8 Moduri ca un programator nu merge nebun

Traducerea articolului "8 moduri pentru un programator de a rămâne sane", David Walsh.

Programarea pe Internet este o muncă grea. Este o luptă constantă și lungă, cu probleme, termene și clienți noi, care au fost mereu noi. În plus, faptul că suntem cu toții victime ale războaielor de browser fără sfârșit. Toate acestea pot face munca noastră insuportabilă.







8 Moduri ca un programator nu merge nebun

De ce facem asta? Ne place să programăm. Ne place să creăm lumi virtuale în care utilizatorii pot primi informații, pot posta imagini, pot găsi persoane. Ne place să urmărim un set de reguli și restricții pentru a obține oportunități maxime. Ne place că colecția noastră personală de surse și instrumente într-o singură zi poate deveni ceva ca Facebook sau Digg.

În ciuda tuturor avantajelor programării, se poate și se poate hrăni. Abilitatea de a face față stresului din munca noastră este un lucru foarte important. Am adunat 8 moduri pentru un programator care să rămână în mintea mea.

Opriți-vă în timp


Programatorii, aceștia sunt, de obicei, oameni obsedați. Nu ne place să recunoaștem înfrângerile noastre și, de obicei, nu renunțăm înainte de probleme. Când vă luptați mult și fără succes cu o problemă, cel mai bun lucru pe care îl puteți face este să vă opriți. Aduceți gândurile în ordine. Faceți o plimbare. Și întoarce-te când te răci puțin.

Mergeți undeva să luați cina.


M-am obișnuit să mănânc la calculator. În timpul prânzului, am vizitat paginile mele preferate, am citit și am trimis poștă electronică. Clienții au început treptat să mă scrie și să mă sune în timpul prânzului, deoarece și-au dat seama că eram acolo la acel moment. În curând nu am mai rămas un minut. Nu lăsați ora voastră pentru masa de prânz să devină o altă oră de lucru! Lăsați biroul pentru prânz!

... Și mâncați alimente sănătoase


Într-un corp sănătos, o minte sănătoasă. Uneori este mai convenabil să aveți o bucățică de cookie-uri sau ciocolată, dar este mai bine să aveți o gustare cu o salată, muesli sau un sandwich obișnuit. Alimentația slabă duce la oboseală constantă sau chiar la depresie (îi spun colegilor că stima mea de sine scade când mănânc la McDonald's). Cel mai bun lucru de mâncare, un sandwich bun - vă va oferi substanțele nutritive necesare pentru a vă simți vesel toată ziua.







Stați departe de computerul de acasă


După o zi grea la lucru, nu te uita chiar la computerul de acasă - proiectul tău personal poate aștepta. Programarea "pentru tine" vă poate scutura din rutină. Prin urmare, este mai bine să așteptați o zi sau două.


În mod ideal, dacă aveți un hobby tehnic. Sportul este chiar mai bun, deoarece acest lucru vă va permite să rămâneți în formă. Prea des programatorii nu sunt interesați de nimic altceva decât computerele - nu uitați de lumea reală! Găsiți un hobby! Aflați cum să gătiți. Începeți să jucați șahul. Colectează puzzle-uri. Joacă fotbal.

Petreceți timp cu prietenii


Prietenii au de obicei interese care nu sunt legate de programare. Lasati timp pentru prieteni. Du-te la kebabs, du-te la filme, joacă o consolă de joc, merge la fotbal sau la natură. Comunicarea pe Internet nu se ia în considerare!

Utilizați concediul


Atunci când munca începe să se înrăutățească, nu vă fie teamă să plecați în vacanță - acest lucru vă poate salva de la a fi concediat din cauza muncii insuportabile. Nu trebuie să mergeți într-o croazieră. Dacă vrei, stai acasă. Punctul de sărbătoare este de a vă lua mintea de pe locul de muncă.

Poate că programarea nu este pentru tine


Dacă programarea îți dăunează viața personală, sănătatea sau doar te înnebunește, ar fi bine să nu mai faci asta. Există alte activități - poate doriți o altă carieră. Amintiți-vă că lumina nu a venit împreună cu o pană în programare și munca nu ar trebui să vă provoace suferință.

Este foarte important să învățați să faceți față stresului la locul de muncă. Și cum te descurci cu stresul?

> Este bine să aveți o gustare, un sandwich bun - acest lucru vă va oferi substanțele nutritive necesare pentru a vă simți vesel toată ziua.

Poate că nu înțeleg nimic despre sandvișuri, dar de când e hrana sănătoasă?

Sfaturi generale care se potrivesc oricărui funcționar de birou care petrece mult timp la computer. Ce înseamnă programarea, și chiar mai mult, "programarea web"?
P.S. În general, uneori pare ciudat că programatorii cred că au o lucrare specială - există "o muncă obișnuită a oamenilor obișnuiți" și "programare".

În articol - erezie. Arde autorul în numele împăratului!
"Dacă programarea îți dăunează viața personală, sănătatea sau doar te înnebunește, ar fi bine să nu mai faci asta".
Nebunie și geniu - două fețe ale aceleiași monede) În cazul în care programarea te innebuneste - esti pe drumul cel bun) Și dacă nu arde la locul de muncă, nu caută să maximizeze se cufunda în lucrare, să nu urmărească necontenit și fără milă obiective specifice, sacrificând totul într-un rând - nu este așa aveți o muncă grea, pentru ca ea să înceapă brusc să vă facă rău sau să mă înnebunească)

Ora este specificată în fusul orar setat pe dispozitiv.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: