30 Un pic de teorie

Bine ai venit! Astăzi am decis să împărtășesc cu dvs. micile mele calcule, pe care le-am efectuat pentru fabricarea distanțierelor speciale sub spigotul din spate. Voi scrie despre distanțiere mai târziu, când vor fi produse, dar pentru moment există un pic de teorie.






Pentru majoritatea, nu voi "deschide America", dar cred că acest record ar fi trebuit să fie creat.
Atunci când clearance-ul la sol trece de partea negativă pe vehiculele cu suspensie dependentă, semi-dependentă și, în unele cazuri, independentă, puntea spate a roților se deplasează spre cabină. Cu cât ne "subestimează" mai puternic mașina, cu atât mai puternice se mișcă roțile din centrul arcului. Și încep să se străduiască să șterge corpul, să omoare cauciucul, să stingă exteriorul și să obțină "terciul".

Vederea nu este cea mai bună. Poate masina este pe pneumatice, iar aceasta este poziția sa inferioară, în sania totul este OK. Dar pentru un exemplu va coborî.


Eliminați acest dezavantaj pot fi picăturile (picăturile), care schimbă puntea spate în sus, lăsând grinzile în poziție de fabrică:







Sau deplasând strângerea fasciculului spate pe corp:


Cred că picăturile reprezintă o soluție excelentă pentru această problemă, dacă, pe lângă reducerea clearance-ului, se preconizează schimbarea colapsului roților din spate. Este suficient să determinați parametrii și să ordonați căderea dorită sau să cumpărați gata.
Odată cu deplasarea fasciculelor fasciculului din spate, totul nu este atât de simplu. Datorită faptului că, în funcție de subestimare, schimbăm distanța până la care axa roții se apropie de cabină. Înainte ca o persoană să aleagă: "Cât de mult să mișcați raza din spate?". Înainte de o astfel de alegere am stat de asemenea, beneficiul a venit la ajutorul de korobeinickov. și pentru mine am decis cu ce prejudecăți să-i ordonă slujba.
După un lung preambul, ne-am apropiat de partea principală a postului - despre care scriu totul.
După obținerea desenelor VAZ 2110 și desene detaliate ale unităților individuale. Am început să-mi rezolv sarcina de a fabrica distanțiere nestandardizate. A fost creat un model 3D primitiv al "zecilor" fasciculului din spate, cu parametri geometrici identici cu cei din fabrică. Și, cu ajutorul unor manipulări simple în Compass 3D, am măsurat cât de mult este deplasat fasciculul, în funcție de subevaluare, cu un pas de 5 mm. Rezultatul a fost următorul tabel al raportului dintre deplasarea fasciculului în raport cu schimbarea clearance-ului pentru VAZ 2110, 2170 (priora):

De ce la 80 mm un astfel de eșec în program, nu m-am înțeles, rechecked de mai multe ori, dar nu am găsit erori

Parametrii de bază ai tabelului

Pret de emisiune: 0 ₽ Kilometraj: 480 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: