10 Celebrități care s-au sinucis

10 Celebrități care s-au sinucis

Ce face celebritățile să se sinucidă. Se pare că ei au faimă, bani, iubire a oamenilor, posibilitatea de exprimare în sine și de dezvoltare creativă. Din păcate, atingerea vârfului piramidei Maslow nu garantează fericirea umană, ci depresia. dezamăgirile și crizele existențiale sunt capabile să dăuneze unei persoane, cu atât mai mult a învățat plăcerile vieții. Să ne amintim povestile a zece sinucideri celebre.







1. Vincent van Gogh

Vincent Van Gogh. Autoportret. 1887

Astăzi, Vincent van Gogh este unul dintre cei mai recunoscuți din lume, picturile sale sunt estimate la milioane de dolari și păstrate în muzee de stat ca un activ mare. Cu toate acestea, nu a fost întotdeauna: pictor olandez pentru o lungă perioadă de timp nu a avut nici o recunoaștere între colegi, colecționari și vânzători, a condus stilul de viață destrăbălat, pasionat de absint și a fost suferă de o tulburare mintală misterioasă.

"Sorura va dura pentru totdeauna." - Vincent van Gogh

Astăzi, cercetătorii au prezentat mai multe variante despre ceea ce ar putea răni lui Van Gogh: epilepsia. encefalopatia, tulburarea de personalitate bipolară, depresia sau schizofrenia. Într-un fel sau altul, în vara lui 1890, artistul a părăsit spitalul de psihiatrie din Saint-Remy, a intrat în câmp în aer liber și apoi sa împușcat cu un glonț în inimă.

2. Vladimir Mayakovsky

Vladimir Mayakovski, 1930

După o ceartă cu amanta lui, Maiakovski a pus un glonț în piept, a lăsat o scrisoare de sinucidere: „Faptul că am fost pe moarte, nu dau vina pe nimeni, și vă rugăm să nu bârfă, omul mort acest lucru nu este foarte pasionat de“

3. Sigmund Freud

Sigmund Freud la locul de muncă, 1939

De ce tatăl psihanalizei, Sigmund Freud, se duce la sinucidere? Nu a ajutat marele experiență al unui psiholog, psihiatru și neurolog să facă față problemelor? Nu, pentru că de această dată cauza celebrității sinucidere nu era o boală psihică, ci una fizică.







4. Marina Tsvetayeva

Marina Tsvetaeva, 1928

Marea poetă era o persoană sensibilă. Toată viața ei era ca și cum ar fi fost învelită într-o aureolă a morții: încă din 16, Tsveetava a comis prima încercare de sinucidere. Poate că un fond istoric favorabil ar fi putut să mențină pacea și viața femeii mai mult timp, dar ea a trebuit să îndure prea mult - o revoluție, două războaie, tragedii personale, probleme în familie, sărăcie.

5. Ernest Hemingway

Ernest Hemingway, ultima fotografie, 1961

"Care era scopul meu de a-mi distruge creierul și de a-mi șterge memoria, care este capitala mea, și mă arunca în fața vieții?" - Ernest Hemingway

6. Marilyn Monroe

Ultima tragere la fotografie Marilyn Monroe, 1962

În favoarea sinuciderii spune Hollywood stele dependent de droguri, tranchilizante și abuzul de alcool, depresie severă, eșecul în viața sa personală și incapacitatea de a avea copii.

"De ce nu pot fi o femeie obișnuită? O femeie care poate avea o familie. Aș vrea să am doar un copil. Copilul meu. - Marilyn Monroe

Iubitorii povestirilor detectivului explică moartea actriței printr-o legătură nedorită cu familia Kennedy. Oricum, acest incident a influențat în mare măsură publicul: imitând idolul său, în acel an au rămas sute de americani într-un mod similar.

7. Kurt Cobain

"Sunt prea ciudat și supărat. În mine nu mai există pasiune, și de aceea este mai bine să ardă decât să se dizolve „- scris de Kurt în nota de sinucidere, împușcat dintr-un pistol, și pentru totdeauna a devenit membru al“ Club 27 „-“ clubul „de muzicieni celebri care au murit la vârsta de 27 de ani (Jimi Hendrix , Janice Joplin, Jim Morrison, mai târziu - Amy Winehouse).

8. Alexander McQueen

Pentru munca sa, Alexander McQueen a fost în mod repetat recunoscut ca fiind cel mai bun designer britanic de modă al anului. El a fost cunoscut și iubit în întreaga lume, dar acest lucru nu a putut salva designerul de tragedie.

9. Tony Scott

Zvonurile pe care cinematograful le-a fost bolnav în mod definitiv nu au fost confirmate: experții văduvei și medico-legale au negat aceste informații. Dar din moment ce în sângele regizorului s-au găsit urme de antidepresive și pastile de dormit, putem concluziona că suferea de o depresie severă, cu care nu putea face față.

10. Robin Williams

"Fiecare dintre noi ni se dă doar o mică scânteie de nebunie. Încearcă să nu o stingi. - Robin Williams

Sa dovedit că Robin Williams a fost recent diagnosticat cu boala Parkinson. care a însemnat sfârșitul carierei de film. De asemenea, actorul a fost suferă de tdepressii, a avut loc în legătură cu reabilitarea de alcool si dependenta de droguri, se confruntă cu dificultăți financiare. „Este foarte dificil să vorbească despre aceasta în timpul trecut, pentru că este încă prezentă în viața noi toți“, - spune un prieten al Williams, comediant Billy Crystal, după cum vom vedea încă o dată că ecranul bunăstarea nu reprezintă chiar o fracțiune din personalitatea reală a oamenilor celebri .







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: