Euro câștigătorii, întrebările-răspuns, argumente și fapte vor primi

Echipa câștigătoare a turneului primește o copie exactă a trofeului oficial - Henri Delaunay Cupa, numit după primul secretar general al UEFA, care a sugerat la timp pentru a efectua Campionatul European de Fotbal. Originalul rămâne la dispoziția UEFA. Potrivit regulamentelor, aceasta se acordă federației naționale de fotbal doar dacă echipa națională a câștigat pentru prima oară pentru a treia oară consecutiv sau pentru a cincea oară în istorie Campionatul European. Nu au existat. Apropo, echipa cea mai bine cotată a acestui turneu este Germania. A câștigat campionatul de trei ori, iar de trei ori a fost un medalist de argint.

Există o întrebare în rubrica "Nu înțeleg"? Cereți-le chiar acum!