5 Cărți care vă vor ajuta să vă înțelegeți mai bine copilul cu 1-2 ani, educație - sotsset pentru mame


Janusz Korczak "Cum să-ți iubești copilul"

Cea mai importantă carte, care trebuie neapărat să citească toate mame si tati din lume, poate fi considerată o carte de celebrul scriitor polonez și educatorul Janusz Korczak, „Cum să iubești un copil.“ În ciuda faptului că a fost scrisă cu aproape o sută de ani în urmă, cartea a rămas relevantă în timpul nostru.







Korczak nu oferă soluții gata, cere să reflecteze și să găsească o cale pentru el însuși, cum să elibereze problemele și să corecteze greșelile cu care ne confruntăm în fiecare zi, crescând copiii.

Această persoană merita să ascultăm opinia lui nu numai cu viața, ci cu moartea. Janusz Korczak nu și-a părăsit elevii chiar și în cuptorul de gaz din Treblinka și a murit cu ei, deși i sa oferit să-și salveze viața.

"Dacă divizăm omenirea în adulți și copii și în viață - în copilărie și în adulți, se dovedește că copiii și copilăria - aceasta este o mare parte a umanității și a vieții. Doar cei care sunt ocupați de grijile lor, de lupta lor, nu o observăm, ca o femeie, o țărani, triburi și popoare înrobite nu au observat până acum. Am aranjat astfel încât copiii să intervină cât mai puțin posibil cu noi, astfel încât ei să înțeleagă cât mai puțin posibil ceea ce suntem cu adevărat și ceea ce facem cu adevărat ".

"... În domeniul simțurilor, el [copilul] este superior față de noi, pentru că nu cunoaște frânele. În domeniul inteligenței, cel puțin egal cu noi. Are totul. El nu are suficientă experiență. Prin urmare, un adult este atât de des copil, iar copilul este adult. Întreaga diferență este că el nu își câștigă viața cu pâine, că, fiind în posesia noastră, el este forțat să se supună cerințelor noastre ... ".


Masaru Ibuku "După trei este prea târziu"

Masaru Ibuka a fost convins că orice impresie cu privire la orice lecții învățate de la vârsta de trei ani, ea devine o parte a bazei formate a individului, chiar și în cazul în care persoana nu-și amintește nimic din ce sa întâmplat cu el în copilărie timpurie.

Ideile inginerești ale lui Masaru Ibuki au schimbat lumea tehnică, iar teoriile sale inovatoare de educație și învățare prezentate în această carte au ajutat părinții să pară absolut diferit la copiii lor.

Unul dintre momentele revoluționare poate fi considerat schimbări globale în relația dintre papă și copil.

Dacă mai devreme, sa presupus că copiii foarte mici este mai preocupat de mama si tata asteapta cu copilul ei „va fi ceva pentru a vorbi despre,“ acum mai mulți părinți au început să comunice cu firimiturile de la o vârstă fragedă.







"Nu poți aduce o persoană cu adevărat bună într-o familie în care lucrarea de a crește și a dezvolta un copil se află în întregime împreună cu mama sa, iar papa, uneori, la cererea ei, se alătură acestor preocupări. Nici o lipsă de timp sau oboseală după muncă nu ar trebui să împiedice tații să comunice cât mai mult cu copiii lor ".


Adel Faber, Elaine Mazlisch "Cum să vorbim, să ascultăm copiii și cum să ascultăm copiii"

"Când sunt supărat sau jignit, ultimul lucru pe care vreau să-l aud este sfatul, revărsările filosofice, discursul psihologic sau punctele de vedere ale altor persoane. Acest tip de conversație va agrava situația mea, ceea ce va deveni și mai rău decât înainte. Mila mă face să mă simt nemulțumit, întrebări - să mă apăr, iar ceea ce mă sperie cu adevărat este dacă aud că nu am nici un motiv să simt ce simt.

Cu copii la fel. Și ei se pot ajuta singuri, dacă cineva dorește să-i asculte și să-i empatizeze. Dar cuvintele de empatie nu ne vin în minte într-un mod natural. Aceasta nu este limba noastră maternă. Majoritatea dintre noi au crescut într-o atmosferă de negare a simțurilor. Pentru a stăpâni această nouă limbă de aprobare, trebuie să învățăm tehnicile și să o practicăm. "


Julia Gippenreiter "Comunică cu copilul" Cum?

Profesor la Departamentul de Psihologie Generală de la Universitatea de Stat din Moscova. MV Lomonosov Yulia Gippenreiter răspunde simplu și ușor întrebărilor de îngrijorare adresate fiecărui papă și mame cu privire la relația lor cu copiii.

Multe din situațiile descrise în această carte sunt dureros de cunoscute fiecăruia dintre noi. Ca și în cartea anterioară, există multe exemple de opțiuni corecte și incorecte de a vorbi cu copiii. Uneori, reacțiile și dialogurile noastre sunt reproduse cu atâta exactitate încât se pare că cineva invizibil a ascultat chiar la bucătărie.

Psihologul ne învață să folosim o cale constructivă de rezolvare a conflictelor, explică ce trebuie făcut pentru ca copilul să se supună și cum să corecteze relația dacă se află într-un final. Și, cel mai important, dă cuvântul în cartea sa nu numai adulților, ci și copiilor.

"Mama unei fete de cinci ani, care a aflat la fiica simptomele unei nevroze, sa adresat medicului. În conversație sa dovedit că într-o zi fiica a întrebat: "Mamă, care a fost cea mai mare problemă pe care o aveai cu tata înainte să mă fi născut?" "De ce cereți asta?" - mama a fost surprinsă. "Da, pentru că atunci ai devenit cel mai mare necaz pentru mine", a răspuns fetița.


Kenji Haitani "Vederea iepurelui"

Este singurul din lista noastră este o carte care face parte din literatura de specialitate, dar nu este într-un fel sau altul o colecție de sfaturi parentale, și, cu toate acestea, du-te în jurul ei în atenția lor, nu putem.

Romanul de celebrul scriitor japonez și profesorul Kendziro Haytani „Privind iepure“ a rezistat in mai multe ediții (tiraj total de sale mai mult de două milioane de exemplare) și a fost tradusă în mai multe limbi ale lumii.

Această carte este despre școală, relația dintre elevi și profesori, părinți și copii. Despre oamenii care inspiră, despre umanism. Cartea pe care toți oamenii sunt diferite și soluții gata făcute, desigur, nu există. Urmărind ca tânărul profesor Fumi Kotani încearcă să înțeleagă de ce elevii ei, întotdeauna tăcut copil ciudat Tetsudzo, a comis mai multe acte violente, vom începe să se refere în mod diferit la anumite acțiuni ale copiilor lor, uita-te pentru cauza comportamentului lor „ciudat“.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: