5 Motive pentru care este atât de greu să se schimbe

5 Motive pentru care este atât de greu să se schimbe

Ca lider, știu că cel mai dificil lucru din lucrarea mea este să conduc oamenii printr-un proces de schimbare. De fapt, schimbările se întâmplă în jurul nostru mereu.





Și dacă nu ne schimbăm, rămânem în urmă. Schimbarea este o componentă a creșterii. Nimic nu poate crește fără schimbări. Principiul acțiunii schimbărilor unei persoane este acela că schimbările nu vin fără o decizie conștientă de a se schimba.

Liderul ar trebui să inspire oamenii și să contribuie la crearea unui climat care să conducă la schimbare. Ca și în cazul majorității regulilor de conducere, este mai ușor de zis decât de făcut. Mi-am dat seama că în realitate există cinci motive pentru care schimbările fac ca un număr atât de mare de oameni să fie dificil. În adevăr, am învățat despre ele din propria mea experiență. Prin urmare, propun să începeți să învățați și să creșteți și, prin urmare, să vă schimbați împreună!







1. Nu vreau să fac asta. Uneori devenim încăpățânați. Ne luptăm doar împotriva schimbărilor. Acest lucru poate avea loc din cauza neconcordanței noastre cu schimbările sau din cauza amărăciunii relației stricate cu cineva. Indiferent de unde provine această rezistență și de ce este cauzată, poate fi foarte dificil pentru lider să o depășească. Cred că într-o astfel de situație este necesar să încerci să găsești rădăcina problemei și să conduci delicat o persoană să se schimbe.

2. Nu văd punctul. Acesta este motivul cel mai obișnuit pentru care oamenii nu acceptă modificări. Într-o mai mare măsură, acest lucru se întâmplă și din cauza vina conducătorului. Oh-oh! Da, adevărul este că liderii trebuie să comunice altora, de ce sunt necesare schimbări. Oamenii ar trebui să treacă de la înțelegerea cauzelor schimbării la înțelegerea semnificației lor. Acest lucru se întâmplă printr-un dialog deschis și o rezistență în timp, până când oamenii înșiși ajung la conștientizare.

3. Pentru mine și așa este bine. Să ne confruntăm cu asta. În viața noastră există multe lucruri pe care suntem obișnuiți să le facem și nu ne simțim inconveniente în această privință. Iar gândul schimbării înseamnă că trebuie să muncești din greu sau să faci ceva neobișnuit. Ordinea și obiceiurile stabilite sunt zona noastră de confort și împiedică schimbările. Dacă ne dăm seama că "acolo" este mai bună decât "aici", atunci putem să ne lăsăm cu ușurință locul de confort și să mergem mai departe.

4. Se pare că am trecut deja. Acesta este motivul pentru care pretutindeni penetrează și ucide încercările de a schimba pe viță. Mi-am dat seama că de multe ori vechea cale, care odată nu a funcționat, se poate dovedi a fi excelentă. De regulă, aceasta se datorează faptului că în trecut nu au existat acele componente corecte care sunt acum. Dar când oamenii cred că au încercat deja să facă acest lucru înainte și au eșuat, pot apărea dificultăți care vor fi greu de depășit. Conducătorul va trebui să-și ia libertatea și să dovedească, prin practică, că vechiul mod poate funcționa, în ciuda faptului că el nu a lucrat înainte.

Portalul nostru Facebook:

5. Acest lucru va face prea mult efort. Am vorbit deja despre zona de confort. Dar asta nu e tot. Modificările, în esența lor, nu implică doar o treabă minunată. Adesea, schimbările aduc cu ei o nouă ordine de lucruri, procese noi și chiar oameni noi. Schimbarea este o muncă grea și necesită extrase din partea altora. Trebuie doar să vă concentrați asupra rezultatului final. Cel mai important lucru pe care un lider îl poate face, care se confruntă cu un obstacol numărul 5: se concentreze asupra obiectivului. Modificările sunt direct legate de obiectivul pe care doriți să-l atingeți și dacă nu vă schimbați, atunci nu vă îndepliniți vocația și puteți, în cel mai rău caz, să dispăreați.

Acestea sunt cele cinci obstacole pentru schimbare. Și, așa cum am spus, a fost scris căutat în interior. Vă puteți recunoaște că ați folosit vreunul din aceste pretexte pentru a nu se schimba?

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: