, în farmacii, ca și în Statele Unite, puteți cumpăra nu numai medicamente, ci și produse cosmetice, bomboane, bomboane, băuturi și alte delicatese.

6. În farmacii, chiar și medicamentele puternice pot fi cumpărate fără prescripție medicală, dacă sunteți un farang.

7. Thais sunt foarte pasionat de construirea casele lor, de afaceri și cafenele aproape de drum. Situația cu o astfel de dezvoltare urbană ca absurd, că de cele mai multe ori toate insidelor din casă aproape merge la șosea.

8. Din același motiv, thai-urile trăiesc foarte deschis. Adică, ușile caselor (în special la marginea drumului) sunt întotdeauna deschise, puteți vedea jumătate din casă, cu excepția dormitorului. Excepții sunt condominiile și casele din așezările rezidențiale. Acolo, totul este ascuns în spatele porții și a ușii.

9. Cei care locuiesc în apropierea drumului, în 90% din cazuri parchează mașinile și motobicurile chiar în camera de zi ...

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

10. Motobike pe drumuri atât de mult încât doar Cambodgia și Vietnam pot concura cu Thailanda după numărul lor.

11. Dacă sunteți turist, puteți închiria motobike sau o mașină fără a avea drepturi internaționale. Știu cazul când am închiriat o bicicletă pe un card de student de la o universitate americană.

12. În practica mea, polițiștii rutieri mi-au oprit de patru ori. În nici un caz nu li sa cerut drepturile sau documentele pentru mașină.

Apropo, atunci când închiriați o putere de avocat auto nu este necesară. Un contract de leasing obișnuit este întocmit.

13. N-am auzit niciodată de furtul mașinilor. Se întâmplă motobike.

14. Chiar dacă o familie thailandeză locuiește într-o colibă, din tablă, în familie va fi o mașină. Și, în plus, nu cel mai fragil.

15. Din motive necunoscute, conducând un Mercedes nou (chiar și sport), puteți vedea adesea o bunică thailandeză ... În timpul observațiilor mele, am observat doar de câteva ori că tinerilor ca șoferi.

16. Reguli ale drumului dacă există, apoi ignorate persistent. Excepția este Bangkok. Când m-am dus la o școală de șofer din Thailanda, am fost învățat să conduc o mașină pe o cutie, adică au învățat doar practica. Din teorie - chiar înainte de examen a arătat un film de 40 de minute despre ceea ce este permis pe drum și ce nu este. Drepturile au fost date în ziua examenului, după masa de prânz.

17. Toată lumea la cafeneaua din stradă, chiar și milionari. Alături de un motobike înțepenit, a parcat un Audi scump pentru a-ți mânca taitei preferați pentru 40 de baht (aproximativ 40 de ruble).

18. Pregătit la domiciliu rar, deoarece este mai ușor, mai ieftin și mai distractiv să mănânci într-o cafenea sau restaurant.

19. Bunele la modă thailandeze preferă iPhone-urile și iPad-urile ca mijloc de comunicare. Mulți oameni stau pe Facebook, Twitter.

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum






20. Thais sunt foarte pasionați de mâncare. Mănâncă mult. Iubește orezul. Nu sunt mulți oameni grași, deși procentul de copii obezi crește în fiecare an. Mi se pare că părinții și tot felul de fast-food-uri cum ar fi McDonalds și KFC sunt de vină pentru acest lucru, unde copiii lor preferați sunt târâți la cină și prânz.

21. Se crede că hrana thailandeză este foarte acută. Acest lucru nu este în întregime adevărat. Există o mare selecție de feluri de mâncare absolut neclar. Doar turiștii sunt rareori oferite.

22. Ananas, mango, pepeni verzi și alte fructe Thais le place să mănânce cu un condiment special, constând din zahăr, sare și ardei iute. Eu personal cred că este o perversiune.

23. Nu există nici un furt în Thailanda. Thai budistul și furtul este un păcat. Lăsați casa sau mașina deschisă nu este teribil. Lucrurile de pe plajă pot fi lăsate nesupravegheate în siguranță. După cum a afirmat o cunoaștere a thailandezilor, de obicei, noii veniți (birmani, cambodieni) au copleșit. În practica mea a existat doar un incident neplăcut. Stânga în parcare, ca de obicei, o bicicletă și o cască. Casca a fost furată, în ciuda faptului că nu era de cel mai bun tip. Ciudat, nu altfel.

24. Dacă nu aveți o mașină de spălat, puteți să o dați înapoi la spălătorie, apoi să o ridicați deja în formă netedă sau să intrați în rufe și să spălați rufele de 20-30 bahturi.

25. Thais sunt foarte sensibili la igiena lor. Ei dau în mod constant un duș, dar de multe ori nu sunt curățiți în casele lor, dar nu se învârt în jurul lor.

26. Thais au o abordare foarte specifică a afacerilor și afacerilor. Uneori nu este clar nici modul în care se întâmplă lucrurile în această țară. Toată lumea este leneșă și nimeni nu se grăbește să facă ceva. Dacă sunteți într-un apel o companie și să presupunem că doriți să aveți chiar acum să cumpere ceva și de a fi fericit să spun la revedere cu banii lor, ei spun de multe ori te pentru a apela înapoi sau trimite e-mail mai întâi. Foarte înfurie, mai ales când este nevoie de ceva urgent.

27. Thais nu ar trebui să fie grăbit. Pentru ei, principalul lucru "sanuk și sabai" este "bun și distractiv". Dacă sunt bune și distractive, de ce ar trebui să se deranjeze despre tine? Și da, nu strigă la ei. Ei nu sunt obișnuiți să abuzeze, și atunci când își ridică vocile, ei devin imediat înșiși. Și dacă s-ar fi dus acolo, ar fi foarte greu să-i ademenești pe Thai.

28. Bea bea, uimind pe străzi - asta e nonsens. Thais bea, dar nu este vizibil. O bătaie de băut este un fenomen ireal.

29. Când un om moare într-o casă budistă, ei aranjează o trezire. În curtea din apropierea casei au pus un cort verde și invită toți vecinii și prietenii să mănânce și să bea. Adesea, astfel de corturi se desfasoara direct pe carosabil.

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

30. Din anumite motive, nu știu, turiștii care vin în Thailanda cred că Pattaya și Phuket sunt la 40 de minute una de alta. Prieteni, de exemplu, care au zburat în vacanță în Pattaya, adesea sună și invită să conducă în sus, împreună petrec la club. Și nu contează că între noi este mai mult de 1000 km, 15 ore cu mașina sau 2 ore de vară.

31. În limba thailandeză, "malaco" înseamnă papaya, iar "pachetul" este un pix.

32. Thais sunt extrem de toleranți față de credința, orientarea sexuală și tradițiile voastre. Și, în general, Thaisul nu se ocupă de orientare, principalul lucru este că o persoană ar trebui să fie bună. Pentru mulți, expresia "o dată nu pi ... s" pare a fi un credo de viață.

33. În școli există grupuri sanitare separate pentru bătrâni sau catolici (transsexuali). Sau pot folosi femeile.

34. Un număr norocos pentru Thais - 9. În onoarea regelui Rama IX.

35. Numerele de mașini cu numere norocoase pot fi cumpărate la o licitație specială. Uneori, costul unui astfel de număr poate fi de câteva milioane de baht.

36. În Thailanda, este imposibil să obțineți cetățenia, dacă chiar trăiți aici toată viața. În tot istoria au existat doar 2 sau 3 cazuri. În acest scop, candidații au trăit mult timp în țară, a învățat limba perfect, a scris o petiție către regele Regatului Thailandei, un cuplu de ani de aplicare a acestora revizuit, forțat să treacă un test dificil, iar apoi a dat un statut mult așteptată.

37. Dacă vă căsătoriți cu un thailandez sau vă căsătoriți cu un thailandez și aveți un copil, acesta are dreptul să devină cetățean.

38. Masajul tradițional thailandez nu implică plăceri suplimentare de natură sexuală. Serviciile sexuale sunt furnizate numai în instituții speciale.

39. Thais, mi se pare, sunt foarte ipocrite în materie de sex și de căsătorie. Taiki pe plaje și în vestiarele din sala de gimnastică sunt foarte timide și modeste, dar în ceea ce privește sexul - modestia aparentă dispare.

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

40. Potrivit unor rapoarte recente, adolescenții thailandezi încep să facă sex între vârsta de 13 și 14 ani.

41. Mulți Thais încă percep un om alb ca o pungă de bani.

42. Serviciul în magazine și supermarkete este foarte politicos și atent. Toate produsele sunt ambalate perfect. O pungă este pusă într-o pungă, iar dacă spui că este un cadou, este împachetată gratuit într-un ambalaj de cadouri. Dacă luați înghețată, l-au pus într-o pungă specială de conservare la rece. Atunci, bineînțeles, într-o pungă.

43. Aproape oriunde vorbesti bine limba engleza. Thais sunt foarte tushuyutsya, atunci când turiștii ruși încep să insistent ceva de a explica în limba rusă. Cel puțin în Phuket și Bangkok.

46. ​​În Thailanda, este obișnuit să lași un sfat. Turistii rusi sunt partial nemultumiti pentru ca (uneori nu-i plac) nu pleaca niciodata pentru un sfat.

47. Dacă o femeie thailandeză nu sa căsătorit înainte de vârsta de 30 de ani, ea este considerată deja o servitoare veche.

48. O soție thailandeză acceptă faptul că soțul ei poate avea o amantă. Principalul lucru este că soția nu știe, iar soțul îi îngrijea în mod regulat familia.

49. În Thailanda, adesea ucis din cauza geloziei. Se spune că adesea bărbații necredincioși își pierd demnitatea. Geloșii parteneri au tăiat nemilos instrumentul de trădare, iar oamenii nu merg la poliție din cauza rușinii.

54 Faptul de Thailanda cu ochii unei femei ruse - factum

51. Cardul Sim poate fi cumpărat liber în orice magazin "7/11", fără documente, cel puțin 5 bucăți dintr-o dată. Pașaport și permis de muncă este necesară numai atunci când cumpărați o cartelă SIM post-paid (de ex. E., În primul rând vă spun, și apoi veți plăti. Serviciul este disponibil numai pentru locale).

52. Fiecare Thai are două nume: un oficial, dificil de pronunțat, conform pașaportului, iar al doilea este scurt și simplu. Numele secundar, poreclele, sunt date pe baza a ceea ce mama iubea în timpul sarcinii sau care a influențat părinții în timpul așteptării copilului. Printre prietenii mei thailandezi sunt Kitty, Ham, Toy, Benz (ca Mercedes), și chiar Website. Prima dată a fost foarte jenat când undeva într-o bancă sau într-un magazin un unchiu respectabil de 50 de ani a fost reprezentat ca Toy sau Pizza ...

53. Femeilor nu li se permite să atingă călugării.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: