10 Frazele cele mai de succes copiilor sau manipulatorii mici cum să răspundă la trucuri copilului

Manipularea copiilor este uneori atât de perfectă încât părinții trebuie doar să se miște și să-și amintească când și unde copilul lor le-a stăpânit atât de amăgitor. Într-adevăr, când copiii doresc ceva foarte mult, își aruncă toată energia pentru a atinge ceea ce doresc. Să vedem cum poate un copil să manipuleze adulții, pentru a nu cădea pentru trucurile unei mici vicleni.







10 Frazele cele mai de succes copiilor sau manipulatorii mici cum să răspundă la trucuri copilului

Prezentarea celor mai reușite 10 fraze ale copiilor, auzind că și cei mai stricți părinți se îndreaptă imperceptibil spre ei înșiși împotriva propriului copil.

Acordați mai multă atenție și timp, astfel încât copilul să nu trebuiască să vă înșele. Unii părinți se adresează unui medic. Deci, fie se va deschide "planul insidios", fie medicul va găsi și vindeca boala adevărată (deodată copilul nu minte?). Dacă astfel de performanțe sunt încurajate, este posibil ca într-o zi copilul să se rănească, astfel încât părinții să aibă grijă de el.

Desigur, nu el. Aceasta pisica a rupt cana preferata mamei mele, este fratele mic tăiat pânză, este un copil vecin a rupt-o fereastră în magazin, este un coleg de clasa tras codițe Irishku și așa mai departe. D. Cel mai adesea, copilul dă vina pe de altă parte, pentru a evita pedeapsa. Un astfel de comportament în viitor îl poate lipsi de respect și de prietenie. Cine vrea să comunice cu înșelătorul?

Explicați-i copilului că puteți avea încredere și mărturisi-vă greșelile voastre. Prin urmare, nu creați o atmosferă de teroare și arbitrare parentală acasă, atunci copilul nu va avea niciodată teama de pedeapsă parentală. După o mărturisire sinceră, asigurați-vă că îi apreciați onestitatea și explicați de ce acest act a fost rău. De asemenea, citim: Pentru a pedepsi un copil pentru abateri ocazionale?

Dacă copilul este mic, încercați să vă îndreptați atenția către un alt subiect. Pentru copilul mai în vârstă explicați că nu vă schimbați decizia: "Mai întâi veți face lecțiile și apoi veți sta pe computer". Dacă vă dați, copiii vor înțelege imediat că au câștigat și veți auzi de multe ori: "Te rog. "

Astfel de amenințări sunt menite să forțeze părinții să schimbe o decizie. O altă opțiune - "O să părăsesc casa" - este folosită de copii mai mari. Adolescentul, cu întregul său comportament, afirmă că "nu am nevoie de nimeni aici, nimeni nu mă înțelege". Și dacă copiii înțeleg că amenințările lor sunt eficiente, le vor aplica din ce în ce mai des.







Acestea sunt cuvinte foarte plăcute, când sunt, desigur, rostite din inimă. Cu toate acestea, manipulatorii mici le spun uneori să obțină de la dvs. ceea ce au nevoie. Cum să distingem adevărul de lingușire? Dacă după aceste cuvinte nu există nicio continuare, că copilul are nevoie de o jucărie nouă sau de un alt obiect gadget, atunci sunteți norocos cu un fiu iubitor sau cu o fiică.

Asigurați-vă că ați spus că vă iubești și copilul, îmbrățișându-l și mângâind-l. Dar nu uitați să explicați: "Te iubesc foarte mult, dar nu îți pot îndeplini dorința chiar acum. Așteaptă, te rog, câteva luni.

De obicei, această frază se repetă seara de mai multe ori, iar apoi se dovedește că este timpul să luăm cina și să dormim. Când pot să ies sau să-mi fac temele? Mai ales se referă la copiii cărora le place să stea la calculator. Rețineți-vă: mergeți doar online, deoarece mai multe ore au trecut.

Acceptă un consiliu de familie cu privire la reguli uniforme, atunci copilul pur și simplu nu va putea spune că una dintre rude permite ceea ce mama a interzis. Și, desigur, verificați dacă bunica permite într-adevăr ceva sau copilul a inventat totul.

10 Frazele cele mai de succes copiilor sau manipulatorii mici cum să răspundă la trucuri copilului

Niciodată nu vă va cere să cumpere jucării, voi merge la culcare devreme, nu voi lupta în grădină, am terminat al doilea trimestru fără triplete, și așa mai departe. D. De dragul de a deține plăcut lucru un copil poate face orice promisiune în feat întoarcere. Nu va fi cretă.

Nu luați în serios promisiunile copilului. Copilul nu a înțeles pe deplin intervalul de timp, deci pentru el "niciodată" nu este până în luna următoare și "întotdeauna" timp de aproximativ o săptămână.

Copiii tind să provoace durere în cuvinte în speranța că părinții vor regreta metodele de educație sau data viitoare își vor împlini toate dorințele. Probabil, și ați auzit o frază foarte plăcută "Nu-mi plac" în timpul conflictelor cu copilul.

Amintiți-vă că trebuie să îi învățați pe copii cum să exprime în mod corespunzător furia și frustrarea. Dacă admiteți de fiecare dată pentru a evita conflictul, atunci riscați să ridicați un adevărat monstru.

Abilitatea de a manipula se poate manifesta la copilul dumneavoastră, la orice vârstă. După ce ați aflat despre trucurile cele mai comune ale manipulatorilor mici, puteți să aflați în prealabil acțiunile și răspunsurile corecte la astfel de fraze sau acțiuni.

synule meu de 6 ani, cu primul an de viață, el a fost întotdeauna încearcă să ne manipuleze și sunt încrezător că, în viitor, va continua, dar va fi mai complicată pentru a inventa o scuză, cel mai important, să nu cedeze în același mod de manipulare, dacă sunteți un cuplu de ori sucomba să plângă chiar , atunci fi gata în viitor, de fiecare dată când un copil plânge, împliniți capriciile lui. Forța fizică nu poate fi folosită în nici un caz! Și apoi se va teme de tine, nu de respect.

Nepoata mea nu mă întreabă de noi păpuși. Doar deschideți site-ul magazinului, unde sunt vândute, analizează cu entuziasm, povestește cu entuziasm un episod din desene animate cu participarea acestei eroine. Nu întotdeauna, dar eu cumpăr. Este o manipulare? Sau doar pentru ea, sunt un nou partener, gata să asculte din nou povestile?







Trimiteți-le prietenilor: