7 P public vorbind în carte - un minut de atenție

7 P public vorbind în carte - un minut de atenție

Discursurile publice sunt încă relevante

Discursurile în public sunt solicitate până acum și nu vorbim despre un discurs în fața unui microfon, acum toate spectacolele publice sunt disponibile online.







Vorbirea publică va fi relevantă atât timp cât există televiziune și Internet

Dvs. vă veți putea da multe exemple atunci când abilitățile oratoriei sunt relevante și în cerere, dar pentru moment citiți exemplele mele de vorbire publică.

Exemple de apariții publice în zilele noastre:

Prezentări în scopul vânzărilor. În rolul unui vorbitor, un vânzător care își prezintă produsul sau serviciul.

Predarea webinarii. Un exemplu de public vorbind online, atunci când webinar este de formare sau de vânzare.

Afișați prezentarea. Spectacole ale oamenilor obișnuiți la emisiuni TV și în programe de televiziune, cum ar fi "Minute of Glory".

Performanțe stendap. Competențele de vorbire publică sunt pur și simplu necesare.

Showmanship. Când acționați ca nunta, aniversarea sau programul "Voice".

Opțiunea ta. Dă-ți exemplul atunci când abilitățile de vorbire publică vor veni la timp.

Discursuri la întâlniri. Aici abilitățile de abilitate oratorică vor fi utile pentru orice manager. Abilitatea de a împinge vorbirea este o modalitate de a controla și de a influența subordonații.

Când vorbim despre oratoriu și arta de prezentare, vine imediat despre regulile de vorbire publică, despre care veți afla dacă citiți întregul articol.

7 P a regulilor de vorbire publică

Eu oferim 7 din regulile de vorbitul în public, așa-numitul P 7, care trebuie să fie luate în considerare, în scopul de a capta și ține atenția ascultătorilor dumneavoastră o prezentare publică.

7 P public vorbind în carte - un minut de atenție

Discursurile publice trebuie să respecte regulile din 7 P pentru a avea succes

Fiecare "P" al regulilor de vorbire publică din șapte este un pas către publicul tău.

1. Primul P - Scop. Care este obiectivul dvs.? Ce rezultat va fi un succes?
"Scopul participării mele la conferință este de a planifica și de a realiza o performanță unică care să atragă publicul și va fi foarte util pentru ei și, prin urmare, va lăsa o impresie mare asupra lor", a răspuns clientul.

2. Al doilea este factorul de decizie. Cui te referi? Cine ar fi clientul ideal pentru tine? Dă-i un nume, descrie-l ca persoană vie.






"În acest caz, decidentul pentru mine este managerul experimentat al clinicii, să-l numim Jin, care gestionează bugetele a zece centre medicale. Este destul de obosit călătorind prin conferințe și crede că deja știe totul și oriunde a fost.

3. A treia problemă P. Care sunt provocările și provocările pentru clientul dvs. potențial?
"Six Sigma consideră că defectele minore distrug calitatea muncii, productivitatea și rentabilitatea organizațiilor din sectorul sănătății. Jean se confruntă cu acest lucru în cadrul operei sale - și chiar și la această conferință particulară găsește multe prezentări abstracte, plictisitoare sau prea mestecate.

4. P - Condiții preliminare. Aici avem nevoie de întrebări începând cu "de ce" și "ce dacă": de ce ar trebui să fie totul așa? Și dacă ar exista o altă cale mai bună?
"Dacă aș putea să-i conving pe Gene și pe alți lideri clinici să participe la discursul meu, făcându-i numele intrigant? că, dacă nu am obosit să aud faptele sale cunoscute, am vorbit despre date noi și semnificative, am adăugat umorul și am sugerat pași specifici pe care ar putea să le ia în clinica sa pentru a spori satisfacția și loialitatea clienților, precum și profitul net? “.

5. Al cincilea produs / abordare. În această etapă sesiunea de brainstorming va aduce fructe și va deschide noi căi pentru dvs. Întrebările de la al patrulea paragraf va ajuta la rândul său, gândirea obișnuită și să aducă la viață un produs revoluționar (sau o abordare), care va fi mai eficient, atractiv, util și profitabil.
I-am întrebat pe client: - Ce faci în timpul liber? Ai un hobby?
El sa mâniat amar: "Sunt mereu pe drum, unde găsesc timp pentru un hobby."
- Și când ești acasă, poți să mergi cu soția ta la cinema, să te grăbești în grădină, să te uiți la televizor?
- Uneori vedem seria "lege și ordine".
- Mare! Aici aveți un titlu interesant ... "Dragon și Ordin".
- Noutatea. A râs. - Perfect.
Ne-am planificat performanțele pe modelul scenariului seriei de televiziune. El a identificat trei "dragoni" care furau veniturile din clinici și a explicat cum să utilizeze sistemele Six Sigma pentru a aduce ordinea în haos, pentru a îmbunătăți productivitatea angajaților, satisfacția pacienților, loialitatea și profitul.

6. A șasea perspectivă P. Pentru ca oamenii să creadă în tine și în planul tău, controlează perspectivele lor credibile.
"Planul nostru garantează ceva inovativ, interactiv, spre deosebire de prelegerile obișnuite la conferințele medicale - în timp ce conține recomandări care măresc profiturile și promite un câștig financiar adevărat".

7. Al șaptelea P - Prikol. Dă-ți noului produs un nume interesant care îl separă imediat de un număr similar.
"Sunt sigur că titlul" Dragon and Order "va forța oamenii să vină la discursul meu în ultima zi a conferinței și să o prefere altora". Avea dreptate. Prelegerea sa a adunat toată sala oamenilor, a obținut cele mai înalte note și a determinat mulți participanți la conferință să se adreseze vorbitorului după discurs (deși nu a solicitat acest lucru în mod specific) și să ia o carte de vizită pentru a se întâlni mai târziu.

Verificați-vă noua declarație publică cu privire la aceste reguli 7 P de discurs oratoric bun - trece testul pentru șapte PE?

Cartea "Minute of attention" - o modalitate de a crea intrigi în timpul unui discurs

Vă prezint cea mai bună carte despre tehnica de vorbire publică, care vă va învăța să intrigi publicul și să atrageți atenția asupra prezentării.

7 P public vorbind în carte - un minut de atenție

Acoperă cartea "Minute of attention" - Sam Horn știe cum să intrigi!

3 primii pași ai unei apariții publice de succes din cartea "Un minut de atenție"

Pasul unu. Începeți discursul cu trei întrebări foarte importante: "Știi ...?".

Pasul trei. Utilizați în declarația dvs. publică fraza de tranziție "Nu vă imaginați: am creat un astfel de produs. Mai mult ... ".

Sunt sigur că te-am intrigat și ai vrut să devii maestru al vorbirii publice, citind cartea "Minute of attention".

Citiți cele mai bune materiale ale unui psiholog de fericire pe această temă!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: