7 Lucruri pe care nu le știi despre peretele plâns

7 Lucruri pe care nu le știi despre peretele plâns

N teplno am depășit 37 mii de mile în pelerinajul de rugăciune din întreaga lume. M-am întâlnit cu Papa, am comunicat cu călugării, am dansat cu rabinii, am călătorit în jurul cărbunilor și mi-am reînnoit viața de rugăciune. Am cercetat tradițiile de rugăciune într-o familie de credincioși iudeo-creștini, inclusiv niște unchi ciudați și veri nebun, cum ar fi biserica nord-coreeană și biserica baptistă Westborough. Și unul dintre primele locuri pe care le-am vizitat în pelerinajul meu a fost Ierusalimul, locul unde Isus și-a petrecut ultimele zile pe pământ.







Unul dintre cele mai faimoase puncte de pelerinaj din Ierusalim este Zidul Occidental - o suprafață uriașă de piatră, aproape de care aproape nu se oprește rugăciunea. O vizită la Ierusalim nu va fi finalizată fără a vizita acest zid, dar există multe mituri și concepții greșite despre acest loc sacru. Vom analiza șapte dintre ele:

1. "Zidul zorilor" nu este un nume real.

"The Wailing Wall" este doar o poreclă care descrie sunetele pe care le auzi când te apropii. Nu vă faceți griji, ci doar sunetul rugăciunii. Numele real al acestui loc este Zidul de Vest.







2. Acesta nu este un zid în sensul în care ați crezut.

Mulți oameni cred că Zidul de Vest este o parte a unui fort sau a unei cetăți. În realitate, acestea sunt doar rămășițele unui zid sub Muntele Templului.

3. Zidul este mult mai mare decât ceea ce vedeți astăzi.

Credeți sau nu, această bucată mare de perete la care ne putem apropia este o optime din peretele original. Zidul avea o lungime de aproximativ 540 de metri. Întregul zid a fost foarte masiv!

4. Nu a fost construit de evrei.

Acest zid special - zidul de susținere al celui de-al doilea templu - a fost construit de Irod cel Mare în 19 î.Hr. Herod a fost un om extrem de crud, ucigând rabini și membri ai familiei sale și el a fost, de asemenea, un constructor extrem de productiv și pasionat.

Se spune că mai mult de o mie de muncitori au fost implicați în construirea Zidului de Vest. Din păcate, zidul a fost distrus câteva decenii mai târziu. Și acum evreii se roagă pentru restaurarea celui de-al Treilea Templu.

5. Această piesă imobiliară este o dezbatere aprinsă.

Care sunt șansele la întâmplare ca 540 de metri de pământ de pe planeta Pământ să fie câmpul de luptă real, unde trei religii mondiale se luptă, literalmente, pentru fiecare piatră?

6. Nu se amestecă.

Vestea bună? Când se celebrează bar-mitzvah sau bat-mitzvah, se permite să se adune de-a lungul peretelui, să stea pe scaune și să observe ce se întâmplă pe cealaltă parte.

7. Acest loc de rugăciune nu este numai pentru evrei.

De asemenea, mi-am pus rugăciunea, scrisă pe o bucată mică de hârtie, în Zidul de Vest. Am scris una dintre cele mai puternice rugăciuni, constând dintr-un singur cuvânt: Shalom. În limba engleză nu există o traducere adecvată (în limbile rusă și în alte limbi, de asemenea - prim.per.). Dar sensul acestui cuvânt poate fi exprimat ca pace, completitudine, exhaustivitate, integritate, unitate.

Shalom este foarte necesar în Orientul Mijlociu.

Shalom are nevoie de Ierusalim.

Shalom are nevoie de mine personal.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: