20 Citat de Marele Bruce este că bate exact în țintă

20 Citat de Marele Bruce este că bate exact în țintă

El a devenit faimos în întreaga lume ca un bărbat care a reînviat interesul pentru artele marțiale tradiționale din China. Bruce Lee și-a dedicat viața disciplinei, căutării perfecțiunii și adevărului.







Bruce Lee și-a dezvoltat metoda de arte marțiale, numită Jeet Kun-Do, sau "Calea pumnului principal". Filmele, interviurile și carisma personale în special au făcut mult pentru a răspândi moda la artele marțiale din lumea occidentală.

Vrem să vă aducem la cunoștință cele 20 de cele mai apreciate citate ale lui Bruce Lee:

1. La dracu cu circumstanțele. Eu creez oportunități.

2. Scopul nu trebuie să fie realizat. Uneori este doar o direcție pentru a merge mai departe.

3. Un luptător bun nu este unul tensionat, ci unul gata. El nu crede și nu visa, este gata pentru orice se poate întâmpla.







4. Trebuie să fiți pregătiți, în loc să faceți pregătire. Trebuie să fii liber. În loc de complexitatea formei, trebuie să existe simplitate de exprimare.

5. Un înțelept poate lua mai mult de la o întrebare stupidă decât un nebun poate lua de la un răspuns înțelept.

6. La ce te gândești și devii.

7. Învăț să înțeleg, în loc să judec. Nu pot să urmăresc orbește mulțimea și să mă apropii de ei.

8. Daca iubesti viata, nu pierde timp - timpul in care este facuta viata.

9. În luptă spontaneitatea întotdeauna câștigă. Zubrezka pierde întotdeauna.

10. Greșelile pot fi întotdeauna iertate, dacă există doar curajul de a le recunoaște.

11. Dacă vă spun că sunt un tip minunat, veți crede că mă laud. Dacă vă spun că nu merit nimic, veți ști că mint.

12. Dacă nu vrei să te poticni mâine, spune adevărul astăzi.

13. Mutați ca apa. Congelați ca o oglindă. Răspunde-mi ca un ecou.

14. Nimic nu există, cu excepția aici și acum!

15. Miezul nu poate fi rupt.

16. Înfrângerea nu este înfrântă, dacă nu o recunoașteți ca atare în mintea voastră.

17. Indiferent de ceea ce dai, e important ca tine.

18. Fericit nu este cel care are tot ce este mai bun, dar cel care extrage tot ce este mai bun din ceea ce are.

19. Adunați toți marii învățători împreună într-o singură cameră și ei vor fi de acord cu toți unul altuia. Adunați-vă ucenicii împreună și ei se vor lupta între ei în toate privințele.

20. Cheia nemuririi este în primul rând să trăim o viață demnă de memorie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: