3 - Generalul Abacului

La sfârșitul anului 1951, Ryumin, pe baza unui raport cu Stalin, a exprimat îndoieli cu privire la activitatea procuraturii, spun ei, este puțin probabil să se descopere cazul lui Abakumov.

- Sunt checiști, răspunse liderul, reflectând. "Nu puteți obține nimic de la ei prin persuasiune, trebuie să fie", și el a lovit masa cu palma de mai multe ori.







Acolo, Viktor Semyonovici a fost cătușat. Dar asta nu era totul.

Arestat toată ziua și noaptea în cătușe, interogat fără somn și bătut în sânge. Bateți în biroul numărul 65 Lefortovo închisoare numai cei care nu au fost vorbar. "Cu toate acestea, Abakumov, care a fost bătut de sânge, mutilat, nu a recunoscut nimic."

K. Stolyarov scrie: "Abakumov a fost căutat să creeze legături cu serviciile speciale străine. La interogatorii de zi cu zi, el a fost acuzat că a fost „un slujitor al serviciilor de informații ale inamicului“, care nu sunt oferite eschivează și spun că l-au facut „atât de greu pentru a servi britanicii și americanii“, și o dată a spus: „Este stabilit că lucrarea-sabotaj subversivă ați efectuat și în contrainformații militare. Abakumov, opriți minciuna și dezvăluie planurile tale inamic adevărat „au epuizat tortura Abakumov a avut puterea să zâmbească și să ceară:“ „?“ Ce sunt eu, în opinia dumneavoastră, și a lucrat pentru germani.

"Având în vedere că ancheta din cauza Abakumov a adunat dovezi că este condamnat pentru:

a) incubație intențiile de trădare și lupta pentru cele mai înalte autorități din țară, adunate în grupul penal MGB naționaliștilor evrei, cu ajutorul căruia înșelată și ignorat Comitetul Central al PCUS, materialele colectate discreditarea liderilor individuali ai guvernului sovietic, și este îngrădite aparate KGB din partidul aflat la guvernare autorități;

b) bazându-se pe complicii săi, a condus o muncă subversivă în domeniul activității de contrainformații

- să demonstreze în plus Abakumov Viktor Semenovici acuzația de săvârșire a infracțiunilor în temeiul art. 58-7, 17-58-8 și 58-11 din Codul penal al RSFSR ".

Era frig în închisoarea Lefortovo. Abakumova a fost lipsită de plimbări, tarabe, cărți și hrănite, ca I.A. Chernov, "decedat de moarte".

El a reamintit, de asemenea: "Ei au avut o metodă sadică - te-ar întoarce pe spate, le-ar lua pantalonii, le-ar răspândi picioarele și vom lăsa o crudă. Durerea este inexprimabilă, mai ales dacă acestea bate cu o bretele. După o astfel de tortură, am băut un decantor de apă, am fost însetat - totul înăuntru era în flăcări. Aici semnați chiar și faptul că el a venit cu propria-i mamă timp de trei ani înainte de nașterea lui.

La sfârșitul scrisorii, Viktor Semenovich întreabă:

"1) Finalizați totul și mă duceți la muncă Am nevoie de tratament.

2) Dacă de ceva timp această poveste continuă, atunci mă duceți din Lefortovo și scapați de Ryumin și prietenii lui. Poate că este necesar să ne întoarcem la închisoarea Matrosskaya și să interogăm procurorii.

Poate, îți poți întoarce soția și copilul acasă, voi fi pentru totdeauna recunoscător pentru asta. E o persoană foarte cinstită și bună.

Respectându-vă V. Abakumov.

În această scrisoare, recursul persistent al lui Abakumov față de cei care în principiu nu sunt interesați de ajutor este cel mai surprinzător. Mai mult decât atât, se poate remarca că scrisoarea seamănă mai degrabă cu un memoriu nu al unui fost ministru, ci al unui președinte, dar temporar cercetat.

Victor Semenovici, un om hotărât și curajos, din anumite motive este sigur de scurta durată a șederii sale în spatele gratiilor. Dar în timpul scurt petrecut în interogatoriile și în izolarea solitară, sănătatea sa este grav subminată și chiar și în medici de închisoare cauzează frică:

"Prizonierul nr. 15 abia se ridică pe picioare, se mișcă cu ajutorul din afară, se plânge de durere în inimă, slăbiciune, amețeli. Pale, buze și mucoase cu o umbră cianotică. Cu palpare a spatelui, sensibilitate musculară în spațiile intercostale. Picioarele sunt hyperemic, pasty. Din motive de sănătate, am nevoie de un transfer de la celula de pedeapsă la celulă. "

Acum îi este permis să-l interogăm "doar minciună timp de 2 ore".

