5 modalități de a diversifica o zi lucrătoare în birou


1. Comunicarea cu colegii

De câteva ori pe zi am ieșit din birou (în care m-am așezat singur cu șeful meu imediat) în alte departamente pentru a vorbi cu oamenii în direct. În plus față de informațiile primite de la colegi despre progresul cazurilor de lucru, am învățat o mulțime de lucruri interesante care nu se refereau la muncă.







Acest lucru este de înțeles, noi toți suntem oameni, toți vrem să comunicăm. Colegii unei persoane mai în vârstă au plăcut să ne spună (tinerii) despre viața, familia, experiența lor. De la tineri, puteți afla despre reduceri într-un anumit magazin, auziți impresii despre noul film care a fost lansat în ajunul zilei și alte evenimente interesante.

La un moment dat am avut o altă divertisment foarte interesant. O fată din echipa noastră a practicat împletirea coatelor și crearea coafurilor. Eu și doi alți colegi de sex feminin (femei cu păr lung) au venit adesea la ea pentru a experimenta cu părul lor gratuit.

5 modalități de a diversifica o zi lucrătoare în birou

2. Schimbarea situației

Aproape întotdeauna am folosit timpul de pauză de masă (sau o parte din ea) pentru a ieși din birou la aer curat. În sezonul cald a mers la cel mai apropiat parc sau a coborât la dig. să te plimbi și să te relaxezi puțin. Din fericire, atât parcul, cât și digul erau la două minute de mers pe jos de locul meu de muncă.

În zilele reci, am luat cina în cele mai apropiate cafenele. Apropo, astfel de mese nu erau deloc costisitoare. În cele mai multe dintre aceste instituții care ne-au înconjurat biroul, a intrat în vigoare regula de reducere semnificativă a prețurilor pentru prânzul de afaceri (care a început la ora 12:00 și a ajuns la ora 16:00). Adesea la astfel de prânz am invitat colegii sau prietenele mele care au lucrat în apropiere.

5 modalități de a diversifica o zi lucrătoare în birou






3. Ajutați colegilor

Au fost momente când a fost prea multă muncă (așa-numita sezonieră). Prin urmare, era pur și simplu imposibil să părăsiți biroul. În această situație, am încercat să mă distrag puțin de treburile mele, înlocuindu-le cu afacerile colegilor mei. Știam specificul muncii fiecărui manager și a unui controlor, astfel că oricând puteam să fac ceva pentru ei.

Specificul postului meu mi-a obligat să comunic cu clienții, să trimit rapoarte cu privire la proiecte, să coordonez activitățile a două departamente. Prin urmare, când, de exemplu, am ajutat departamentul de control să transmită anumite date în forme, mi-a fost o bucurie. Natura activității mele sa schimbat. și am luat-o ca un fel de divertisment, mai degrabă decât de lucru.

5 modalități de a diversifica o zi lucrătoare în birou

4. Timpul pentru tine favorit

Nu rău a scăzut de la monotonia muncii și mi-a inventat "cinci minute pentru mine". În timpul lor, am fost distras de la locul de muncă și am petrecut câteva minute pe mine: am revigorat machiaj, coafura, a făcut un exercițiu mic, gimnastica pentru ochi.

Acest lucru mi-a permis să mă simt mai bine nu numai psihologic, ci și fizic. Încărcarea a ajutat la scăderea tensiunii și oboselii din spate. Gimnastica pentru ochi a relaxat ochii și a ajutat la păstrarea vederii. În acel moment am purtat deja ochelari și lentile, așa că nu am vrut să-mi măresc minusurile.

5 modalități de a diversifica o zi lucrătoare în birou

5. Hobby "legal"

Odată ce am vrut cu adevărat să fac un fel de muncă preferată la locul de muncă. După o mulțime de gândire, am decis că ar fi foarte posibil să plantezi plante de interior și să le îngrijești în acest birou. În plus, în acel moment, în biroul nostru (ca într-adevăr, în altele) nu au fost.

Cu această idee, m-am întors la șeful meu, ea a sprijinit-o. Din acea zi, am putut fi distras în timpul orelor de lucru și a hobby-urilor mele (desigur, în rațiune). Ideea ecologizării biroului a mulțumit și echipei. Și de-a lungul timpului, în această afacere, am avut oameni cu minte asemănătoare.

5 modalități de a diversifica o zi lucrătoare în birou

Și cum faceți o diferență în zilele dvs. de lucru?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: