50 Imaginea unghiului din romanul a

Imaginea protagonistului romanului A.S. Armele sunt ambigue și complexe atât în ​​soluția lor compozițională cât și în evoluția lor. Pentru a înțelege planul scriitorului, este necesar să urmăm dinamica dezvoltării imaginii.







Eugen Onegin este "eroul" timpului său, aristocratic de origine și educație, un individualist și egoist în aspectul său moral și psihologic. Din primele linii ale Pușkin ne introduce în viața eroului său, simțurile sale, viziune asupra lumii. Condiții pentru formarea eroului a fost tipic pentru începutul secolului al XIX-lea. Deci, orice tânăr dintr-o familie aristocratică a fost crescut. În copilărie a fost încredințat îngrijirii unui guvernator francez, "atunci domnul a schimbat-o" și "la învățat totul pentru glumă". Prin aderarea la „timpul de speranță și de tristețe blândă,“ Oneghin „îmbrăcat în ultima moda,“ Am avut destul de instv Dost, evaluate în lumina:

Este complet francez
Am putut să vorbesc și să scriu;
A fost ușor pentru o mazurka să danseze,
Și sa înclinat fără teamă;
De ce esti mai mult? Lumina a decis,
Că el este inteligent și foarte frumos.

Eroul era o persoană foarte educată pentru timpul și cercul său, deși cunoștințele sale erau suficiente pentru a recita la cazul convenabil al unor fraze latine sau a citat

deși nu fără păcat,
Din Aeneid există două versete.

Onegin era familiarizat cu poezia, deși

Nu putea să iamba de la coreeană,






Așa cum am luptat "pentru a distinge ...
Dar l-am citit pe Adam Smith.

Apoi a văzut clar,
Ca și în sat, plictiseala este aceeași.

În timp ce conducea viața exclusivă, a încercat, la început, să schimbe condițiile vieții iobășilor, înlocuind corvée cu "obrokom lung". Însă ocupația sa principală este plictiseala. În sat, Onegin se familiarizează cu Lensky, găsind interese comune cu un tânăr educat. Odată ce Lensky îl convingă pe Onegin să viziteze casa lui Larins, unde a avut loc cunoștința eroului cu Tatyana.

Dragostea lui Tatyana nu a făcut pe Onegin mai fericit. El face o mustrare foarte crudă, ofensând sentimentele unei eroine de încredere. Onegin a respins dragostea lui Tatyana, realizând incapacitatea inimii ei reci și egoiste de a răspunde iubirii fervente:

Nu a fost prima dată când sa arătat aici
Sufletele sunt nobilime directă.

O nouă etapă a evoluției spirituale a lui Onegin a fost un duel cu Lensky. Evgeni se face vinovat de moartea unui tânăr poet. Presupunând acest rezultat al evenimentelor, realizând insensibilitatea duelului, el încă nu a abandonat lupta, fiind frică de "opinia publică". Egoismul, dogma educației, moalele sociale împiedică Oneginul să manifeste un eroism adevărat, nu imaginar. Experientele și meditațiile, după moartea lui Lensky, care a dus la ungerea cu forța fără precedent, au determinat atitudinea sa mai serioasă față de viață. Eroul devine din ce în ce mai izolat, simte o consolare fără speranță.

Tatiana reîntâlnit deja blistatelen Noe doamnă căsătorită, Oneghin simțit în toane ei, ci un spirit înrudit, un om capabil să-l readucă la viață. Dar acum era rândul său să fie dezamăgit. Ca răspuns la cuvintele înflăcărate ale lui Evgheni Tat, Yana mărturisește:

Te iubesc (de ce ar trebui să disimulez?),
Dar eu sunt dat altui:

Îi voi fi credincios timp de un secol.

Imaginea lui Eugene Onegin este atât de complexă și de înțeles la un moment dat. El a devenit stramosul imagini ale așa-numitelor „oameni de prisos“ în literatura rusă. VG Belinsky numește Onegin "ego-ul suferinței trecutului", "egoist involuntar", adică un om de instincte bune, dar răsfățat de educația seculară și de condițiile unui mediu aristocratic.

Acest site a fost creat cu uCoz







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: