10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Nu-ți place să risipești bani, dar în același timp nu vrei ca din cauza asta frumusețea ta să sufere? Crede-mă, este foarte posibil dacă știi mici secrete. Economisiți niște bani utilizând aceste sfaturi de la profesioniști.







Aveți grijă de perii de machiaj

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

O perie buna de machiaj ar trebui sa serveasca o viata. Dacă pare rău, atunci nu poate fi salvat și va trebui să cumpărați unul nou. Dar puteți avea grijă ca următorul să nu aibă aceeași poveste. În primul rând, nu lăsați niciodată pe mâini niciun reziduu cosmetic, deoarece acestea pot deteriora părul și este imposibil să îl salvați. Prin urmare, spălați în mod regulat peria cu șampon sau cu un produs ușor de îndepărtat. Pentru a le usca, imprastiati-le pe un prosop de hartie. Dacă le lăsați să se usuce într-o poziție verticală, apa se va infiltra în bază și peria poate începe să putrezească.

Nu aplicați din nou machiajul. Actualizați-l

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Nu este nevoie să spălați machiajul și să îl aplicați înapoi dacă în timpul zilei acesta a fost răsfățat. Pentru a elimina strălucirea grasă și pentru a împrospăta machiajul, pudrăți ușor fața și apoi ștergeți-o cu o cârpă uscată. Acest lucru va da pielea un aspect neted și catifelat.

Renunțați la scrumiurile scumpe ale corpului

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Tratamentele de spa depășesc bugetul dvs.? Puteți obține cu ușurință o piele matasoasă și netedă la domiciliu, dacă vă pregătiți un corp curat. Trebuie doar să se amestecă uleiul de măsline o parte în două părți de zahăr sau de sare, apoi se adaugă câteva picături de ulei esențial (puteți utiliza orice, încercați lavanda sau grepfrut). Masați ușor pielea cu o freză în timpul dușului, apoi clătiți cu apă caldă.

Pregătește-ți buzele pentru machiaj

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Pielea netedă și hidratată a buzelor este primul pas spre machiajul perfect. Dar acest lucru nu înseamnă că trebuie să cumpărați și un scrub pentru buze. În schimb, puteți amesteca părți egale de zahăr brun, ulei de măsline și extract de vanilie. Masați ușor amestecul pe buze și îndepărtați-l de pe față cu o cârpă. Acest lucru le va face mai moi, va elimina pielea keratinizată și celulele moarte, astfel încât rujul să rămână plat și să nu se rostogolească sau să se răspândească. În consecință, machiajul va arăta mai precis. Și apoi puteți aplica rujul în modul obișnuit.







Se amestecă baza tonală cu un bronz

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Nu trebuie să aveți un întreg arsenal de baze tonale diferite, astfel încât machiajul dvs. să fie perfect în orice moment al anului. Majoritatea femeilor se confruntă cu o situație în care baza tonală utilizată în timpul iernii nu este potrivită pentru vară, deoarece pielii faciale se tânjește. Prin urmare, când vine vara, iar baza tonală pe care ați folosit-o în timpul iernii pare prea ușoară, o puteți amesteca cu o cantitate mică de bronz. Această metodă este mult mai ușoară și mai ieftină decât cumpărarea unui produs nou. În plus, prin reglarea cantității de bronz, puteți obține nuanțe diferite de bază tonală.

Ce caracteristici fac o femeie cu adevărat atractivă?

Ceea ce oamenii regretă cel mai mult la sfârșitul vieții

10 obiceiuri ale oamenilor cronic nefericiți

Nu exagerați cu pulbere

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Când faceți machiaj într-o zi fierbinte, nu puneți imediat pudra. În caz contrar, riscați să obțineți efectul de mască, deoarece va trebui să îl aplicați de mai multe ori pe parcursul zilei. În schimb, așteptați până când sunteți gata să ieșiți în afară, apoi blocați excesul de umiditate și completați machiajul cu pulbere.

Faceți rujul durabil

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Pentru a nu aplica tot timpul rujul, puteți pulpa bine o cârpă uscată și apoi o strângeți între buze. Deci, culoarea va rămâne pe buze mai mult și nu veți mai avea nevoie să o actualizați în mod constant. În plus, veți obține beneficii suplimentare, deoarece puteți înlătura rujul din dinți dacă îi lovește accidental.

Ochi de pisică

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Pentru a trage rapid și rapid săgețile în fața ochilor, puteți folosi secretul pe care multi stiistii il cunosc. Tot ce ai nevoie este o carte de vizită sau un prosop de hârtie. Închideți ochiul pe care lucrați în prezent și atașați unul dintre instrumentele alese la un unghi ușor. Utilizați hârtia ca șablon pentru a crea o linie liniștită cu ajutorul aplicației dvs. preferate.

Genele ideale

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Machiajul genelor pe care le faceți în salon oferă un aspect natural și face ochii mai mari. Dar puteți crea singur același efect. Doar folosiți mascara volumetrică și o bucată de pânză uscată. Introduceți rimelul pe perie și apoi ștergeți-l cu o cârpă de mai multe ori pentru a elimina produsul în exces. Numai după aceea puteți începe să aplicați machiajul.

Vaselina este cel mai bun mijloc pentru înlăturarea machiajului

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu

Make-up artist și proprietar al liniei cosmetice cu același nume Laura Geller spune că folosește vaselină pentru a elimina machiajul din ochi. Acest ritual pe care la adoptat de la mama ei, care folosește și jeleu de petrol pentru a-și umezi mâinile. Doar dați cârpa cu vaselină și ștergeți-vă fața, făcând mișcările de sus în jos. Machiajul dvs. va fi spălat imediat.

10 Secrete necostisitoare ale frumusetii, pe care numai stiistii stiu







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: