7 moduri de a reflecta negativ, rusbase

Știi acești oameni. Cu siguranță că lucrați cu ei, trăiți sau petreceți timp. Se plâng, rup, critică și dau vina pe toată lumea. Se pare că acești oameni privesc întotdeauna lumea prea cinic. Sunt încă plictisiți cu tine?







Din păcate, aceasta este o parte a vieții noastre de zi cu zi, cu care trebuie să învățăm să facem față. Iată șapte moduri care vă vor ajuta să comunicați în mod normal cu oamenii negativi și să nu pierdeți controlul de sine.

Atunci când interlocutorul începe să arate negativ, plătește tributul durerii sale, apoi trece la un alt subiect. Spuneți cu toată inima: "Oh, îmi pare atât de rău să aud asta", apoi oferiți ceva pozitiv: "Să mergem să luăm o ceașcă de cafea și să discutăm despre proiect. Sunt interesat să vă aud ideile despre asta. "

2. Lăudați

Nu încurajați comportamentul negativ, dar lăudați o persoană pentru cât de inteligent a făcut față unei situații particulare. Spune ceva de genul "Wow! Și de îndată ce ați reușit să faceți față situației înainte de a scăpa de sub control! ". Această abordare poate transforma conversația într-un canal mai pozitiv.

3. Exprimați-vă condoleanțele

Poate că ați trebuit să experimentați și așa ceva, la care interlocutorul se plânge. Distribuiți un caz din viața dvs., concentrându-vă asupra unui rezultat pozitiv. "Îmi imaginez cum este să rupă mașina de dimineață. Cu mine, același lucru sa întâmplat luna trecută, dar mi-am găsit maestrul ideal. Vrei să-i dai numărul?







4. Repetați cele de mai sus

Metoda cea mai dovedită este de a reflecta tot ceea ce spune interlocutorul. Poate că nu-și dă seama ce spune el într-un mod negativ. În acest caz, puteți spune următoarele: "Se pare că sunteți foarte bolnav de a fi invitați să vorbiți la diferite întâlniri. Sau așa cred? ". Poate că interlocutorul va spune ceva de genul: "Nu, nu am vrut să spun". Apoi, cereți-i să explice exact ce voia să spună.

5. Oferiți-vă ajutorul

Este posibil ca plângerile să fie un strigăt serios de ajutor. Mulți oameni consideră că este dificil să ceară ajutor, deoarece le este frică să pară slabi și inutili. Nevoia de sprijin, se toarnă în negativ. Dacă doriți și sunteți gata să o susțineți, oferiți-o. Poate că așa vor ei de la tine.

6. Schimbați subiectul

Acceptați ceea ce ați auzit și treceți la un subiect mai pozitiv. Spuneți ceva de genul acesta: "Îmi pare rău că te-ai certat cu Philip. Sper că vă puteți rezolva diferențele. Și cum vei petrece weekend-ul cu familia ta? ". Apoi mergeți imediat la următorul subiect.

7. Nu renunța la

Dacă sunteți obosit să ascultați problemele cuiva, marcați limitele și nu vă implicați în drama altcuiva. Fiți diplomatici, respectați un ton neutru (fără furie, frustrare și reacții violente). Spuneți interlocutorului: "Este așa de interesant?" Sau "Este într-adevăr așa?". Nu petreceți prea mult timp pentru a asculta plângerile cuiva despre viața care nu sa dezvoltat. Pacea ta de spirit și productivitatea sunt mult mai scumpe. Setați limita de timp și respectați-o. Dacă sunteți la serviciu, spuneți "îmi pare rău să aud asta". Este timpul să mă întorc să lucrez la proiectul meu. "

Dacă interlocutorul continuă să plângă, fi gata să se comporte mai persistent. Ridicați-vă, creați mai mult spațiu între dvs. și începeți asamblarea. Spune: "Nu mă împotrivesc, dar munca nu așteaptă."

O atitudine pozitivă constantă vă va ajuta să nu vă împotmolit în deznădăjduirea altcuiva. Nu încurajați comportamentul negativ, este mai bine să căutați modalități de a depăși această perspectivă depresivă asupra vieții și veți vedea că sentimentele din conversație au rămas cele mai plăcute.







Trimiteți-le prietenilor: