5 Fapte în favoarea înghețatei, din care puțini oameni știu

Cei care cred că nu este nimic util în înghețată este greșit. Am adunat 5 fapte în favoarea acestui tratament dulce, gustos de vară, care spune că înghețata poate și ar trebui să fie mâncată.





Fapt 1. Inghetata se intareste

Unii medici (avansați) recomandă consumul de înghețată ca mijloc de întărire și medicație. Astfel, înghețata "tratează" căldură, durere în gât, adenoizi, otită și tubotidă și servește ca agent preventiv pentru dezvoltarea anginei, amigdalei și faringitei. Dacă mâncați în mod regulat înghețată, atunci mucoasa gât va deveni mai puțin sensibilă la schimbările de temperatură și la agenții patogeni.







Fapt 2. Este bine absorbit

Pentru înghețată (sigiliu) se caracterizează o valoare nutritivă ridicată și o digestibilitate bună de către organism. Acesta conține grăsimi din lapte, proteine, glucide, vitamina A (necesara pentru o vedere buna), vitamina B (lupta cu o stare de spirit proasta, îmbunătățirea somnului, pielea și părul), vitamina D (ajuta organismul sa absoarba calciul), E (protejeaza impotriva timpurie ridurile și bolile cardiovasculare). Iar un pahar de înghețată va umple în corp consumabile de calciu, fier, magneziu și fosfor.

Fapte 3. Este mai dietetic decât un tort

Dacă numărați calorii, este mai bine să mâncați un pahar de înghețată decât o bucată de prăjitură. Inghetata, deși conține mult zahăr și grăsime, dar în 100 de gr. tortul va fi de aproximativ 500 de calorii, iar în 100 de grame de înghețată, doar 227 de calorii.

Fapt 4. Promovează debutul sarcinii

Conform unui studiu realizat la Școala de Sănătate din Harvard, înghețata stimulează sarcina. Oamenii de stiinta sustin ca femeile care se rasfata cu regularitate in inghetata au o sansa de 25% de a ramane insarcinate decat cei care se lipsesc de placerea de a manca aceasta delicatesa. Medicii cred că totul este în grăsimile necesare pentru procesul de ovulație, care sunt abundente în acest produs delicios de produse lactate.

Fapt 5. Calmează nervii

Angajații Institutului American de Chimie din Biomolecule au realizat un studiu în care au descoperit în înghețată o substanță specială "l-triptofan". Este un aminoacid care stimulează producerea de serotonină. Un astfel de tranchilizant natural vă va liniști nervii, va ridica spiritele, vă va ajuta să depășiți stresul și să vindecați insomnia.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: