7 Setări Opera pentru economisirea timpului, note ale producătorului web

1. Configurarea clientului torrent.

Probabil, de câțiva ani am fost paralizat de problema descărcării torrentelor. Opera și-a oferit agresiv clientul torrent pentru descărcare și am nevoie de descărcarea lui nuTorrent. A fost necesar să salvați fișierul torrent pe disc și apoi să îl adăugați de la client. Acțiuni extra și absolut lipsite de sens în această versiune o grămadă întregă.






La un moment dat m-am saturat de ea foarte mult și am decis să înființeze Opera pentru a sari torentele cu un singur click. Era ușor de făcut. Pentru a face acest lucru, trebuie doar să mergeți la meniul „Tools“ - „Settings“ - „Advanced“ - „Descărcări“, debifați „Ascundeți tipurile oferite de Opera“ și pentru a găsi un torent de extensie.

Apoi trebuie să faceți clic pe "Modificare", "Deschidere în programul implicit" și asta este!

Acum când dau click pe link-ul cu fișierul torrent, deschid automat clientul torrent dorit.

De multe ori trebuie să traduc mici texte de la engleză la rusă și invers. După ce am testat o mulțime de opțiuni, am ajuns la concluzia că este mai convenabil și mai convenabil să folosiți widgetul pentru Opera.

Acum, pentru a traduce rapid un cuvânt sau o pagină web, am rulat Google Translator din panoul widget. Apropo, în opțiuni există o interfață rusă, deși acolo și așa totul este extrem de simplu și de înțeles.

Am început să o folosesc acum o jumătate de an, dar imediat a devenit clar cât de convenabil a fost.

4. Completați formularele cu date personale

Dar există o altă funcție, la prima vedere, ne-evidentă, dar foarte utilă a panoului Express. Faptul este că fiecare captura de ecran poate seta un interval de actualizare prin care Opera va accesa site-ul și va crea o nouă captură de ecran. Și ce folosești, întrebi? Și faptul că astfel puteți monitoriza disponibilitatea resurselor lor (sau nu a lor). De exemplu, am adăugat în panoul de toate proiectele și dacă unele dintre ele nu sunt disponibile (motivele pot fi diferite de domeniul neprelungirea la problemele cu găzduirea sau atacuri DDoS), apoi în loc de o captură de ecran afișează un dreptunghi de culoare albă și este un semnal pentru pentru a începe să dau seama ce este problema. Aici se realizează o astfel de monitorizare operațională.







6. Verificarea ortografiei

Configurati toate elementar - click dreapta pe caseta de text, vibiraem „Dicționare“ - „Add / elimina dicționare ...“, a pus o căpușă în dicționare relevante, vocabularul este descărcat automat de pe Internet, selectați dicționarul implicit și să se bucure de viață.

Probabil, pentru toate aceste setări îmi place Opera și nu-l comercializez pentru un rascazian nedobrauzer.

În FireFox, subliniez secțiunea de text de care am nevoie și îndreptățesc-o cu cursorul. Google traduce traducerea paragrafului selectat într-o sugestie de instrument. Mai puțin de o secundă este necesară. și deschideți panoul widget, rulați Traducătorul. Spune-mi din nou că există un cuvânt de copiat sau text. (acest lucru face GoogleToolbar, există addons)

verificarea ortografică - aceeași bara de instrumente de la Google. imediat în câmpul de introducere evidențiază erorile. această caracteristică a existat de mult și schimbarea dicționarelor în meniul contextual al paginii. totul se face în zbor.

completarea parolelor, date personale ... cât timp ați fost pe Internet? ))), în opinia mea, chiar exploratorii știau cum.

și cum te uiți la codul obiectului de care ai nevoie? a văzut cum face FireBug, addon în FireFox'e? este acolo în Opera? Aveți posibilitatea să modificați fontul paginii în browser local sau să îl dezactivați. Doriți să schimbați stilul? Cum ajută Opera să lucreze într-un studio de web? Brauzit repede? în opinia mea acest lucru nu a fost de mult timp suficient.

Viteza browserului este secundară, dacă funcționalitatea este la altitudine. și întârzierea de a deschide paginile în 1-2 secunde - te întârzie cu adevărat? =))

un aspect real, un programator și chiar un designer este așezat pe FireFox. acest lucru este a priori.

Am scris în primul paragraf că întrebarea este religioasă, deci nu este discutată.
Coderul, în special cel prezent, trebuie să aibă cel puțin 5 browsere instalate. Dar este pentru muncă, nu pentru navigare. Și are nevoie și de focuri de artificii pentru muncă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: