Fotbal, teren de fotbal, dimensiunea unui teren de fotbal, reguli de fotbal, încălcări în fotbal, sancțiuni,

150 de federații naționale de fotbal, peste 30 de milioane de jucători de fotbal care joacă pentru cluburi și câte dintre ei se află în echipele curții. În Africa, America de Sud, Europa, fotbalul este cel mai comun sport. El poate fi angajat în secții pentru copii de la vârsta de 6-7 ani.

Pentru sportivi și fanii unei varietăți de competiții de fotbal mai mult decât suficient: Jocurile Olimpice, campionatele mondiale, Europa, campionate naționale și cupe. Campionate de tineret organizate în mod regulat pentru tineri jucători de diferite vârste.

Într-un meci de fotbal, participă două echipe de 11 persoane, jucând două jumătăți de 45 de minute (pentru echipele de tineret - timp de 40 de minute). Reuniunea este condusă de trei arbitri (principalii și cei doi). Judecătorul șef monitorizează încălcările regulilor, numește sancțiuni, lovituri libere și unghiulare, anunță încheierea meciului și, dacă este necesar, numește timp suplimentar. În campionatul francez echipele sunt împărțite în divizii (ligi). Potrivit rezultatelor campionatului, ultimele două echipe din divizia 1 trec la cea de-a doua, iar primele două echipe de la 2 la 1.

O echipă de 11 jucători include diferiți "specialiști". În timpul nostru, apărătorii porții mai mult decât atacatorii. Se pare că deseori meciul se încheie în zadar.

În fotbal interzis să bată un adversar în jos, a pus pașii, mâinile ating mingea, jucătorii rezista mâini sau completare snap de formular.

Britanicii sunt cei mai buni la joc. Cel mai util și F cap aproape de poarta echipei adverse, deoarece de multe ori vă permite să trimiteți portar, care nu are timp pentru a vedea traiectoria zborului mingea.

Luați mingea de la adversar, repede otpasovat la coechipierul său și. Fotbalul este un joc de echipă.

La 16 metri de poartă există o linie care limitează zona de penalizare. Dacă jucătorul din interiorul ei și apărarea acestor porți a încălcat regulile, atunci se acordă o lovitură de pedeapsă de 11 metri, care de obicei se termină cu un gol.

Acest sport a apărut în Anglia în orașul cu același nume. Ei sunt mai interesați de Irlanda, Marea Britanie, fostele colonii britanice și Franța. Din alte țări pot fi numit Argentina, Japonia, Fiji, Italia, România, unde fotbalul american a ales sportul ca mai puțin dur, combină o acțiune rapidă, cu capacitatea de a gândi tactic.

Într-un meci de rugby, două echipe de 15 jucători joacă două jumătăți de câte 40 de minute fiecare. Scopul jocului: trece mingea ovala la fiecare alte mâini (doar înapoi) și picioarele (în ambele sensuri), scor cât mai multe puncte posibil. Echipa care a marcat mai multe puncte câștigă. În timpul aterizării obiectivului mingii linia adversarului dat 5 puncte, iar încercările de punere în aplicare pentru a intra pe poarta - opțional 2 puncte, pentru a intra in poarta din lovitură liberă - 3 puncte. Cea mai mare competiție de rugby: Turneu cinci națiuni (Anglia, Scoția, Irlanda, Țara Galilor și Franța), campionate naționale și Cupa Mondială (prima jucat în 1987).

Două echipe de 11 persoane joace mingea ovala pe un teren dreptunghiular, „împărțit în fâșii și având două porți joc zonă durează 2 reprize a cate 30 de minute Punctele sunt câștigate ca rugby: .. Sau când un jucător al echipei în atac trece linia de poartă cu mingea sau atunci când mingea zboară peste poarta bar. Dar, în plus, chiar și în cazul în care un jucător care transportă mingea este împinsă în zona de poarta.

Rugby Field

Pe cele două muchii opuse ale site-ului - linia țintă. În centrul lor - două rafturi la o distanță de 5,65 m una de cealaltă, cu o bară orizontală la o înălțime de 3 m.
Jucătorii încearcă să aterizeze mingea în fața liniei din față la poarta adversarului sau să încerce. Pentru încercare este atribuită o lovitură pe țintă cu un picior, care în caz de lovit (care zboară peste bara transversală) aduce puncte. Este posibil să înscrieți o minge, dacă ați trimis un picior în mișcare în partea superioară a porții direct din joc.

Turneul celor cinci națiuni este o competiție majoră anuală de rugby, în care participă echipe din Anglia, Țara Galilor, Scoția, Irlanda și Franța.

În rugby este permis să dețină adversarul care deține mingea și să-l bată.

. și scrum După ce a încălcat regulile, mingea este pusă în joc între două linii de jucători care atacă ambele echipe.