16 Animalele menționate în Coran

16 animale menționate în Coran

16 Animalele menționate în Coran

În Coran există sura numită nume de animale

În Sfântul Coran despre animalele menționate în diferite contexte: în unele versete, Atotputernicul ne amintește de minunile și splendoarea operelor sale, în altele - pe mila lui și o mare generozitate, cum le-a onorat om și supus animalul la el, că el le-a folosit în beneficiați de sine. atenție personală acordată animalelor în Islam, a declarat că în Coran acolo versetului, numit numele unor animale, cum ar fi „The Cow“ (Al-Baqara), „bovine“ (Al-An'am), „Spider“ (al-'Ankabut), "Elephant" (al-Fil), "albine" (Albinele), "furnici" (An-Naml), "Racing cal" (al-'Adiyat).







Domnul vostru a inspirat albina: "Construiți locuințe în munți, în copaci și în clădiri ..." (Coran 16:68)

El a spus: "O Yusuf (Iosif)! Oh adevărat soț! Spune-ne despre cele șapte vaci grase pe care le mănâncă șapte săraci, precum și șapte urechi verzi și șapte uscate, așa că mă pot întoarce la oameni. Poate că vor înțelege "(12:46).

"Nu văd cum au fost făcute cămilele" (18:87).

"Nu ați văzut ce a făcut Domnul tău proprietarilor elefantului?" (105: 1)

"Cei care și-au luat protectori și ajutători pe lângă Allah sunt ca un păianjen care a îmbrăcat o casă. Cu adevărat, cea mai fragilă locuință este locuința unui păianjen. Dacă numai ei știau! "(29:41).







"Este încântat ca oamenii să iubească plăcerile oferite de femei, fii, cantarele de aur și argint acumulate, cai frumoși, bovine și câmpuri. Aceasta este plăcerea trecătoare a vieții lumești, dar Allah are cel mai bun loc de întoarcere "(3:14).

"Aruncă-ți personalul!" Când a văzut că se zbate ca un șarpe, sa grăbit să alerge și nu sa întors (sau sa întors). Allah spune: "O Musa (Moise)! Veniți și nu vă temeți, căci sunteți unul din cei care sunt în siguranță "(28:31).

"Nu au văzut deasupra lor păsările care se întind și își aruncau aripile? Nimeni nu le ține, cu excepția Celui Cel Mai Grațios. Adevărat, El vede toate lucrurile "(67:19).

"Ce este aceasta în mâna ta dreaptă, Moise (Moise)?" Musa (Moise) a spus: "Acesta este personalul meu. M-am aplecat pe ea și am tras frunzele pentru oile mele (sau mi-am îndepărtat oile). Îl găsesc un alt folos "(20: 17-18).

"Ați fi decis că erau treji, deși dormeau. Le-am întors pe partea dreaptă, apoi pe stânga. Câinele lor se afla în fața intrării, întinzându-și labele. Dacă te-ai uita la ei, te grăbeai să fugi și să fii îngrozit "(18:18).

"Allah a trimis un corb, care a început să-i spargă pământul pentru ai arăta cum să ascundă cadavrul fratelui său. El a spus: "Vai de mine! Nu mă pot purta ca un corb și ascunde cadavrul fratelui meu? "Și sa dovedit a fi unul dintre cei răi" (5:31).

"El a creat cai, catâri și măgari, ca să le poți călări și să le decorezi. El face și ceea ce nu știi "(16: 8).

"Când au ajuns în valea furnică, furnica a spus:" O furnici! Introduceți locuințele astfel încât Suleiman (Solomon) și războinicii săi să nu vă distrugă fără să simțiți acest lucru "(27:18).

"Opt perechi de persoane: două din numărul de oi și două din numărul de capre. Spune: "A interzis bărbați sau femele? Sau ce este în pântecele femelelor? Spune-mi, bazându-mă pe cunoaștere, dacă spui adevărul "(6: 143).

Ce-i cu ei? De ce se întoarce de la Edificație, ca niște măgari înfricoșați, alergând de la o săgeată (sau un leu)? (74: 49-51).

El a fost înghițit de un pește când era vrednic de vină. Dacă nu ar fi fost unul dintre Allahul cel proslăvit, cu siguranță va rămâne în pântecele ei până în ziua când va fi înviat "(37: 142-144).

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: