Cât durează meciul de baschet?

Jocul de baschet se numără printre cele mai populare din lume, dar nu toată lumea poate spune cât durează un joc de baschet. Trimestrele, orele suplimentare, pauzele, timpul de expirare - durata lor ridică adesea întrebări.

Cum să numărați timpul în baschet

Baschetul este unul dintre acele sporturi care contează timpul net. Cronometrul arbitrului funcționează numai atunci când mingea este în joc. Dacă părăsește terenul sau există pauze de altă natură, timpul de potrivire este oprit. Numărătoarea inversă începe din nou după ce a intrat în joc.

Jocul în sine este împărțit în patru sferturi egale. Pot dura fie 10 sau 12 minute. În acest caz, segmente de 12 minute sunt practicate în prezent numai în Asociația Națională de Baschet (NBA), care există în America de Nord. În toate celelalte turnee, un sfert durează 10 minute.

Jocul începe cu o castă controversată, care se joacă în cercul central al curții. Între sferturi se efectuează pauze de câte 2 minute fiecare. În acest caz, al doilea și al treilea trimestru sunt separate printr-o pauză lungă - 15 minute.

Victoria în jocul de baschet este câștigată de echipa care a marcat mai multe puncte după terminarea jocului (40 sau 48 de minute, în funcție de reguli). În cazul în care contul este egal, i se atribuie o durată suplimentară (suplimentare de 5 minute). Echipele se joacă până când câștigătorul este determinat. Desenele nu pot fi, deci este nevoie de câte ore suplimentare sunt necesare (unul, doi, trei, etc.).

Toate cifrele menționate se referă la timpul curat al meciului. Dacă luați timpul obișnuit, atunci pentru un joc de baschet, de regulă, durează 1-2 ore astronomice (cu pauze în joc, întreruperi, ore suplimentare).

Reguli speciale

Fiecare echipă pentru un atac are 24 de secunde (în NBA - 32). Timpul se calculează din momentul în care mingea lovește mâinile jucătorului, iar înainte de expirarea sa echipa trebuie să scape de "coajă" de baschet. În caz contrar, arbitrul va întrerupe atacul cu fluierul și va transfera mingea în altă echipă. De regulă, posesia se termină cu o aruncare pe inelul rivalului.

În plus, pentru primele 8 secunde de posedare, mingea trebuie transferată de la jumătatea terenului la altcineva. Și când aruncă sau în timpul executării aruncării libere, mingea trebuie să părăsească mâinile jucătorului de baschet timp de 5 secunde. Există, de asemenea, o regulă de 3 secunde: aceasta este limita de timp pentru ca jucătorul să rămână sub inelul adversarului.