În toamna anului 1952, Viktor Semyonovici este din nou dat posibilitatea să scrie:

"A trecut peste un an și sunt încă interogat în mod continuu. În tot acest timp am fost pus o mulțime de întrebări - ciudat, ridicol și provocator. De exemplu, problema procesului "Leningraders": "De ce am realizat filmarea lui Voznesensky, Kuznetsov și alții?" Știi foarte bine cum sunt lucrurile. Investigatorul Ryumin trebuie să știe că astfel de probleme sunt rezolvate de către Comitetul Central, dar din anumite motive cere acest lucru de la mine. Acum o linie nouă. Ei continuă să mă tortureze, numindu-mi un "uzurpator". Aduceți mărturii uimitoare ale diferitelor persoane. Mulți oameni stăteau în frigider și zăceau, cât puteau. Despre acest fricos - un frigider - i-am scris ultima dată.







Nu, Viktor Semenovici nu vrea să renunțe. El încă se adresează în mod persistent lui Beria și Malenkov și, ca și mai înainte, le informează doar despre situația lor, teribilă și teribilă, în care ministrul securității de stat nu poate rămâne prea mult timp. Nu fosti, dar acționând!

"Cât de multe minciuni, calomnie și murdărie sunt scrise pe hârtie. Ei, evident, ar trebui să ia protocoalele de refuz de la persoane care au mințit și au calomniat. În caz contrar, cum pot lăsa documente cu astfel de înregistrări.

Poate că ar fi mai bine să terminăm toată povestea înainte de a pleca tovarășul Lebedev. Stalin în vacanță? Spun acest lucru deoarece, uneori, în timpul vacanței, unele probleme au fost rezolvate mai puternic. Înțelegeți poziția mea și, prin urmare, mă scuzați pentru astfel de sfaturi.

Încă o dată vă întreb despre soția și copilul dumneavoastră. Adu-i acasă. Sănătatea soției mele este rea, iar copilul are nevoie de aer. În caz contrar, o poți distruge pe ea și pe dragul meu fiu. Te rog, ajută-mă în asta.

Pentru el, aceasta a fost ultima speranță și ea, după cum știți, este ultima care a murit. Ceea ce a scris Viktor Semenovici vrăjmașilor săi a fost un lucru, și ia arătat pe celălalt tuturor, inclusiv pe aceștia, că este imposibil să spargem Abakumov. Pentru a forța o emisiune împotriva ta este, de asemenea, imposibilă. El credea, spera, și poate chiar avea încrederea că vor opri experimentele și îl vor elibera.

Și a rămas tăcut.

La următorul interogatoriu, colonelul Sedov îl întreabă pe Abakumov:

- Prin negarea fără echivoc a crimelor comise de voi, vă arătați din nou ostilitatea față de VKP (b) și de statul sovietic. Când intenționați să dezarmați și să spuneți adevărul despre activitățile dvs. criminale?

- În ceea ce privește interogările anterioare, am arătat deja că nu am comis crime împotriva VKP (b) și a statului sovietic. Nu pot adăuga nimic la aceste mărturii la interogarea de astăzi, ca și cum Viktor Semionovici răspunde cu cuvinte învățate. (O pauză de la șaisprezece la treizeci pentru șapte ore.) Deci, este ora patru în cele patruzeci și cinci de minute.) Dar absolut nimic nou. Deși ceva se schimbă.

În scopul secretului, această parte a coridorului este împrejmuită cu o perdea specială. La ușa camerei este expus un post de 24 de ore din numărul celor mai de încredere supraveghetori. Gărzile sunt avertizate că persoana arestată nr. 15 este capabilă să tolereze orice provocare și poate recurge la sinucidere.

Prin urmare, este necesar să o monitorizați cu atenție. De asemenea, din motive de conspirație, sa decis să se atașeze cei mai de încredere, capabili să păstreze limbajul medicului persoanei arestate și să apeleze altor persoane la persoana arestată doar în cazuri de urgență. Conform instrucțiunilor ministrului, numărul 15 arestat este cătușat, care va fi înlăturat numai în timpul meselor. Tot restul timpului, numărul 15 arestat va fi în cătușe și în timpul zilei, cu mâinile la spate și noaptea - cu mâinile pe stomac ".

Interogările au continuat în închisoarea Butyrskaya. Acolo a fost interogat de fostul secretar al Comitetului Central al Komsomol VN. Zaychikov, care ia spus lui Mesyatsev cum a condus prima dată Abakumov:

- Mi-au dat un anchetator novice?

- Cum ai decis?

- Ai fost deputat al Sovietului Suprem, mai ai o urmă pe reverul insignei, cizme din străinătate.

Abakumov îl recunoaște imediat.

Din nou, Viktor Semenovici a negat trădarea, a spus că au existat greșeli, neajunsuri, lipsuri.

"Sunt gata să răspund pentru ei". Nu mi-am schimbat țara ", repetă el.

Pentru al tortura, nu mai îndrăzneau, pentru că sănătatea lui Abakumov se deteriora.

Și ce să faci cu asta? De exemplu, secretarul biroului de partid al organizației de partid pentru cele mai importante cazuri ale MGB al URSS Tsvetaev în raportul său indică:

"Potrivit rapoartelor medicale disponibile, numărul 15 arestat se presupune că suferă de o afecțiune cardiacă, iar medicul care îl supraveghează l-a lăsat să-l interogheze nu mai mult de 3-4 ore și numai în timpul zilei.

În această situație, ținând seama de comportamentul persoanei arestate nr. 15, în opinia mea, este imposibil să obțin de la el mărturisire de vinovăție în crimele comise de el ". El propune apoi:

"Mi se pare că ar fi recomandabil să informăm instanța despre acest lucru și să luăm măsurile necesare în direcția obținerii de mărturisiri de la arestatul nr.15. O astfel de măsură, în opinia mea, poate fi dat un examen medical amănunțit al numărului deținut 15, și, dacă este necesar, - aplicarea de consumabile medicale de urgență pentru o recuperare rapidă a stării sale de sănătate, astfel încât, atunci acesta ar putea fi pusă la îndoială în mod activ și să fie sigur de a utiliza cu metodele ascuțite ".

Dar foștii subordonați ai lui Viktor Semenovici au încercat cu putere și principală.

De exemplu, fostul șef adjunct al secretariatului, colonelul Yakov M. Broverman, un ministru de o singură dată și un evreu Jitomir, "a treierat" cu teamă, astfel încât anchetatorii să nu aibă timp să scrie:

„Astfel, în 1945, împreună cu Palkin, fostul șef al“ D „al MGB-ului, cu Utkin, fostul șef al prima bord al MGB-ului, cu Leonov, șeful departamentului pentru investigarea cazurilor deosebit de importante în ordinea Abakumov am fabricat albumul foto trimis apoi la Comitetul Central, activitățile subversive ale organizării emigranților albi în Manchuria.

Trebuie să spun că majoritatea documentelor, fotocopiile cărora au fost plasate pe album, aparțineau celor 30 de ani. și nici o modalitate de 1945, cu toate acestea Abakumov, dorind să dea impresia că agențiile de contrainformații SMERȘ au reușit distrugerea aparent completă a emigrației alb și a confiscat documente privind activitățile lor în timpul al doilea război mondial, ne-a poruncit să inserați data în documentele de album.

Și alții nu au tăcut. Un fost ministru a continuat în același spirit. Pentru ceea ce a rezultat, documentele mărturisesc:

"Pacientul se plimba, umblând în direcții diferite, se bucură fie de sprijinul altora, fie se bazează pe pereți și obiecte. Plângerile de durere în inimă, care radiază pe brațul stâng, durerea la picioare și umflarea picioarelor, notează slăbiciunea, oboseala rapidă. " Cu toate acestea, medicii au considerat Viktor Semenovich fezabil în timpul zilei de lucru (până la șase ore).

Abakumov a continuat să stea. PA Sudoplatov a reamintit: „Abakumov nu a fost eliberat. Beria și Malenkov aveau un dinte pe el. El a fost acuzat de falsificarea cauzei perlei. La acel moment nu am fost interesat de Abakumov, am avut motivele mele pentru care nu-l iubesc, dar am învățat de la Raikhman că Abakumov a negat acuzațiile care leagă-l cu conspirație sionistă, chiar dacă Ryumin l-au torturat brutal. Reichman mi-a spus că el sa comportat ca un om cu o voință puternică ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: