8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde
Recent, la training-uri și ateliere mele se aud din ce în ce întrebarea: „Cum să învețe cuvântul?“. Și nu e doar pentru că, în experiența mea, tabelele fără sfârșit, liste de cuvinte noi și de școală șomeri „Glosar“ și oamenii se tem cel mai mult. Și să cred că toate acestea vor avea mai multe și amintiți-vă, mulți nu se mai face toată dorința de a învăța o limbă străină. Se toarnă ulei pe foc de producători carduri magice (à la „1000 cele mai populare cuvinte în limba engleză“), aplicații și programe mobile care promit să te învețe (atenție!) „Dreapta“, „frumos“ și „ca un purtător de“ vorbind în limba engleză. Întotdeauna m-am uitat spre produse similare ușor surprins ca nu le-a folosit și să învețe încă 5 limbi, timp de 5 ani. Pentru a afla cum să vorbească o nouă limbă, fără cartela și a obține un rezultat mare, nu pot vorbi în articolul de azi ...







Se pare că cardurile ar trebui să fie un instrument excelent pentru învățarea limbilor:

  • Pe ele și cuvintele pot fi scrise
  • și traduce peeping
  • a defini sensul cuvântului cu o imagine vizuală
  • și chiar repetați-l periodic ...

Și totuși, această abordare nu sa încadrat niciodată în sistemul meu de învățare a limbilor străine ...

Întotdeauna am știut foarte bine că cărțile au un efect minim asupra dezvoltării abilităților de vorbire și ajută doar puțin să învețe câteva cuvinte.

Mai jos am 5 motive pentru care eu personal nu le folosesc ...

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

5 motive pentru care nu învăț limbi pe carduri

1. Cardurile de hârtie sunt incomode să poarte cu ele însele

Când îmi spun că învățarea limbilor prin cărți este minunată, primul meu gând sună cam așa: "Și să le purtați serios în pungă tot timpul?" Și știi ce - o purtăm. Pentru că sunt de acord cu suferința, spun ei, am o povară exorbitantă de o limbă străină, am învățat deja, sunt într-o tendință ... Bine, bine, poți să-ți ții cărțile cu tine, dar cum îi folosești? Imaginați-vă cum veți obține totul în metrou sau într-un tren / avion? În ceea ce mă privește, există mai multe șanse de a pierde aceste cărți magice decât de a învăța ceva ...

În plus, dacă ați folosit cărți, știți că cuvintele străine pe ele sunt de obicei scrise pe o parte și traducerea pe cealaltă. Imaginați-vă cât de ușor este să țineți o stivă întreagă de 1000 de cărți într-o mână, cealaltă să trageți + rândul său, pentru a vedea traducerea. Exerciții de memorare extrem de ciudate. Așa e. Dar cu siguranță nu studiul limbajului.

2. Carduri cu un singur cuvânt - o pierdere de timp

Dacă vi se pare că limba este alcătuită din cuvinte separate, ceea ce înseamnă să învățați chiar aceste cuvinte - cel mai bun mod de a învăța, mă grăbesc să vă dezamăgesc. Adevărul este că întotdeauna vorbim și gândim cu blocuri de cuvinte - fraze și expresii. Chiar dacă învățați cuvântul englezesc "apple" de pe card, vă va ajuta în viață, când doriți să spuneți:

  • Vreau să cumpăr un măr
  • Vreau să mănânc un măr
  • Am fugit din mere?

Întotdeauna spun că noile cuvinte trebuie învățate în context. De exemplu, vă spun cuvântul rusesc "verdele". Asta ți-ai prezentat? Cineva sa gândit la marar și pătrunjel, la cineva - la o salată mare, și cineva a introdus un sac cu dolari. Vedeți, aveți o asociație de viață proprie, care are un sens real. Și nu a luat-o de la carduri, ci din experiența reală a vieții tale

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

3. Nici o imagine, nici un sunet

Cuvintele străine sunt cele mai bine amintite prin simțuri. Cu cât participăm mai mult și cu atât mai activ și mai emoțional conducem în timpul antrenamentului, cu atât mai bine ne amintim.

În cazul cardurilor, nu vă pot imagina cum vă vor ajuta să "auziți" și să "vedeți" cuvântul, cu atât mai puțin îl gustați. Da, repetați-o de mai multe ori, încercați să memorați, dar vă asigur că - are foarte puțin de-a face cu modul în care sunt memorate cuvintele străine.







4. Pentru a face / ridica cărți, aveți nevoie de timp

Pentru a crea cărțile în sine, a scrie cuvintele și semnificațiile lor, veți lua mai mult de o oră de timp. Imaginați-vă că ați decis să faceți cel puțin 500 de astfel de instrumente de instruire. Dacă ați încercat vreodată să faceți acest lucru împreună cu copiii dvs., știți că o zi sau două pot avea o sarcină similară. În ceea ce mă privește - o pierdere de timp, mai ales pentru o persoană cu scopuri. cine știe unde merge. Da, veți spune că puteți cumpăra cartele gata făcute. Poți. Dar deja am scris despre eficacitatea lor în paragrafele anterioare.

Probabil, acesta este principalul motiv pentru care nu învăț limbi cu carduri. Ele nu oferă niciun context sau informații utile care ar putea fi aplicate în viață. Nu există povestiri, imagini, asociații care fac procesul de învățare a unui limbaj interesant și interesant. Și dacă da, chiar dacă aveți o dorință puternică, veți renunța cel mai probabil și continuați să căutați modalități eficiente de a cuceri limba. Și nu vor muri în sfera cardurilor și al altor "mnemonice pentru copii" ...

Cum îmi amintesc cuvinte noi: 8 principii

1. Utilizați un context live

Mai întâi, acceptați faptul că cele mai bune cuvinte noi sunt amintite din contextul REAL, mai degrabă decât dicționare, cărți și ajutoare gramaticale. Învățați-i pe cântece. vizionați filme și emisiuni TV, spectacole TED pe Youtube și veți fi fericiți

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

2. Scrie fraza, nu cuvinte individuale

De asemenea, din considerente legate de context și de faptul că acestea sunt amintite mai bine. Imaginați-vă dacă studiați limba rusă ca o cunoaștere a cuvântului "cancer". pe care ați scris-o și tradus cu atenție, vă va ajuta să înțelegeți fraza "atunci când cancerul de pe munte va călca".

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

3. Scrieți cuvintele și expresiile pe care doriți să le vorbiți singuri

Dacă, în principiu, nu mă interesează rezistoarele și transformatoarele, de ce trebuie să vorbesc despre frică în franceză?

Acesta este un serviciu cloud cool care stochează toate notele, gândurile și planurile mele. El este perfect capabil să-și "amintească" cuvintele străine. De exemplu, învățați limba engleză. Creați un notebook separat numit "Engleză", iar în note separate scrieți cuvinte noi, fără a uita să specificați sursa lor.

Deci, de formare pe care am realizat recent pentru ucrainene IT-companii Uptech, una dintre sarcinile a fost de a vedea un episod din seria „Silicon Valley“ și să scrie de ea fraze și expresii necunoscute. Îmi arăt:

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

Vă recomandăm mai ales ultimul serviciu. Un lucru puternic dacă trebuie să înțelegeți semnificația întregii expresii și nu doar cuvintele individuale (de multe ori Google nu o cunoaște).

6. Folosiți metoda asociațiilor

Asociațiile ajuta foarte mult să-și amintească cuvintele individuale. Doar nu te duce departe! Pe o bucată de asociații inventate, întreaga limbă nu este ușor de învățat. Dar pe real - este cel mai mult!

Despre ceea ce reprezintă această metodă, am spus în detaliu aici:

7. Asociați cuvinte noi cu persoana care le-a spus

Ei bine, sau cu cuvinte din altă limbă pe care deja o cunoașteți:

8. Folosiți învățatul în practică!

Poate că acesta este cel mai important element al sistemului meu. Nu e de mirare că spun în limba engleză:

Dacă nu o folosiți, o veți pierde
("Dacă nu o folosiți, o veți pierde")

Pentru a scrie la Evernote sau la orice alt program (cum ar fi Anki) trebuie să te uiți periodic! În plus, vă sfătuiesc să introduceți instantaneu cuvinte noi în discursul dvs. și să le folosiți:

  • în corespondența cu un străin
  • în conversație cu transportatorul pe skype
  • la lecția cu profesorul
  • atunci când comunicați cu un tutore
  • când scrieți postări pe Facebook

Cum vă place - dar trebuie să utilizați cel puțin un cuvânt. În caz contrar, veți elabora așa-numitul vocabular pasiv

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

Punct important: când ați scris deja un cuvânt sau o expresie nouă, încercați să o observați în alte surse - interviuri, discursuri media, serii, corespondență. Deci, veți tasta un număr critic de repetări, care foarte curând vă va permite să o vorbiți. Într-o limbă străină adevărată

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

Înainte de a cuceri vârfurile lingvistice!

În acest fel merită să treacă!

Nu uitați să vă rezervați locul și să ridicați raportul PDF gratuit

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

8 moduri de a învăța cuvinte în limba engleză fără dinți și carduri care vă vor surprinde

P.S. Dacă doriți să învățați cu ușurință cuvintele și expresiile în limba engleză de care aveți nevoie, voi fi bucuros să lucrez cu dvs. pe Skype la rezultat (aflați dacă există locuri).

P.P.S. Dacă sunteți gata să vă dezasamblați situația într-o limbă străină sau să rezolvați orice altă problemă, acest lucru se poate face la consultarea mea personală.

Cu încredere în succesul dvs.,
Ivan Bobrov







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: