7 Moduri de a înțepa un copil să fie capricios - femeie

Să spunem un stop decisiv pentru scandalurile familiei!

Sincer, recunosc: dacă s-ar fi petrecut niște concursuri cu privire la dăunătorii, fiul meu ar fi fost cel puțin în topul zece. Incapacitatea de a se opri în dorințe, temperament excesiv, lacrimă - toate acestea sunt însoțite de instabilitate emoțională. Voi fi corect: noi, adulții, am contribuit, până la un anumit punct, și ne-am îngăduit copilul.







Cu clasicul "ce să fac?", M-am adresat atât psihologilor, cât și neurologilor. Ca rezultat, am avut o listă clară de sfaturi despre cum să se comporte. Sovieticii, desigur, pentru adulți. Ei ajută. Verificat!

1. Nu dăruiți provocărilor copiilor

2. Încercați să lăudați copilul cât de des posibil

Nu vă fie frică să lăudați. Doar ridica stima de sine. Dar lauda nu ar trebui să fie abstract, ci pentru ca el știa pentru ce. Copiii pot fi lăudat și realizările foarte mici: nu uitați să vă spălați pe mâini, el nasturii jacheta, etc. Copiii mai mari laudă deja din alte motive: .. „Ei bine făcut, care m-au ajutat la curățarea apartamentului“, „Vă mulțumesc turnat câine de apă“ "Ai învățat poezia? Inteligent. "

3. Diferențiați între "bun" și "rău"

Familia trebuie definită prin reguli clare: ceea ce este bun și rău. Pe această bază, trebuie dezvoltat un sistem clar de stimulente și pedepse. În același timp, primul trebuie aplicat imediat, fără întârziere pentru viitor. Acesta din urmă nu trebuie să umilească copilul. Este foarte important să fii consecvent, să pedepsești copilul pentru acțiuni specifice. Nu spuneți că este rău, ci să spuneți că a făcut o faptă rea. Și din nou: lucrarea bună realizată de potecă nu anulează pedeapsa, nici nu se pocăiește pe cale orală. În caz contrar, copilul va amâna ceea ce poate fi nahuliganit, și apoi va face ceva bun sau îmi va cere scuze și totul va fi uitat.







4. Învățați copilul să răspundă pentru cuvintele sale

Nu-l lăsa să-și schimbe deciziile de o sută de ori. Dacă l-ați rugat să aleagă cina între paste și cartofi și a ales cartofi și deja stând la masă, a cerut urgent macaroane, aceasta nu înseamnă că trebuie să vă grăbiți să gătiți pastele. "Ai avut de ales? Ai reușit? Ai avut timp să te răzgândești, nu ai folosit-o. Deci, acest subiect este închis pentru ziua de azi. Dar îți voi lua în considerare cererea data viitoare. Dacă sugeți să mergeți la plimbare și el strigă "Nu voi pleca!", Dar nu pentru că nu vrea cu adevărat, ci pentru că este o nocivitate banală, așa că nu merge. Chiar dacă apoi scream că și-a schimbat mințile. "V-ați spus că nu veți merge, așa că nu mergem". Da, nu va fi ușor, dar după un timp el va înțelege că este necesar să urmeze ceea ce sa spus.

5. Nu este necesar să îi dăm copilului tot ce întreabă.

Înțelegi, da? Nu neapărat! Ochii ca o pisica din "Shrek" - nu un argument. Isteria pe podeaua magazinului - mai ales. Dacă vă grăbiți să îndepliniți toate cerințele copilului la primul clic, îl veți face un serviciu rău. Mai întâi, lăsați-l de ocazia de a visa despre ceva, de a se strădui ceva. Căutați opțiuni, cum puteți obține ceea ce doriți. În al doilea rând, îmi pare rău pentru asprime, dar cel mai probabil vei crește un egoist complet care crede că interesele lui sunt întotdeauna pe primul loc.

6. Învață să te "autodecidezi"

Nu menționăm doar Pușkin. Este foarte important să antrenezi un copil emoțional să simtă starea lui proprie, starea altora. Explicați că chiar și un cuvânt poate fi foarte frustrant. Părinții au, de asemenea, dreptul de a fi jigniți dacă spun ceva stupid sau neplăcut pentru ei. Așa că încearcă să se oprească și să-și corecteze comportamentul în ceea ce privește situația. Dacă copilul este călduțit, învățați-i căile acceptabile de a-și exprima furia. Poate ai nevoie de o geantă?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: