25 citate de inspirație de Antoine de Saint-Exupery

25 citate de inspirație de Antoine de Saint-Exupery

  • Toți adulții au fost copii în primul rând, doar câțiva dintre ei își amintesc.
  • O inimă bruscă. Cel mai important lucru pe care nu îl vei vedea cu ochii.
  • Perfecțiunea se realizează nu atunci când nu se poate adăuga nimic, dar când nimic nu poate fi eliminat.
  • Când boabele sunt acoperite cu mucegai, nu treceți peste boabe, schimbați hambarul.
  • Este necesar ca ceea ce mori să merite ar trebui să merite moartea în sine.
  • Nu trebuie să ascultați ceea ce spun florile. Trebuie doar să le priviți și să respirați mirosul lor.
  • Printre oameni, de asemenea, singuri.
  • Suntem responsabili pentru cei care s-au îmblânzit.
  • Obișnuiește-te să nu asculți vântul cuvintelor și nu te îngropa în raționamentul prin care oamenii se înșală.
  • Numai necunoscutul înspăimânta. Dar când o persoană a venit deja față în față cu ea, aceasta nu mai este necunoscută.
  • A iubi nu este să te uiți unul la altul, să iubești înseamnă să privești împreună într-o singură direcție.
  • Dacă vreți să înțelegeți oamenii, încetați să le ascultați.
  • Nu verificați prietenii și cei dragi. Ei încă nu pot suporta testul.
  • Nu confunda dragostea cu setea de a lua în posesie. Această sete aduce doar chinuri. Contrar credinței populare, iubirea nu provoacă durere. El torturează instinctul de proprietate și se opune iubirii.
  • A fi un om înseamnă să simți că ești responsabil pentru tot.
  • M-am trezit devreme dimineața, m-am spălat, m-am pus în ordine - și mi-am pus imediat planul în ordine.
  • Să te îndrăgostești este să vezi imaginea prin fragmentarea lumii. Dragostea este dobândirea unei zeități.
  • Toți venim din copilărie.
  • Ce înseamnă eliberarea? Dacă în deșert voi elibera o persoană care nu caută nicăieri, ce va costa libertatea lui?
  • Nu pierdeți niciodată răbdarea - aceasta este ultima cheie care deschide ușile.
  • Însuși este mult mai greu de judecat decât alții. Dacă vă puteți judeca corect, atunci sunteți cu adevărat înțelepți.
  • Fiecare persoană are propriile sale stele. Celor care se rătăcesc, ei îndreaptă calea. Pentru alții, sunt doar lumini.
  • Oamenii intră în trenuri rapide, dar nu înțeleg ceea ce caută, de aceea nu cunosc pacea, se grăbesc într-un fel și apoi altul ... Și totul în zadar ... Ochii sunt orbi. Este necesar să căutați inima.
  • Adulții nu înțeleg niciodată nimic în sine, dar pentru copii este foarte obositor să le explice fără încetare și să le explice totul.
  • Când vă faceți să vă îmbogățiți, atunci se întâmplă și plângeți.






Marketing - pozitiv, inspirat și de viață







Faceți clic pe ca →
pentru a obține cele mai bune
postări pe Facebook.







Trimiteți-le prietenilor: